Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

13 Türk Rehineyi hangi güç infaz etti? 16 Şehidin Sorumlusu Kim?

15 Şubat 2021 - 23:14

13  Türk Rehineyi  hangi  güç infaz  etti? 16  Şehidin  Sorumlusu  Kim?

 Delinin  biri  dedi ki,  "PKK'nın  bir çok ismi  Kuzey  Irak'ı terki  diyar  edeli  çok  oldu. 

Hatta Murat  Karayılan'ı  Ankara'da  aramak  lazım. Açılımı konuşmak  için  getirdiler,  geliş  o geliş"  


Yok  daha  neler? 

Birileri  aklımızla  dalga  geçiyor  ama  kim?


BBP Genel Başkanı merhum Muhsin  Yazıcıoğlu'nun nasıl ölümündeki  sırlar  perdesi  aralanmadı  ise Türkiye'nin gündemine  taş  gibi  oturan  Gara Şehitleri üzerindeki bilinmezlik perdesi de aralanmadan  son gelişmeleri  nesnel  bakış  açısıyla  tahlil  etmek  neredeyse  mümkün değil.

Türk  Silahlı  Kuvvetlerinin  Gara  bölgesine  hava destekli kara harekatı bir kaç yıldır  tekrarlanıyor.

Gara  Dağ gar  altında  galanda - Gara bölgesi neresi?Irak’ın Kuzeyinde bulunan ve dağlık bir araziye sahip olan Gara bölgesi, Türkiye sınırından yaklaşık 40 kilometre  Irak içerisinde  yer alıyor.

Gara Dağı'ndaki  terör  üslerinin,  Kandil Dağı’na uzak mesafede olmasına rağmen arazinin dağlık olması sebebiyle terör örgütü PKK’nın  karargahı Kandil Dağı kadar önemli ve stratejik bir konumu var.

Kandil-Sincar arasındaki lojistik hatların kesilmesi için Gara önemli. Bu coğrafyanın  jeolojik  özellikleri  nedeni  ile yüksek dağlar ve büyük ve  derin  muhkem mağaralar  mevcut.

Terör örgütü Gara Dağı  bölgesini, militanların teorik politik  bilgilendirildiği yerler, silahlı eğitim merkezleri, silah ve mühimmat depolama alanları, çatışmalarda yaralanan örgüt  mensuplarının tedavi ettiği hastanelerle  donattığı gibi Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik  düzenlenecek terör saldırıları öncesinde toplanma alanları  olarak  değerlendiriyor.
Ayrıca  derin  dehlizlere sahip  mağaraların  terör  örgütünün  elindeki  rehinelerin muhafaza  edilmesinde  kullanıldığı  istihbarat  raporlarında  belirtilmişti.

Terör örgütünün Irak’ın daha iç kısımlarında Duhok’un kuzeyinden Erbil’in kuzeyine kadar uzanan Gara Dağı bölgesindeki kamplar silsilesi, Türkiye’deki terör faaliyetlerini sürdürebilmesini kolaylaştırdığı gibi Kuzey Irak’ta başlayan sıra dağlar  üzerinden Türkiye sınırlarına  uzanıyor.

Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen Askeri  Harekatı'n gerçek  amacı  ne?

 

İster  Sincar  ister  Pençe Operasyonu deyin, bu  askeri  hatekatlar Suriye ve Irak Türkmenlerini fiziki olarak birleştirecek mi?

Daha önce yazmıştım; Rusya uluslararası ilişkiler uzmanlarının Suriye’de gündeme getirdikleri “yönetimsel ve kültürel otonomi” ve “üniter desantralize sistem” teklifleri, bence Araplar haricindeki diğer etnik unsurların federatif yapılanmasına imkân verebilir.

Suriye’deki Bayır Bucak Türkmenleri ile Irak’taki Bayat Türkmenleri’ni birleştirecek coğrafi koridorun etnik bağla güçlendirilmesi, Suriye ve Irak hükümetlerinden bağımsız Federe Türkmen Devleti’nin nefes almasını sağlayacaktır.

Federe Türkmen Devleti’ne, Kürt aşiretlerinden ve özellikle Suriye ve Irak’ta yerleşik Şammar aşiretinden destek geleceği söylenebilir. 

Federe Türkmen Devleti’nin kuruluşu, Türkmenler’in efsanevi Telafer ve Emirli ve Beşir direnişi ile başladı. Önce işgalci Amerikan ordusuyla savaştılar. Emirli’de, IŞİD kuşatmasına karşı kahramanca direndiler ve IŞİD’e geçit vermediler.  


