Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan GÜLLÜOĞLU

SOYKIRIM-GENOCIDE-HOLOKOST

26 Nisan 2021 - 17:21

SOYKIRIM-GENOCIDE-HOLOKOST

Bilindiği gibi Türkiye'de sağda ve solda siyaset sorunlara yeni ve çağdaş çözümler üretmek üzerinden değil belli kalıplar üzerinden geçmişe sahip çıkıp karşı tarafı eleştirmek üzerinden kurgulanır.

Sağ partiler (D.P.,AP,ANAP,AKP)yıllardır tek parti dönemindeki uygulamaları ve o dönemi savunan CHP'yi eleştirerek kolayca iktidar oldular.Örneğin arada fark varmış gibi sağ kesim Dersim'de yapılanlardan CHP'yi,sol kesimde 6-7 Eylül olaylarınıdan dolayı DP'yi karşılıklı suçlarlar.İlginç olan aşağıdaki resimde görüldüğü gibi haklı yada haksız dış dünyadan bir eleştiri geldiğinde "tekçı"düşünen Cumhur ve Millet ittifakında yer alan partiler Biden'in açıklamasından sonra yine bir araya geldiler. 

Eleştiriye eleştiri ile karşılık verme ve inkar anlayışı aynı şekilde dışpolitikada da artık geçerli yöntem oldu.1915'te yaşanan olayları kim gündeme getirirse getirsin (Almanya gibi geçmişte yaptığı hatasından dolayı özür dilemiş olsalarda)kirli çamaşırlar ortaya dökülüyor.
Beklendiği gibi ABD'de 1915 için soykırım dedi.

Her akşam Tv.kanallarında izlediğimiz "Çok bilmiş"yorumcular Birleşmiş Milletler'in kabul ettiği soykırım tanımının dışında yeni,ipe sapa gelmez tanımlar üretiyorlar.

Soykırım yada Genocide tanımı Birleşmiş Milletler Evrensel İnsan Hakları Beyannamesinde görüldüğü gibi bireylerin haklarını kapsar.

Kendi ülkelerinde yapılan ihlallare bi haber davrananlar akıllarına yeni gelmiş gibi ABD'nin Kızılderililere, Alman'ların Yahudilere,Fransa'nın da Cezayir'de yaptıkları gibi soykırımları hatırlatıyorlar.

Övünerek tekrar ettikleri bir diğer savunma da"Türk katliam yapmaz"mış.Yapılanları bütün Türklere mal etmenin doğru olmadığını bilerek bunlara sormak lazım,gurur ile anlattıkları, çekilen dizilere konu yapılan Alpaslan Anadolu'yu,Fatih İstanbul'u,Yavuz Mısır ve hilafeti yollara gül dökerekmi aldı?

Dünya tarihinde bu ve benzeri katliamlar bugüne kadar kurulmuş olan her ulus devletin tarihinde vardır.

Çok uluslu Osmanlı İparatorluğu yerine iktidarı ele geçiren İttihat ve Terakki örgütü de tekçi anlayışa sahip olup ulus devlet kurmak istiyordu.Bu kadim topraklarda 1915'te yapılanlara ve Dersim gibi benzeri olaylarda illa suçlu aranıyorsa  tekçiliğin egemenliğinde devlet kurmak isteyen İttihat ve Terakki Örgütü ve aynı düşüncede olan işbirlikçilerdir.

Tekçi anlayışın doğası farklı olan ile birlikte yaşamı istemez ve farklı olanı kendi içinde eritmek,eritemediğinide yok etmek ister.

Biden açiklaması ile bilerek yada bilmeyerek tekçi anlayışı savunanlara iyilik yaptı.

Artık 24 Nisan öncesi strese girmeğe, kapalı kapılar ardında ABD ile yapılan şartlı görüşmelere artık gerek kalmadı.

Adnan Güllüoğlu
16.4.2021

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0