Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan GÜLLÜOĞLU

CHP "ESKİ TAŞ, ESKİ HAMAM"

31 Temmuz 2020 - 01:03

CHP "ESKİ TAŞ, ESKİ HAMAM"

Yıllar önce Urfa deyimi olan bu başlık ile CHP'yi eleştirmiştim.CHP son kurultayında yine beni yanıltmadı.Tek parti döneminden kalma ilke ve ideolojisinin dışına çıkamayan,bol bol eleştirip çağdaş çözümler üretilmeyen 37. kurultayı izledik.Bazı Kürd arkadaşların dediği gibi "CHP'den bize ne,işimize bakalım."diyemeyiz.Çünkü CHP bu ülkede farklı olan inanç ve etnik grubları yok sayan,asimile etmek isteyen tekiçi anlayışın mimarıdır.Bu ülkede her seçim dönemi oy için demokrasi ve ifade özgürlüğü diyerek CHP'nin kandırdığı Kürd'ler başta olmak üzere diğer azınlık ve inanç grublarıdır.Yeniden kandırılmamak için A.Arif'in "Adiloş Bebe"şiirinde yazdığı gibi CHP'yi tanımak ve tanıtmak zorundayız.
Tek parti dönemine ait tek bir özeleştirisi yokken kurultayda 13 madde ile CHP'nin somutlaştırdığı vaatlerine
nasıl inanalım?

Bu gün siyasi islamcılardan şikayet ediyor.Siyasi islamcıların önünü açan tek parti dönemindeki inananlara yönelik baskı ve uygulamaları değilmi? Örtünmek demokratik bir hak olduğu halde daha düne kadar bu uygulamaları fırsatını bulduğu her alanlarda devam ettiren CHP değilmi?

Her sıkıştıklarında Anitkabire yürüyerek orduyu göreve çağıran Üniversite hacaları ders verdiği fakültelerde başörtüsü yasağını koyan,başını örtenleri ötekileştirip eğitim hakkını elinden alan CHP anlayışı değilmi?
Merve Kavakçı'ya yönelik Bülent Ecevit'in bizzat örgütleyerek başını çektiği TBMM'deki yemin törenindeki protesto, hakaret ve aşağılama hala akıllarda.Şimdi bu yapılanlara ilgli tek laf etmeden,bir özür dilemeden parti meclisine bir bayan alınıyor.

Başörtülü bir bayanın Parti Meclisine alınması ile,Ekmeleddin İnsanoğlu'nu C.Başkanı adayı yapmak ile CHP sağamı kaydı?Hayır,bünyesine Tanrıkulu ve  Afrin'e atılan bombaya imza koyan Özlem Çerçioğlu'nuda alıp karıştırarak kuruluş ideolojisinden sapmadan olduğu yerde duruyor.
CHP Kurultayıda en çok söz edilen değerler liyakat ve demokrasi.Liyakata önem vermeyen,parti içi demokrasiyi işlemeyen,işlemesine engel olan bir anlayış ülkeye,etnik kökeni ve farklı inancı olana kesime demokrasi getirebilirmi? Getirmez,çünkü CHP düşüncesini savunanlar tekçidir ve sadece kendine demokrattırlar.

Türkiye'nin "En önemli sorunlarının başıda olan Kürd sorunudur"diyor Kılıçtaroğlu.Tesbit doğru,ama sorunun kaynağı asimilasyonu ilke edinen tekçi anlayıştır demiyor. Peki CHP çözüm için ne öneriyor?Kendi Kürd'ü ile çağdaş evrensel değerler ile çözüm bulmak yerine eskiden olduğu gibi Irak,İran ve Suriye yönetimleri ile uzlaşarak birlikte çözüm arıyor.

Toplumsal ilerleme zora dayalı zaman zaman kesintiye uğrasada durdurulamaz ve geriye döndürülemez. CHP bu gerçeğe rağmen hala tek parti dönemi anlayışından kurtulup çağdaş siyaset üretemiyor. Dostlarımız ile iktidara geleceğiz diyen CHP'den ne iktidar nede muhalefet olur. Miadı dolmuş bu parti iktidar olsada değişen birşey olmaz.
Dr. Adnan. Güllüoğlu
30.7.2020

YORUMLAR

  • 0 Yorum