İran'ın Türkiye'nin  Irak’taki  askeri  varlığından  rahatsızlığı  süpriz  sayılmaz. Nitekim İran’a yakınlığı ile bilinen El-Nüceba ve El-Fetih gibi kuruluşlar, Türkiye’nin muhtemel Sincar operasyonuna karşı Türkiye’ye tehdit mesajları yayımladı.  Pençe - Kartal   nasıl  başladı  nasıl  bitti?

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak'ın kuzeyindeki Gara bölgesinde terör örgütü PKK'ya ait hedeflere yönelik  Pençe Kartal-2 Harekatı'nın düzenlendiğini duyurmuştu.

TSK 10 Şubat gece 02:55'de Irak'ın kuzeyinde "Pençe Kartal-2" adlı demir yumruk harekatında, çok sayıda komando Gara Dağı bölgesine uçar birlik harekatıyla indirildi.

 Komandolar Gara'nin hakim tepelerini ele geçirdi. 4000’e yakın Türk askeri sıcak çatışmaya  girdi. Operasyonda sınırdan 30 /35 km derine inildi. 

Pençe-Kartal Harekat sürecinde Gara operasyonunun amacının PKK'nın 2015'ten itibaren kaçırdığı ve  rehin tuttuğu güvenlik personelinin  kurtarılması olduğu anlaşıldı.

Terör örgütü PKK  açıklaması  ne  anlama geliyor?

"Gara operasyonunu yöneten başarıdan da başarısızlıktan da sorumludur, yetkililer her ne kadar operasyon başarılı oldu dese de halk inanmakta zorlanıyor" gibi yorumlara  katılırmısınız  bilmem?

 

Genelkurmay Başkanı Güler'in "Hava Kuvvetlerimiz mükemmel şekilde hedeflerin tamamını vurmuştur.  Irak'ın kuzeyi Gara'da destansı mücadele veren Mehmetçik'in Pençe Kartal-2 Harekatı sona erdi." açıklamasını  anlamakta  zorlandığımı  söylemeliyim.Gara'da dere yatağında her iki yanında yüzde 60 meyilli bir arazide konuşlu, 3 farklı girişi bulunan 9 odalı 7 demirkapılı bazı noktalarda 120 cm yüksekliğinde mağaraya yapılan operasyon haritasının  sonradan  hazırlandığı  iddiaları  da  var.

Özellikle Euronews  ve  BBC  gibi  yayın kuruluşlarının olayla ilgili terör örgütü PKK'ya yakın yayın organı ANF haber ajansının  açıklamasına  yer  vermeleri  ilginç.

Bu haçlı  artıkları  akılları  sıra operasyon düzenlenen mağarada  hayatını  kaybeden  rehinelerin ölümünden Türk Silahlı Kuvvetlerini sorumlu  göstermeye çalışıyor.

Boşuna  dememişler  domuzdan  post  gavurdan  dost  olmaz  diye!


Ajansa Nûçeyan a Firatê - ANF/ Fırat  Haber  Ajansı öldürülen kişilerle ilgili olarak "Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır." iddiasını ortaya attı.

 Örgütün iddiasında " Bu kampa yapılacak bu kadar saldırı sonucunda hiç kimsenin oradan sağ olarak kurtulamayacağı gerçeği en sıradan askeri bilgiye sahip bir kişi tarafından dahi bilinebilecek bir husus olmasına rağmen, bu kampa dönük yapılan saldırı hiçbir biçimde onların kurtarılmasına dönük olmayıp tamamen imha edilmeleri amaçlanarak yapılmıştır." denildi.

Acaba  rehineler  infaz  edilmelidir de   hava  saldırıları  veya  özel  kuvvetlerin  mağaraya  yönelik  operasyonu  sırasında  çıkan  çatışmada  mı hayatlarını  kaybettiler?

ANF bir süre önce PKK kaynaklarına dayandırdığı bir haberinde alıkonulan kişilerin asker, polis ve MİT görevlisi olduğunu öne sürmüş ve isimlerini yazmıştı.

ANF haberinde devlet yetkililerinin ellerindeki rehineleri almaya dönük herhangi bir girişimde bulunmadığını, yerlerini tespit etmeye çalışarak hava saldırılarıyla bu personellerini öldürmek istediğini iddia etmişti.

Şerefsizler  milletin  kafasını  karıştırmak  için  ne yollara  başvuruyorlar.

maalesef  amacına ulaşamayan operasyon ile ilgili sorular  sorular

Maalesef operasyon amacına ulaşamadı. 

Şimdi  Türk  kamuoyu  merak  ediyor ve  haklı  olarak  soruyor?

2017'de Kuzey Irak  kırsalında  terör  örgütünün  rehin  aldığı  MİT görevlileri  hariç,  terör  örgütünün  elinde  tuttuğu diğer  güvenlik  görevlileri, Türkiye sınırları  dahilinde  kaçırılıyor.

Kaçırılan Türk  devletinin mensupları nasıl  oluyorda Türkiye'den Gara Dağı'ndaki kamplara kadar götürülebiliyor  ve  asker  polis  istihbarat  hiç bir  kurumun  ruhu  duymuyor,  haberi  olmuyor?
Türkiyeden fersah fersah uzaklıktaki yabancıları   kurtaran kurumlar,  neden 2015'den beri  terör örgütünün elindeki  insanlarımızı  kurtarmak için bekledi?
Gara’da tam olarak ne oldu?
Operasyon planlandığı gibi  neden yürümedi ?
Terör örgütünün  rehin  tuttuğu  vatandaşlarımız için ne gibi önlemler alındı ya da  alınmadı?
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  tehir  edilmeyen  ama açıklanmayan  müjdesinin bu operasyonla ilgisi var mıydı?
Askerlerin kurtarılması gereken bir operasyonda hepsini kaybetmek nasıl bir başarıdır?
Neden en başından değil de sosyal medyaya sızdıktan sonra isimlerin bir kısmı ancak açıklanmıştır?

Şehitlerimizin  gara  toprağa  düştüğü Gara  Dağ gar  altında galanda. Ancak  bu  kayıplarımızın  iktidar  ve  operasyonu idare eden  yetkililer açısından  mutlaka  bir  siyasi  maliyeti  olmalı.  Fatura  kime  çıkar  nasıl  çıkar?  bekliyoruz.
Kimilerine  göre:

- Ak Parti'nin "yeni anayasa, yeni devlet kurma, Anayasa'nın ilk dört maddesini değiştirme" hayalleri toprağa gömüldü, bunun için alternatif arayışları bitti.

- PKK'nın AKP'ye yönelik "yeni açılım tehdidi" yok edildi

- CHP'nin içindeki Kandil kanadının temizlenmesinin önü açıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu akıllı adam  vesselam.

Gara operasyonunda  infaz edilen  Türk  rehineler  için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu diyorki,  "Murat Karayılan'ı yakalayıp bin parçaya bölmezsek bu millet ve şehitlerimiz yüzümüze tükürsün" 


Millet  zaten  bu işi  yapabilecek  duyarlılıktan  uzak.

İbo Showla  verilen  narkoza birde  Sibel  Can'ın  'Şarkılar  Bizi  Söyler' programı  eklendi.
Artık  komadan  çıkılmaz. 
Şehitlerin  zaten  ete  kemiğe bürünmüşlüğü  görülmüş  değil.


Ve herkesin tek yaptığı kuru bir rahmet dilemek!

Acımız  büyük. 
Canevimize  düşen  ateş  hep yanıyor  hem  yakıyor. 
Biliyoruz ki  mağara  Şehitleri  Ashabı  Kehf mertebesine  eriştiler.

Ölümsüzler birliğinde yerlerini aldılar.
Bu süreçte, tarihe tanıklık etme onurunu yaşayan, MİT, TSK, Emniyet Güçleri personelinden şehit düşenlere selam olsun, rahmet olsun.
Akıbetini hayr olsun.

Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak!
Haykırsam, kollarımı makas gibi açarak:
Durun, durun, bir dünya iniyor tepemizden,
Çatırdılar geliyor karanlık kubbemizden,

Ömür Çelikdönmez / ww.habersanliurfa.net

Seçilmiş
Kaynakça

https://wwwgooglecom/amp/s/tr.euronewscom/amp/2021/02/14/kuzey-irak-ta-13-turkun-oldurulmesiyle-ilgili-neler-biliniyor
https://wwwgoogle.com/amp/s/wwwbbccom/turkce/haberler-turkiye-56060642.amp
https://wwwdikgazetecom/mit-baskani-hakan-fidan-in-temaslari-ve-sincar-operasyonundan-suriye-irak-birlesik-federe-turkmeneli-devletine-makale,3262.html
https://wwwgooglecom/amp/s/wwwhurriyetcomtr/amp/gundem/gara-bolgesi-nerede-hangi-ulkede-neden-onemli-pence-kartal-2-harekatinin-yapildigi-gara-bolgesinin-konumu-41740086
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0