Edibe Aydin

Edibe Aydin

Edibe Aydın

HÜSEN EMMİ EMEKLİ OLINCA TATİLİNİ NEREDE GEÇİRMİŞ

28 Haziran 2019 - 21:49

HÜSEN EMMİ EMEKLİ OLINCA TATİLİNİ NEREDE GEÇİRMİŞ

Konşılar , biye deyiler ki; Medne Dayze ,Hüsen Emmi emekli olırsa“ Aba tek, asa tek” bavılizi elize alıp, kavum kısımı gezersiz. He ! kurban siye Ben de ele zannettim. Her gün geziyih. Ben heyattan tandırlığa, tandırlıhtan eyvana zor gidip geliyem. Hüsen Emmi sebehten kahi, cigara tablasını eline ali,gözinden ,şıppikleri aha aha cigari sari. Deyem ki:
Hüsen gel ! İsot bişirdim.Çay sıcah karni doyur. Soyra da o zehiri iç. Beniheç dinnemi. Sanki “ handa beğir ossıri” ben de sıfatımı çeviriyem. İçimden deyem ki: “ kozıl kort yi” . Bacım içtiği cigara p.....kimin kohi. Ağzı sanki tandırlığın piheriği kimin . Duman evin her yerinde.” Sanki tilki boğıyıh” .Ben sıfri toplıyam, yerinden kahi:
Öhööööö Medooo ! Adımı çağırırken sanki “ kurban boğazlilar”“Öksirik , ahsırıh hepsi bı zıkkımın köki cigaradan oli“ deyem ama beni dinnemi“Hani benim çayım”
Çöğeni yere vuri ; Medoo !Medo ! 
“Şetana uyma Medne” deyem. Kahıyam çayını aparıyam.Bahıyam göksi körik kimin eni kahi.
Dedim ki Hüsen hestemisen?
“ Yoh Medo düneğin Seydi’ nin kahvesinde otıridim. Kapı açılıp, kapanıydı. Sakomın öğü açıhtı.Küllehimi de tahmamıştım.Boğazıma yel vırdı.” 
Hüsen ben siye deyem ki o kahveye getme. 
Yaz kış “Dedeyin Serinci “kimin savıh oli. Hade yazın ziyanı yoh. Kışın savıh. Sandalyaları çahşaşmış.Duvarları han haraba. Kerhut bi semavarı var. Çay bardahlarının üsti zifir, içeriye cigara dumanından girilmi. Yerler kartmah bağlamış.Emekli olah gezecağam dediği yer bırası mı?
Medo !Sen gettiğim kahveyi nerden gördi? Sandalyaların çahşaş oldığını, semavarin kerhut oldığınu nasıl bildi? Hüsen,biz damın deliğinde otırıyıh,heç bi şeyden heberimiz yoh.Geçen gün eski mahlemizdeki konşıyı gördüm. Biye dedi ki : Medne Dayze , Hüsen Emmi emekli olınca gezecağam dedi. Ben de : “Arhadaşlarından tahtile getti.” dedim. İki gün soyra konşının oğlı kahvenin önünden geçimiş. İçeri girip, telefonnan seni filimi çekmiş. Biye gösterdi.Dedi ki: Hüsen Emmi’ nin tahtile gettiği yer bırası mı? Ben de cugap veremedim.seni ne işi var o pis yerde?Kirin kifiğin içinde çay içersen heste olırsan .
Hani emekli olırsah gezecahtıh,hetir yapacahtıh. Medo valla dorgı sölisen.Ha, ev alah, ha koltıh alah, oğlanı everah, kızı gelin edah derken yaşımız geçti.Üç kurış yığdığım para var. Halim yoh ki seni bi yere aparım.körlih kefinlih kalsın.
AH MEDO ! VAH MEDO! Ne seni eyyi yaşattım. Ne de ben eyyi yaşadım.GENÇLİK BİR UÇAR KUŞ, İHTİYARLIH NAÇAR İŞMİŞ.Bi cigaram, bi de benim kimin, tahtil yapan üç beş arhadaşım var. Bahseyne ,kahvede bile biye rehet yoh. Gelip tahtil yerimimin flimini çekip ,bizi rezil ediler.MEDO SEN TANDIRLIHTA BEN ÇAHŞAŞ SANDALYEDE TAHTİLİMİZİ GEÇİRAH
DOYRADA ÖÖÜR BİTTİ DEYAH
Edibe Aydın ( Kahya) 
28/06/2019

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0