İsviçre'deki genelevlerden yeni yol haritası: Yüz yüze gelmek, öpüşmek yasak!

Genelevlerde Korona Tedbirleri

İsviçre'deki genelevlerden yeni yol haritası: Yüz yüze gelmek, öpüşmek yasak!

Genelevlerde Korona Tedbirleri
28 Mayıs 2020 - 01:22

İsviçre'de seks işçileri örgütlenmesi, koronavirüs kısıtlamalarının hafiflemesiyle belli pozisyonlar, sıkı zaman sınırlaması ve tam hijyen tavsiye eden bir yeniden açılma yol haritası hazırladı.

Koronavirüs önlemleri yavaş yavaş hafifletilmeye başlanırken, İsviçre'de seks işçileri örgütlenmesi, işbaşında sosyal mesafe kurallarına mümkün olduğu kadar uyulması amacıyla belli pozisyonlar, sıkı zaman sınırlaması ve tam hijyen tavsiye eden bir yeniden açılma yol haritası hazırladı.

Seks işçilerinin çalışma ve yaşam şartlarını iyileştirmek için faaliyet gösteren ProKoRe derneği, koronavirüs günlerinde sektörde uyulması gereken hijyen kurallarına dair uzun bir liste sundu. 

ProKoRe, genelevlerde bu şartlara uyulması garantisi vererek, İsviçre hükümetine 8 Haziran'da duyurulacak ikinci etapta yeniden açılacak sektörlere dahil edilmeleri çağrısı yaptı.

- Damlacıkla bulaşma ihtimalini en aza indirgemek için seks işçisi ile müşterinin yüz yüze gelmemesi, yüzlerini birbirlerinden - en ez bir kol mesafesinde- uzak tutmaları...

- Seks işçisi ile müşteri 15 dakikadan uzun aynı odada kalamayacak, her seanstan önce çarşaflar değiştirilecek, iç çamaşırları dezenfekte edilecek. 

- İşçi ile müşteri ne kendinin ne de karşısındakinin yüzüne dokunmayacak. Dolayısıyla öpüşmek yasak olduğu gibi yüzle ilgili herhangi bir hizmet verilmeyecek.

- Ağız ve burun kapanacak şekilde örtülecek. 

- Temassız ödeme teşvik edilecek. 

- Bulaşma riskini en aza indirgemek için bilgilendirme ve egzersiz kampanyaları yürütecek.  

- Genelevler teyitli vaka halinde bulaşmanın izinin sürülebilmesi için müşteri bilgilerini dört hafta silmeden tutacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum