Mustafa Çiçekli

Mustafa Çiçekli

Mustafa cicekli

AKRABALIK HAKKI

23 Mayıs 2021 - 18:54

AKRABALARIMIZ ARASINDA YAŞANAN TATSIZ OLAYLARIN BIRAN ÖNCE SON BULMASI DILEGIYLE.

Günümüz dünyasında kaybettiğimiz değerlerin başında, akraba ilişkilerimiz geliyor. Aylar oluyor ki akrabalar bir araya gelip görüşemiyorlar. Ancak ölüm ve düğünlerde görüşme imkânı oluyor.

Ne hazindir ki günümüzde iyilik; kötülük kadar insanlığın gündeminde yeterince yer bulamıyor. Kötülük gün geçtikçe dünyamızı kuşatıyor. 

Arkadaşlarımızı biz seçeriz ancak akrabalarımız Allah'ın seçimidir. Onlarla kurulan sıkı bağlar sıla-i rahim olarak adlandırılır ve akraba bağlarını koparmamak dinen de çok önemlidir. Dinimiz İslamiyette Allah'tan uzun ömür isteyenlerin akrabalarına sahip çıkması tavsiye ediliyor.

Mevlana hazretleri, hayırlı bir komşunun hayırsız akrabadan daha iyi olduğunu söylüyor. Ancak bu yine de akrabalarımızla bağlarımızı koparmamızı meşru kılmaz. Peygamber Efendimiz (s.a.v), akrabasıyla ilgilenmeyenlerin amellerinin bile kabul olunmayacağını, hatta Allah'tan uzun ömür isteyenlerin bile akrabalarıyla ilgilenmeleri gerektiğini bildiriyor. 

İnsanoğlu her geçen gün vicdan, adalet, şefkat ve merhamet gibi yüce değerlerini yitiriyor.
Böylesi bir dünyada iyiliği hâkim kılmak ve kötülüğe engel olmak hepimizin ideali olmalıdır.
Zira elimizle, dilimizle ve kalbimizle kötülüğe dur diyebilmek imanımızın gereğidir.

Unutmayalım ki  “İyilikler kötülükleri yok eder.” İhmal ettiğimiz her bir iyiliğin yerini ise kötülük işgal eder.

Bazı akrabalar vardır kardeşten daha sıcak, daha samimidir. Bazı akrabalar vardır düşmandan daha kötü, daha hayırsızdır.

Geliniz bu mübarek vakitte Rabbimize şöyle niyaz edelim: Ey Rabbimiz! Bizleri, kalplerimiz arasında iyilik ve merhamet köprüsü kurabilen bahtiyar kullarından eyle!

Rabbimiz! Bizlere dünyada ve ahirette iyilikler ihsan eyle ve bizi cehennem azabından koru!Rabbimiz! Hesap gününde bizi, annemizi, babamızı ve bütün müminleri bağışla!

ÂLLAHIM ÖLENLERE RAHMET ETSIN MEKANLARI CENNET OLSUN YAKINLARINA AILELERINE SABIR VE METANET DILIYORUM 

Mustafa ÇİÇEKLİ 
DÜNYA  SEYYID VE ŞERIFLERI TOPLULUĞU BAŞKANI

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0