Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Amerikalı Fetöcüler diken üstünde

14 Şubat 2021 - 16:16

İngiliz İstihbaratının Türkiye’deki Paravanı İngiliz Arkeoloji Enstitüsü ve  Kraliçenin  Fetöcüleri!

Amerikalı Fetöcüler diken üstünde İngiliz Fetöcüler vur patlasın çal oynasın!

Böyle  bir şey  olabilir mi? 

Bal gibi  olur.


Nasıl mı  olur?

Bir zamanlar El Kaide terör örgütünün hangi terör sevici devletler tarafından desteklendiğini ima etmek için mensuplarının ülke bağlantısına göre kimin El Kaidesi hangi El Kaide? suali  sorulurdu.
Hatta ABD/CIA bağlantısı nedeni ile Usame Bin Ladin’in ismi U.S.A.me olarak yazılırdı. 15 Temmuz darbe girişimi ellerinde patlayınca aynı soru Fetöcüler için gündeme geldi.

Çünkü ortaya çıkan istihbarat raporlarına göre paralel devlet yapılanması kapsamında Fetö terör örgütünün casusluk boyutunda ABD, Almanya ve İngiltere ile siyasi ekonomik bağlantıları tespit edilmişti.

İngiltere ve Fetö Derin Yapılanması

04.08.2016 tarihli Anadolu Ajansı haberinde, İngiltere'de Fetullahçı terör örgütü ile (FETÖ) ilişkili dernek, düşünce kuruluşu, platform, okul ve dersaneler, başta Londra olmak üzere ülkenin çeşitli bölgelerine yayılarak faaliyet gösterdiği  belirtiliyordu.

İngiltere'deki FETÖ bağlantılı kuruluşların örgütün elebaşı Fetullah Gülen’in 1993’te başkent Londra’yı ziyaretinden sonra kurulmaya başladığı, faaliyete başlayan ilk FETÖ kuruluşu Axis Eğitim Vakfının 1994’de kurulduğu  bilgisi  veriliyordu.

Vakfın  bir şubesi  gibi çalışan Axis Tuition Center, ülkenin 15 farklı noktasında mevcut. Ayrıca Vakfa bağlı "Wisdom Primary and Secondary School" Türklerin yoğun yaşadığı kuzey Londra’da faaliyet gösteriyor. 
Yine FETÖ’yle bağlantılı bir "eğitim" kuruluşu Lighthouse Educational Society (Işıkevi Eğitim Derneği) adını taşıyor vs vs.

İngiltere, Almanya’dan sonra FETÖ’nün Avrupa Kıtası’nda en aktif olduğu ülke. Örgütün ada genelinde okul, yardım derneği, kültür merkezi, düşünce kuruluşu, lobi örgütü ve öğrenci evlerinden oluşan geniş bir ağı ve 100 milyon pound civarında maddi kaynağı mevcut.

İngiliz  Sömürge  Bakanlığı ile  MI6’in  kucak  açması  sonucu, 15 Temmuz darbe girişimini takip eden süreçte İngiltere örgüt üyesi iş adamı, akademisyen ve gazeteciler için yeni “sığınma” merkezi oldu. 
Bence  Türk  adli makamları  bu uzun bacaklılara Fetö'ye yardım  ve  yataklıktan  dava  açmalı.

FETÖ bağlantılı bir "eğitim" odağı da Koza Educational Society adı altında faal. Koza, FETÖ davası kapsamında aranan ve İngiltere’ye kaçan işadamı Akın İpek’in şirketleri ile aynı adı taşıyor.
İpek’in İngiltere’de ayrıca İpek Investment Limited, Koza Limited, Koza Properties Limited ve Encore Mining Consultancy adlı şirketleri bulunuyor. İpek’İn şirketleri madencilik, emlak ve yatırım alanlarında faaliyet gösteriyor.

Londra  bankerleri  Fetö  sermayesinin  hamiliğini üstlendi. Bir çok firma  sermayesini  Londra’ya  kaçırdı. Fetö  terör  örgütünün  posası  Washington'a,  şırası  Londra'ya  döküldü.

