Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan GÜLLÜOĞLU

DEMOKRATIM,DEMOKRASİDEN YANAYIM DEMEK İLE NE DEMOKRASİDEN YANA OLUNUR NEDE DEMOKRAT

17 Kasım 2020 - 01:01

"DEMOKRATIM,DEMOKRASİDEN YANAYIM"
DEMEK İLE
NE DEMOKRASİDEN YANA OLUNUR
NEDE DEMOKRAT

Yakın tarihte yaşanan Dersim ve benzeri katliamlara canlı şahitlerinin ifadelerine rağmen ama demeden,fakat demeden bakış açısı bu ülkede demokrat olmanın, demokrasiden yana olmanın en önemli ve tartışılmaz kırmızı çizgisidir.

Dersim katliamının baş sorumlusu CHP'dir.Genel Başkanı'nın Dersim'li olmasına rağmen hala tarihi gerçekler ile yüzleşmekten ve özeleştiri yapmaktan kaçıyor.Bu tavrı devam ettiği müddetçe CHP'nin demokrasi yanlısı bir parti olduğundan söz edilemez.Geçmişte yapılan bu katliama sahip çıktığı içinde yarın iktidara gelirse aynı vahşetin yaşanmıyacağının garantisinide kimse veremez.

Çok uluslu bir ülkede demokrasinin varlığından söz edilmek isteniyorsa o ülkede yaşayan azınlıkların kendilerini ifade edebilir,  edemediklerine bakmak gerekir..Çoğunluğun sahip olduğu evrensel haklara azınlıklar da sahipse,çoğunluk olanlarda bu haklara saygı gösteriyorsa  o ülkede demokrasiden söz edilebilir.1924'ten bu yana Kürd'ler ve diğer azınlıklara karşı çıkarılan,çağdaş demokrasiye sınırlar çizerek engel koyan her antidemokratik uygulama ve yasalar günü geldiğinde Türk halkına karşıda beka bahanasi ile kullanılmıştır,kullanılıyor.Türkiye'de muhalefette olan her parti iktidar olana kadar demokrasiden ve demokratik haklardan yana olsada iktidara geldiği gün resmi ideolojinin emrine girer ve demokrasi vaatleri unutularak lafta kalır.

Bu gün parlamentoda yer alan partiler Cumhur İttifakı (AKP,MHP)ve Millet ittifakı diye ikiye bölünmüştür.Muhalefet yapan Millet ittifakı kapılarını kapatmasına rağmen, kapı dışında kalan HDP'de demokrasi adına bu ittifakı tabanını oy vermesi için yönlendirip destekliyor. Her iki cepheninde iddiası evrensel demokrasi değil,her şeyde olduğu gibi "Türk tipi demokrasi"dir.Tabanın rahatsızlığına rağmen HDP yöneticileride CHP'nin peşine takılarak demokrasi-cilik oynuyor. Sadece AKP'ye karşı olmak ile demokrat olunmadığı gibi demokrasi mücadelesidir verilemez.Demokratım diyebilmek için yaşayan nüfusun 1/3'ü oluşturan Kürd'lere bakış açınız ne?" dendiğde verilecek bir yanıtın olması gerekiyor.Bununda tek yanıtı eşitliktir. 

Her iki ittifaka yer alan partilere ve özellikle HDP'ye sorulması gereken soru:Soydaş kabul edilen Azerbaycan yada Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türkiye için iç ve dış politikada neyi ifade ediyorsa Güney Kürdistan Federe devleti'de aynı şeyi ifade ediyormu?

Dr. Adnan Güllüoğlu

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0