Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan GÜLLÜOĞLU

DARBELERE KARŞI OLMANIN YOLU ÇAĞDAŞ DEMOKRASİDEN YANA OLMAKTIR

10 Nisan 2021 - 15:17

Darbelere karşı olmak için önce çağdaş demokrasiyi içselleştirip benimsemeliyiz. Kendine göre ayar vermek şartı ile demokrasiyi savunanların çoğunlukta olduğu bu ülkede 1960'tan bu yana,her on yılda bir örtülü yada örtüsüz birçok darbeye yaşayarak şahit olduk.İktidar hırsı uğruna kendilerine göre haklı gerekçeler üretip geçmişte yapılan darbe ve müdahaleleri (27 Mayıs,yada 28 Şubat gibi) aklamak çabasında olan siyasiler darbecilerin yanında saf tutup her zaman yerlerini aldılar.

Darbeden,darbecilerden yana olan siyasiler sağda yada solda olduklarını iddia etselerde ortak özellikleri statükodan yana olmalarıdır. Ülkenin gelecegi ile ilgili söz sahibi olarak sadece ve sadece kendilerini görürler.

Halkın ne istediğinin önemi yoktur.Tek parti döneminden kalma düşüncenin bugün de etkisinde kalarak "Ülkeye kominizm yada faşizm gelecekse buna biz karar veririz" anlayışı hala belli kasimlerde egemen görüş.

Şimdilerde buna birde şeriat isteyenler eklendi.Böyle düşünenlerin hepsi eşit olmayı  herkes için değil sadece kendileri ve yandaşları için isterler.Eşitlikten ve çağdaş  demokrasiden yana olanların biraraya gelmesine engel olmak isterler.

Farklı olanın kendini ifade edebilme özgürlüğünü tanımadıkları gibi varlığını inkar ederler.
Darbe sonrası iktidar olma umudu taşıyanların,askerlerin yazdığı her bildiriye "demokratik haklar"diyerek arkasında durup destek verenlerin bu ülkede her zaman var olduğu  gerçeği ne çabuk unutuldu?

Emekli askerlerin yer almadığı,katkı sunmadığı yapılan tek bir darbe varmı?Emekli olmak darbeden yana olmaya engelmi? 

Olmadığı bilinmesine rağmen emekli Amiral'lerin toplu yayınladığı bildiriyi "demokratik hak"olarak gösterip aklamak için çaba harcamak neden?

Bu ülkede hala köye gelen doktora,yada öğretmene tek döşek serilmediği halde Karakol komutanı geldiğinde hala çifte döşekler serilir.

Bu nedenle dahi olsa emekli olsun yada olmasın  asker kökenli ,toplu imzalarla yayınlanan her bildirinin etkisi önemlidir ve ciddiye alınmalıdır.

Moda deyim ile darbe çağrısı barındıran girişimleri görmek istemeyen "kendine demokratlar" iktidarın yayınlanan bildiriyi kendi lehine gündem oluşturup başarı ile kullandığını da görmezden gelebiliyorlar.

Darbelere karşı olmanın yolu amasız, fakatsız evrensel değerlerle çağdaş demokrasiyi samimiyetle içselleştirip savunmaktır.

Adnan  Güllüoğlu.
09.04.2021

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0