SETA  İngilizlerin Fetö  irtibatını  nasıl  akladı?

SETA  nedir  ne değildir  ne yapar? bilenler  bilmeyenlere  anlatsın. 
İngiliz Kraliyetinin  en üst  düzeyde  Fetö  yapılanmasına nasıl  sahip  çıktığına kısaca  değindim.
Ki  SETA gibi  iktidara  yakın  bir  kuruluşun  bunu  bilmemesi  mümkün  değil.  Ancak  adı  geçen  kuruluşun  İngilizlerin  bu terör  örgütüne  yakınlığı,  desteği ve  her  türlü  ilişkisine  rağmen,  bilipte  bilmemezlikten gelmesine  ne  demeli?
Onu  bırakın  konu  ile ilgili  analizde  yazdıklarını  bir okuyun,  sinirinizden  saçınızı  başınızı  yoldasınız gelir. 

Gelelim  iktidar  beslemesi  kuruluşun  yazdıklarına…

Kısaca  diyorlar  ki,  “İngiliz hükümetinin FETÖ politikasına bakıldığında darbe girişimini takip eden süre zarfında birçok Avrupa ülkesinde örgüte verilen aleni desteğe rağmen Londra söylem bazında bile olsa farklı bir politika benimsemiş ve FETÖ ile mücadelede Türkiye’nin yanında olduğunu göstermiştir.
Bu bağlamda İngiltere’nin Türkiye eski Büyükelçisi Richard Moore “Darbenin arkasında Gülen yapılanmasının olduğunu biliyoruz”, mevcut Büyükelçi Dominick Chilcott da “Darbe girişiminin FETÖ tarafından yapıldığı konusunda şüphemiz yok” açıklamalarını yapmıştır.
İngiltere eski Devlet Bakanı Alan Duncan, eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ve Başbakan Theresa May de Türkiye’ye destek ziyaretlerinde bulunmuştur. Bu durum Ankara’yı memnun ettiği kadar İngiltere’deki FETÖ üyelerini rahatsız etmiştir.”

Sahi  geçtiğimiz  günlerde  Türkiye'de  15 Temmuz darbesini Fetö yapmadı  Amerika  yaptı  diyen  bir siyasi vardı,  demekki  ona da  aynı misyon  tevdi  edilmiş.

Aklama  paklama  dediğiniz  böyle  olur.  İngilizleri analarından yeni doğmuş  misali  her  türlü  günahtan  arındırmada  Vaftizci  Yahyayı  bile  koyup  geçmişler.  Topunun  ervahına…

İstihbarat raporlarında Körfez Savaşı’nda Fetöcülerin Casusluk  faaliyetleri

Körfez Savaşı’nda istihbarat örgütleri Türkiye’de faaliyetlerini artırınca MİT takibinin yoğunlaştığı,  CIA  ajanlarını izleyen MİT’in, Fethullah Gülen ve örgütünün bu ajanlara yardım ettiğini belirlediği  daha sonraki süreçte  FETÖ ile irtibatlı ABD, Alman, Yunan, İngiliz, İtalyan ve Japon ajanların listesiyle birlikte Genelkurmay’a iletildiği basına servis edilmişti.
Fetö  terör örgütünün CIA kanalıyla yardım ettiği tespit edilen başlıca şahısların isimleri o dönemde çarşaf çarşaf basında yer almıştı:

1. Barbara Harnhanner (Alman uyruklu)
2. Valter Fritz Walker (Alman uyruklu)
3. Evanelis Kairetzi (Yunan uyruklu)
4.Timothy Bruce Mittard (İngiliz uyruklu)
5.David Rasolt (ABD uyruklu)
6. David Hudson (ABD uyruklu)
7. Claude Serge Dutbuit (ABD uyruklu)
8. Zichando Mialo (İtalyan uyruklu)
9. Dolchl Kojima (Japon uyruklu)

Konumuz  İngiltere  Fetö  bağlantısını  gündeme  taşımak  olduğundan  sadece  İngiliz uyruklu casusu anlatmakla  yetineyim.

