Edibe Aydin

Edibe Aydin

Edibe Aydın

HEÇ Bİ ÜZÜK ALACAH PARAY YOH MI ?

09 Nisan 2019 - 14:45

Yıl 1961 ben on iki yaşındayım. Tuzeken mah Kara Musa ( inşallah doğru hatırlıyorum) No: 67 kapımızın karşısında Mahmutoğlu ailesi, arkamızda Ali Ağalar, sağ çaprazda Kınacıgil ve Müderris Mehmet Efendi , yani Mehmet Vehbi Erdem ile ( Din Dersi öğretmeni) komşuyduk.Aklımda kalan bu dairenin içinde okula giden tek kız bendim. Bu nedenle asker oğluna,gurbetteki kızına mektup yazdıran , mutlakabizim eve gelirdi. Gelirken elinde bir zarf bir de kağıt olurdu. Yanıma oturur” oğlıma mektup yaz” derdi.

Teyze, sen söyle ki ben yazayım. “ Kızım sen mekteplisen , ne istisen yaz, selam kelam vesselam” Ben de bildiğim mektup cümlelerini yazar, selam gönderenlerin adlarını tek, tek yazardım.

Bir gün elinde zarf kağıtla bir genç kız geldi. Başının örtüsü ile yüzünün bir bölümünü de örtmüştü. O zaman bunun ne anlama geldiğini anlamamıştım. Şimdi anlıyorum ki ; yaptığı işin kendince utanılacak bir davranış olduğunu bilip, kendini gizleme ihtiyacı duyuyordu. Kağıdı aldım.” Kime yazacağım “? dedim. Bir türlü adını söyleyemedi. Sonra arka arkaya birkaç cümle sıraladı.
“Ben gece gündüz seni düşüniyem. Gözüme yuhı gir mi, nedisen, neredesen ,rehet misen, eyyimisen ,deye deye evin içinde” başı kesik tavıh kimin geziyem” merhemet et gel artıh. Senden bi şe istemiyem

HEÇ Bİ ÜZÜK ALACAH PARAY YOH MI ?

Bi üzüğü al babamdan iste.Bi kat asbap bile istemiyem.

İti pisiği olım. Gel beni bırdan apar. Seni yanida olım,ac susuz kalım ,yeter ki seni yani da olım.
Başka sözim yoh. Size saçımın ucından kestim yollıyam . Beni öksedise kohlarsan.

KESTANE KEBAP ACELE CEVAP

Henüz on iki yaşında bir çocuk olduğum için ,bunun bir aşk mektubu olduğunu da anlayamamıştım.Mektubu yazdım. Saç demetini içine koydum. Zarfın üstünü de yazdım .

Mektup İstanbul’ da bir adrese gidiyordu. 

Düşünüyorum da duygular her zaman vardı, ama duyguları karşı tarafa iletmek ne kadar da zordu.Ne telefon, ne internet ne video vardı. Bunlar yoktu ama dürüstlük vefa vardı. Biri birini bir kez görüp evlenenlerin mutlu yuvaları vardı. 

Zor koşulların olduğu bir ortamda sevgilisine mektup yazma cesaretini gösteren bu genç kız inşallah sevdiğine kavuşmuş ve mutlu olmuştur.

Edibe Aydın( Kahya) 09/042019

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0