Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan Güllüoğlu

Dr. Adnan GÜLLÜOĞLU

TÜRKİYE'NİN BİTMEYEN SORUNU KÜRD'LER

24 Eylül 2021 - 10:11

TÜRKİYE'NİN BİTMEYEN SORUNU KÜRD'LER

Kurulduğu günden bu yana Türkiye Cumhuriyeti'nin en önemli ve bu güne kadar bitmeyen sorunu Kürd'ler bir asır geçmesine rağmen hala gündemde.

Çünkü bu güne kadar iktidarda hangi parti olursa olsun şiddetin,yok etmenin, asimilasyon ve çok partili sisteme geçişle ile birlikte Kürd'leride sağ ve sola böleterek yönetmek dışında başka çağdaş çözüm yolları aranmadı.

Yeni yüzyılda Irak'ta yıllardır verilen silahlı mücadele sonucu Güneyin kazandığı federasyon ve hemen ardından bağımsızlık referandumunda çıkan %92.3 Evet oyu,Rojava'daki İŞİD'e karşı verilen şanlı direniş,destek için peşmerge güçlerinin yardıma gelmesinden sonra gelişmeler hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağı gerçeğini ortaya çıkardı.

CHP ve iktidar bütün bu gelişmeleri görüyor ve yeni gelişmelere karşı statükoyu nasıl koruruz diye çözüm arıyorlar.

Özellikle Amed'e gelince yıllardır siyasilerin tekrarladığı"Kürdleri seviyoruz, et- tırnağız,kardeşiz" demenin günlük yaşamda bir karşılığı olmadığı da artık ortada.

Şayet birlikte yaşamak beka için şartsa Kürd'leride birlikte yaşam için ikna etmek zorundalar.

Önce geçmişteki uygulamaları için ne diyorlar,bu gün neyi farklı düşünüyorlar önce bunları açıklamalılar.

CHP'nin görevi uzlaşmakmı,yoksa kendine muhatap seçmekmi?

Yada yeniden Kürd'ler arasına nifak sokarak bölmekmi?

CHP samimiyse yaptığı açıklamanın muhatabını kendisi seçmesini.

Kendisinin istediği gibi ne tek başına HDP,nede kendine vazife çıkaran Sezai Temelli'nin dediği gibi tek başına İmralı olmamalı.

Türk solununda bileşenleri içinde yer aldığı HDP'nin tabanının Kürd olması,mecliste yer alması tek başına çözüm için,hemde CHP tarafından atanması yetmez.

Şayet HDP yöneticileride ağızlarından düşürmedikleri Kürd'lerin birliğinden gerçekten yanalarsa tek başına kendileri ile çözümün olmayacağını kabul etmeleri gerekiyor.

Yoksa bu sadece AKP'ye karşı CHP ve HDP arasında yapılan seçim ittifakından öte başka bir şey olmaz.

Sadece seçim kazanmak için kurulması istenen ittifaka çözüm diyerek kandırmak Kürd'lere yapılan yeni bir aldatmaca ve buna evet diyenlerin yaptığı ihanet olacaktır.

Bu açıklama şayet Kürd'lere yapılmışsa muhatabı da bütün Kürd'ler olmalıdır.Yoksa sadece HDP ve İmralı'nın sorunlarını çözer.HDP yöneticilerinin bir kısmına göre Öcalan serbest bırakılsa Kürd sorunu diye bir sorun kalmaz.

Çünkü onlar için hayat lider olmadan yaşanmaya değmiyor.

Oysa HDP tabanı dahil Kürd'lerin talabi ulusal haklarının tanınması ve anayasada teminat altına alınmış eşitlik.

Cumhuriyet kurulduğundan beri sürekli vaatler sunularak kandırılan Kürd'lere,iktidarın yada muhalefetin sunacağı çözüm önerilerini iki defa düşünüp Kürd'lere sunmalılar.

Çünkü Kürd'ler çözüm için yapılan her öneriye evet,yada hayır demeden önce artık dört defa düşünüyorlar.

Mevcut zora dayalı statükocu rejime karşı tercih edecekleri uluslar arası camiada da kabul görecek erken olsada 4 parçanın birliği, bağımsızlık,federasyon yada özerklik gibi bir çok seçenekleri var.

Ayrıca CHP'nin bu yeni önerisi olumlu karşılanmasına rağmen eksiktir.Eksik olduğu içinde yetersizdir.Önce CHP'den beklenen geçmişi ile ama,fakat demeden yüzleşmeli.

Bunu yapmadan Kürd'lere güven vermiyor.Geçmişte sağ partilerde,başta Özal olmak üzere kendilerine göre,Kürd'lerin tamamını hesaba katmadan çeşitli çözüm yolları aradılar.Sadece şiddetin son bulması ve oy için dahi olsa CHP'nin bu gün yaptığı öneriden daha adımlar attılar.

Ancak çözüm için atılan adımların hemen hepsinin önü kurucu iradeyi temsil edenler tarafından nasıl müdahale edilerek kesildiğinde artık biliyoruz.

Bütün bunlara rağmen kurucu iradenin Kürd siyasetini hala savunan ve günümüzdeki temsilcisi CHP'nin önerisi yetersiz olmasına rağmen ciddiye alınarak enine boyuna iyi incelenmelidir.

Çünkü CHP dahil tekçi partilerin geçmişten bu yana,yaptığı her öneri ve sonrası yaptıkları her uygulama Kürd'ler açısından alınacak acı derslerle doludur.Seçim için oyunu arttırmak isteyen CHP'nin HDP'ye çözüm diye sunduğu yenilenmiş parlementer sistem ayrıca başlı başlıbaşına yeni bir tartışma konusudur.

Bu nedenle kısaca değineceğim.

Eski,köhnemiş,tutulacak yanı kalmamış,yıllardır denemesine rağmen ülkenin demografik yapısına uymayan, uydurulamayan,farklı olanların yerinin olmadığı bir sistemdi.

Neresinden bakılsa sorunların kaynağını oluşturan eski parlementer sistemi CHP üstelik "İYİ Parti" ile beraber parlementer sistemin neresini düzeltecek?

Kürd'çe İYİ Partinin katılımı ile bilinmeyen bir dil olmaktan çıkacakmı?

Eski Parlementer Sistem ve bu günkü Türk Tipi Başkanlık sistemi ile çözüm getirileniyor, getirilemez.

Gerçekten samimiyet ile çözüm isteniyorsa tek çare denetlenebilir bir başkanlık sistemidir.

Dünyadaki örnekleri ile birlikte Kürd'lerin alacağı statünün ne olacağı,federasyon, özerklik hatta 4 parçanın birlikteliği için ayrılma isteği dahil birlikte tartışılmalıdır.

Çünkü Kürd'lerinde her ulus gibi milletler camiasında yer alma hakkı vardır.

Bu geciktirilebilir ancak asla engellenemez.

Dr. Adnan Güllüoğlu
23.9.2021

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0