Bu ajanlardan Timothy Bruce Mittard aslında  klasik İngiliz casuslarının mesleği olan arkeoloji sahasında çalışmaları ile tanınan,   asıl adı Timothy Bruce Mitford   olan ve Küçük Asya'nın Doğusu Roma'nın Gizli Sınırı/ East of Asia Minor: Rome's Hidden Frontier  isimli kitabı ile tanınan ajandan başkası değildi. Timothy Bruce Mitford  ki Türk basınına bu haber servis edildiğinde soyadı değiştirilerek Mittard şeklinde verilmişti.Küçük Asya'nın Doğusu: Roma'nın Gizli Sınırı , 2 cilt. (Oxford: Oxford University Press, 2018)
Fetönün yardım ettiği Timothy Bruce Mitford 

Timothy Bruce Mitford, Oxford Üniversitesi Corpus Christi Koleji Yunan ve Roma Antik Çağ Araştırmaları Merkezi, / The President and Scholars of the College of Corpus Christi in the University of Oxford’da çalıştı. 
Asıl kadrosu Kraliyet Donanmasında ve rütbesi subaydır.  Arkeolojik araştırma bahanesi Türkiye’de bu uzun bacaklının ayağının  basmadığı yer  kalmamış. Saha  çalışmalarında genellikle Türkiye’nin Ermenistan ve İran sınırlarında yoğunlaşmış, önemli askeri yolları, geçitleri, sığınakları  tespit etmiştir. 
Daha sonra bu tür  casusluk faaliyetlerini  kamufle etmek için bulgularını Küçük Asya'nın Doğusu Roma'nın Gizli Sınırı/ East of Asia Minor: Rome's Hidden Frontier  başlığı ile  kitaplaşmıştır.
 2018'de, Dr Mitford'a, Doğu Küçük Asya: Roma'nın Gizli Sınırı, Vols I & II (Oxford University Press, 2018) için İngiliz Akademisi Madalyası verildi.

İngiliz İstihbaratının Türkiyedeki Paravan Kuruluşu İngiliz Arkeoloji Enstitüsü

The British Institute at Ankara BIAA /    Ankara'daki İngiliz Enstitüsü  1947'de kuruldu ve 1956 Türkiye Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık kültür anlaşmasına dahil edildi. Beşeri bilimler ve sosyal bilimlerde Türkiye ve Karadeniz bölgesinde dünya standartlarında araştırmalar yürütmesi ile  ünlü.
İngiliz Akademisi tarafından desteklenen İngiliz Uluslararası Araştırma

Enstitülerinden biri olan BIAA,İngiltere'ye bağlı akademisyenlerin Türkiye'deki çalışmalarını kolaylaştırıyor (ajanlık yapmalarına yardımcı oluyor gerekli  yasal  prosedürü uyguluyor) ve Türkiye ve Karadeniz bölgesindeki akademisyenlerle işbirliğini teşvik ediyor.


.Ankara ve Londra'da ofisleri ve farklı disiplinlerden gelen uzmanlardan oluşan bir kadrosu var. BIAA, Birleşik Krallık'taki bir Yönetim Konseyi tarafından gözlenen tescilli bir Birleşik Krallık Hayır (Vakıf  görünümlü paravan istihbarat)  Kurumudur. 

Ankara'daki tesisleri, küçük bir idari ve araştırma personeli tarafından sürdürülmekte ve doktora sonrası bursiyerler, araştırma akademisyenleri ve misafir araştırmacılar için mükemmel  bir  araştırma  merkezi  lüksü  sunuyor.

