AİHM'den Demirtaş Kararı: Derhal Tahliye Edilmeli

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, tutuklu eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile ilgili kararı açıkladı. AİHM, Demirtaş'ın derhal tahliye edilmesi kararı verdi.

AİHM'den Demirtaş Kararı: Derhal Tahliye Edilmeli
22 Aralık 2020 - 15:58

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi, HDP'nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna ilişkin kararını açıkladı. AİHM, Demirtaş'ın tutukluğunun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin beş maddesini ihlal ettiğine ve Demirtaş'ın derhal serbest bırakılması gerektiğine hükmetti.

Selahattin Demirtaş'ın avukatı Mahsuni Karaman karara ilişkin şunları söyledi:

"Aihm Büyük Dairesi, olması gerektiği gibi, Sn Demirtaş ile ilgili ağır ve tarihi bir karar ile derhal tahliye kararı vermiştir. Bu kararla, müvekkilimiz hakkındaki tüm suçlamalar boşa çıkmış, müvekkilin 4 yıldır siyasi sebeplere bağlı rehin tutulduğu gerçeği tescil edilmiştir. Aihm Daire kararından sonra “karar kesin değil” bahanesi ortadan kalkmıştır. Bu karar kesin ve emredicidir. Türkiye yargısının, “karşı hamle yapar işi bitiririz” anlayışına prim vermeden Sn. Demirtaş’ı derhal serbest bırakması gerekmektedir."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0