Edibe Aydin

Edibe Aydin


ÇOCUKLARINIZA ÇOK ANLAMLI BİR YILBAŞI HEDİYESİ ALMAYA NE DERSİNİZ

29 Aralık 2019 - 21:38

ÇOCUKLARINIZA ÇOK ANLAMLI BİR YILBAŞI HEDİYESİ ALMAYA NE DERSİNİZ

Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de “ yılbaşı” hediyesi almak geleneği kısmen de olsa yerleşmiş bir alışkanlık olarak devam etmektedir.

Bu hediyeleşme, bazen kişilerin bütçesini zorlamakta,bazen de anlamsız hatta işe yaramayan ama “ hediye” niteliği taşıyan şeylere para vererek amacından uzaklaşmıştır.

Kişisel görüşümü belirtmek istersem ; tüm özel günlerin kutlamasını, içten gelen bir cümle ile ses tonumuza duygularımızı da katarak söylememiz en doğrusudur. Ama güzel dileklerimizin kalıcı olmasını istiyorsak, bir kart göndermek çok güzel bir uygulama olacaktır.
Çocuklar, bazı özel günlerde çevrenin etkisi ile hediye beklenti içinde olurlar.

Sizler de, çocuklarınıza yıllarca öğrencilerime aldığım bu sürpriz hediyeyi alarak; hem mutlu edersiniz hem de farkında olmadan güzel bir öğüt vermiş olursunuz.

Nasıl mı ?

Öyleyse işe başlayabilirsiniz.

Evinizde bulunan ya da çevrenizden temin edeceğiniz büyük boy bir koli bulunuz.

Kolinin dibine , bir kurşun kalem ve silgiyi şık bir ambalaja koyarak, en dibine koyunuz.

Koliyi , okunmuş gazete kağıtlarını buruşturarak doldurunuz.

Kağıt ne kadar çok olursa heyecan o kadar çok olacaktır.Kolinin dışını da renkli kurdelalar, çiçeklerle süsleyerek ilgi çekecek şekilde hazırlayınız.

Paketinizi çocuğunuzun göremiyeceği bir yerde saklayınız.

Hediyeyi vermek için uygun zamanı ayarladığınız.

Göz dolduran,kocaman koli ile çocuğunuzun karşına geçip; “ Yeni yılın kutlu olsun.....m” diyerek koliyi karşısına koyunuz.

Sonra da sabırla, çocuğunuzun koliyi açma heyacanını izleyiniz. Koliden çıkan boş kağıtları boşalttıkça, heyecanı artan çocuğunuzun , hediyesine ulaştığı andaki yüz ifadesini görünce:

“ Canım yavrum, hediyeni beğendin mi?” dedikten sonra , çocuğunuzun yüzündeki mutsuzluk ifadesini birden değiştirecek olan , yazdığınız kartı eline vererek,bunu “ okur musun?”diyiniz.
 

SEVGİLİ YAVRUM
BİTİRDİĞİMİZ YILDA , GEREK OKULDA GEREKSE EVDE BAZI HATALI DAVRANIŞLAR YAPTIN. BUNLARI SİLMEN İÇİN SANA” silgi” YENİ YILDA , BAŞARILARINI VE GÜZEL DAVRANIŞLARINI YAZMAN İÇİN” kalem” aldım.

Çocuğunuza biraz önce sorduğunuz soruyu yeniden sorunuz.” Yılbaşı hediyeni beğendin mi?”

Cevabı boynunuza sarılmak olacaktır.

Sizler de geçmiş yılda yaptığınız hataları, mutsuzlukları, olumsuzlukları silerek,yeni yılda başarıları, mutlulukları, sevgiyi yazmaya hazır mısınız?

Edibe Aydın 29/12/2019

YORUMLAR

  • 0 Yorum