Pamuk Ekimi Yapan Urfa'lı Çiftçiler Endişeli

Pamuk ekimi yapan çiftçilerin ithal tohum bulamaması tarımda yeni bir krizin kapısını araladı.

Pamuk Ekimi Yapan Urfa'lı Çiftçiler Endişeli
25 Nisan 2021 - 14:02

Pamuk ekimi yapan çiftçilerin ithal tohum bulamaması tarımda yeni bir krizin kapısını araladı. Yerli üretimin bu yıl beklenenin çok altında kalacağı ve bu nedenle geçen yılki 1.6 milyar dolarlık pamuk ithalatının iki katına çıkacağı belirtiliyor.

DEVA Partisi İl Başkanı Av.Ahmet Tüysüz, bir süre önce yaptığı açıklamada, gübredeki fahiş fiyatların pamuk tohumunda da yaşanmaması için Tarım Bakanlığının bir an önce açıklama yapması ve pamuk tohumunun bayilere ulaşması gerektiğini dile getirmişti. Tüysüz, yeni bir açıklama yaparak, ”Biz uyarmıştık ancak hiç dikkate alınmadı geçen yıl 20₺ civarında olan pamuk tohumu şuan karaborsada 45-50₺ arasında ve bulmak da neredeyse imkansız. Pamuk ekimi dönemi ve tohum yok! Urfa ülke pamuğunun üretiminde ilk sırada hatırlatmak isteriz.’ ifadelerini kullandı.

İTHALAT İKİ KATINA ÇIKABİLİR

Bloomberg Businessweek dergisinden Mehmet Erdoğan’ın haberine göre Türkiye’de yaygın şekilde kullanılan ithal pamuk tohumlarında Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) bulaşının gerçekleştiği iddiaları nedeniyle BASF ve Corteva gibi uluslararası şirketler tohum satışını durdurdu. GDO’lu tohum ekilmesi ve bunun analizler sonucu ortaya çıkması durumunda bu firmaların ciddi cezalarla karşı karşıya kalabileceği, bu nedenle, risk almamak için tohumlarını satmadığı belirtiliyor. GDO’lu tohum ekilmesi Türkiye’de yasak. Böyle bir durumda GDO’lu tohum tedarikçisi firmalar para cezasıyla karşı karşıya kalıyor. Ticaretini yapanlara 5 -12 yıl aralığında hapis cezası verilebiliyor.

Türkiye dünyanın önemli pamuk üreticilerinden biri. Türkiye pamuğunun yarıya yakını Urfamızda üretiliyor. Bununla birlikte üretim miktarlarında son yıllarda azalma yaşanıyor. 2019 yılında pamuk ekili alan yaklaşık 4,7 milyon dekar iken geçen yıl yaklaşık 3,6 milyon dekara geriledi. Toplam lif pamuk üretimi 814 bin tondan yaklaşık 656 bin tona indi. Yurt içi üretimin azalması nedeniyle birçok tarım ürününde olduğu gibi ithalat arttı. 2003 yılında yaklaşık 570 bin ton pamuk ithalatı için için yaklaşık 675 milyon dolar ödenmişti. Geçtiğimiz yıl 1 milyon tonun biraz üzerindeki pamuk ithalatı için 1,6 milyar dolar ödendi. Bu yıl mevcut tohum sorunu çözülmezse ithalatın geçen yılın iki katına çıkacağı tahmin ediliyor.

Böyle bir sorunun yaşanması hem çiftçiye zarar verecek hem de hammaddesi pamuk olan sanayiler için maliyet artışı yaratacak.

 

Urfahizmet/t24

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Selim
    1 hafta önce
    Yerli ve milli tohumlar varken karaborsacılara kendi eliyle düşenlere merhamet etmemek lazım. Kaldı ki bu haber tamamen ya*** ve bölgede yeteri kadar tohum mevcuttur.

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0