Edibe Aydin

Edibe Aydin

Edibe Aydın

BELEDİYE OTOBÜSÜNDE BİR KADININ YANINA TANIMADIĞI BİR ERKEK OTURURSA .......

03 Temmuz 2019 - 09:31

Ülkemizin eğitim atağına kalktığı yıllar; Öğretmen Okullarının açıldığı yıllardır. Urfa için bu adeta bir eğitim seferberliğidir. İlkokulu veya ortaokulu bitirmiş Urfalı kızlar evde otururken , birden Urfa Kız Öğretmen Okulu açılır. Evde oturan kızlarımızı , öğretmenler kapı kapı dolaşarak okula davet ederler. Okulun güvenli bir yer olduğunu kızlarının eğitimi sırasında hiçbir masraf gerektirmediğni vurgulayarak , kızların okumasını teşvik etmişlerdir.

Ben, Urfa Kız Enstitüsü’ nde okuyordum. Orta son sınıfta , Öğretmen Okuluna gitmeye karar verdim. Üç yıl çabucak geçti. 30 Haziran’ da mezun oldum. 1 Ağustos 1966’ da , ilk görev yerim Yakup Kalfa İlkokulu’ na atandım. O zaman çok uzak bir mesafeydi. Sarayönü’nden otobüse biniyor, Balıklı Göl’ de iniyordum. Sonra da yürüyerek okuluma gidiyordum.
Her gün otobüse bindiğim için farklı insanlarla karşılaşıyor, ilginç olaylar gözlüyordum. 

Ders saati bitmiş. Öğrencileri gönderdikten sonra yürüyerek otobüs durağına gelmiştim.Otobüsün ilk durağı olunca bir kaç kişi biniyordu. Ben Urfa’ da otobüse binmenin kuralını iyi biliyordum. Otobüste bir kadının yanına tanımadığı bir erkek oturmazdı. Ben de ,bu kuralı bilmeyen olur diye, ilk duraktan binerken önlem olarak ,yanımdaki boş koltuğa ya öğrencilerimin evlerinin bahçesinden getirdikleri çiçekleri,ya da okul araçlarımın olduğu çantayı koyardım.Bir bayan gelirse çiçekleri kaldırırdım.Bir gün yine otobüse bindim. Yanıma çiçek demetini koydum. Karşımdaki boş koltuğa 50-60 yaşlarında bir kadın oturdu. Bir iki durak gidince otobüs dolmaya başladı.Giyinişinden ve yüz ifadesinden anladığım kadarı ile Urfalı olmayan genç bir erkek ; boş koltuğa oturdu. İşte olanlar oldu. Ben çok yakın olduğum için olayı çok iyi gördüm. Urfalı hanım dirseği ile adamı iterek:

“KE PEZEVENK SİYE SÖZ Mİ VERDİM GELDİ YANIMA OTIRDİ”

Adam şaşırdı! 

“ Teyze başka boş yer yoktu. Onun için oturdum. 

“YERİ GET İŞİYE AYAHTA NİYE DURMADİ . DUA ET Kİ YANIMDA OĞLUM HERKÜL MEHO YOH. SENİ SİMSİRİK KİMİN YERE ÇALARDI

Genç adam özür diledi.Diğer yolcular olayı yatıştırdı. 52 yıl önceki kural sanıyorum halen geçerli.

Edibe Aydin( Kahya)

03/07/2019

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0