Türkiye İki Ülkeye Uçuşları Askıya Aldı

Ulaştırma Bakanlığı, koronavirüs ile mücadele kapsamında önlem amaçlı olarak İran ve Afganistan'a yapılan uçuşların durdurulduğunu duyurdu.

Türkiye İki Ülkeye Uçuşları Askıya Aldı
19 Temmuz 2020 - 16:14

Ulaştırma Bakanlığı koronavirüs (Covid-19) süreci kapsamında tedbir amaçlı İran ve Afganistan'a yapılan  uçuşların Türkiye tarafından  askıya alındığını açıkladı. 

İran Havayolları Birliği Sekreteri Maksud Esedi Samani de yaptığı açıklamada, durdurma talebinin Türkiye Ulaştırma Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı’nın isteği üzerine alındığını ifade etti. Kararın, gece saat 00:00 itibariyle yürürlüğe konulduğunu söyleyen İranlı yetkili, daha önce satılan biletlerin iptal edildiğini aktardı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani dün yaptığı açıklamada, ülkede yaklaşık 25 milyon kişinin korona virüsüne yakalandığını tahmin ettiklerini söylemişti. Ruhani, bu tahminini seroloji testlerine dayandırdığını belirtmişti.

İran Sağlık Bakanlığı ise bugün yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı’nı yalanlayarak, “Hastalığın mevcut durumunu teşhis etmek için seroloji tetslerine güvenmek mümkün değil” ifadelerini kullandı. Seroloji testleri, bir kişinin kanında belirli virüs ve mikroplara karşı antikor bulunup bulunmadığını anlamak için kullanılıyor.

İran’daki resmi verilere göre, şu ana dek ülkede korona virüsüne yakalandığı tespit edilen kişilerin sayısı 273 bin 788. Resmi ölü sayısı ise 14 bin 188.

Kaynak:haberglobal

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum