Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan GÜLLÜOĞLU

DOKTORLAR VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI SÜPERMEN DEĞİL

04 Eylül 2020 - 23:14

DOKTORLAR VE SAĞLIK ÇALIŞANLARI SÜPERMEN DEĞİL

Doktor ve sağlık çalışanlarına pandemi ile mücadelede en önde canları pahasına mücadele etmelerine rağmen pandemiye karşı neler yapılmalı diye sorulup görüş ve önerileri alınmıyor.Liberal sistemin halk sağlığı yerine ekonomiye öncelik tanıyan bakış açısına yönetimin yanlış uygulamalarıda eklenince Covit-19 ile mücadele gerektiği gibi yürütülemiyor.
 
Hastaneler dolu,Covit19 teşhisi konan hastalar ellerine ilaçları verilip taşıyıcı oldukları bilindiği halde evlerine gönderiliyor.Bu hastaların ihtiyacı, takibi ve denetimi nasıl sağlanıyor?Kronik hastalığı olanlar acil olsada hastanelere gidemiyor, gitmiyor. Mevcut sağlık sistemi tıkanma aşamasında.
Pandemi ile mücadeleyi, alınması gereken önlemleri en iyi bilen ve konunun uzmanlarını bünyesinde barındıran T.T.B'nin (Türk Tabibleri Birliği) defalarca yazılmasına ve söylenmesine rağmen görüşme talebine

Sağlık Bakanlığı randevu vermiyor,neden?

Rakamlarla oynanarak toplumu rahatlatan açıklamalar yapılıyor.Örnek verelim: 100 bin kişiye test yapılmış.Bu test sonucuna bağlı olarak her gün ortalama 1000-1500 pozitif vaka sayısı açıklanıyor.Test yapılmayan milyonlar bu rakamların neresinde?

Halkın gelenek ve görenekleri bilindiği halde düğün törenleri, taziye,toplu taşıma araçları, asker uğurlama gibi çoklu etkinlikler ile ilgili önlem ve kısıtlayıcı, hatta yasaklayıcı tedbirler neden zamanında alınmadı?İnsanları salgından korumak, iyileştirmek doktorların görevi. Halkın duyarsızlığı bilinmesine rapmen gereken önlem almak kimin görevi? 

Ekonomik kaygılar ile turizim geliri beklentisi olan bölgelerde otel ve plajlar açıldı.Gerekli önlemler alındımı? Alındıysa nasıl? Denize girenlerde maskemi takacak?

Okullar açılacak deniyor.Çocuklar virüsü okuldan nereye taşıyacak?

Doktorlardan görüş alınmadığı için sağlık persöneli ölümleri hızla artıyor.Kendini koruyamayan doktor hastasını nasıl korusun? 

Pandemi ile mücadelede başarılı olamayan ülkeleri örnek göstererek bakanlık kendi eksiklerine ve başarısızlığına dayanak yapma çabasında.

Biran önce, daha fazla geciktirmeden T.T.B. ile gürüşülüp salgın ile mücadeledeki yanlışların, eksiklerin düzeltilmesi gerekiyor.

Yoksa çok geç kalınacak.

Dr. Adnan Güllüoğlu

3.8.2020

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0