Arkeolog DrLutgarde Vandeput 2006'dan beri BIAA'nın Direktörü. Bilgi  akışı  sağlam,  süreklilik  esas,  kurumsal  hafıza  mükemmel.   Yayınları  var.  Bunlardan Anadolu Çalışmaları , Ankara'daki İngiliz Enstitüsü'nün amiral gemisi dergisidir. Enstitü tarafından desteklenen çalışmaların yanı sıra insan mesleği ve tarihiyle ilgili sanat, beşeri bilimler, sosyal bilimler ve çevre bilimlerindeki tüm akademik disiplinlerde Türkiye ve Karadeniz bölgesine odaklanan hakemli makaleler yayınlamaktadır.

Miras Türkiye  ise , BIAA'nın desteklediği araştırmalarla ilgili yıllık raporudur. Kısa makaleler proje yöneticileri ve akademisyenler tarafından yazılır ve renkli olarak resmedilir.

Enstitünün temel fikrinin  patenti,  Liverpool Üniversitesi Arkeoloji Enstitüsü'nün de kurucusu John BE Garstang’ait. 

John BE Garstang, arkeoloji  eğitimi  sırasında,  Anadolunun  Tarihi  Coğrafyası isimli  kitabı  ile  Türkiye'de  tanınan  William  Ramsay,  Doğunun  Kraliçesi Gertrude Margaret Lowthian Bell,  Şerif  Hüseyin'in kancası, eşcinsel Thomas Edward Lawrens ile  birlikte oldu.  Onlarla birlikte Osmanlı Türk Devletini   yıkmak amaçlı  faaliyetlerde  bulundu.  Arkeolojik  kazılar  kisvesi altında Türk  olmayan  etnisiteyi  kışkırttı. 

1946'da, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Mersin'deki ilk kazı sezonunda Garstang,daha sonra BIAA Başkanı ve Anadolu Çalışmaları editörü  olan yeğeni Oliver Gurney ile bir İngiliz Enstitüsü için fikirlerini tartıştı.
Garstang, Enstitünün konumundan da sorumluydu. Türkiye'deki diğer yabancı okul ve enstitülerden farklı olarak İstanbul'da değil Ankara'da kurulması gerektiğine karar verdi.

Neden  acaba?

22 Kasım 1947'de Türk Bakanlar Kurulu, CHPli Cumhurbaşkanı  İsmet  İnönü  ve  Başbakan  Hasan  Saka,  Ankara'da İngiliz Arkeoloji Enstitüsü'nün kuruluşunu onayladı ve Ocak 1948'de açılış töreni yapıldı. Garstang, BIAA'nın ilk Direktörü oldu.

https://biaa.ac.uk/ckeditor/filemanager/userfiles/Images/Inauguration-01-02.jpg

İngiltere'nin Türkiye Büyükelçisi Sir David Kelly tarafından Ocak 1948'de verilen BIAA açılış konuşması.
Etkinliğe Türkiye Milli Eğitim Bakanı Reshat Şemseddin Sirer, BIAA Başkanı Profesör Şevket Aziz Kansu ve John Garstang katıldı.

Garstang İngiltere'ye döndükten sonra Enstitü Başkanı oldu ve Enstitü'nün Birleşik Krallık ve Türkiye'deki faaliyetlerini denetlemek üzere bir Konsey oluşturuldu.
Meclisin ilk kararlarından biri bir dergi yayını başlatmak oldu ve 1951’de Enstitünün amiral gemisi ve bölgedeki arkeoloji ile ilgili tüm disiplinler için bir referans noktası haline gelen Anadolu Çalışmalarını neşretti.

Bu arada 1949'da daha önce Bağdat'ta görev yapan Seton Lloyd , Ankara'daki Enstitü'nün ikinci müdürü oldu . Seton Lloyd, Harran ve Alanya'da araştırma yapan ve Polatlı, Sultantepe ve Beycesultan gibi çeşitli yerlerde kazılara liderlik eden aktif bir saha arkeoloğuydu.
Enstitü'nün ilk yıllarındaki ana odağı, tarih öncesi arkeoloji alanında sıkı bir şekilde bulunsa da, bu zamanda başka önemli araştırma projeleri de başlatıldı.
İngiliz  casus arkeologlar,  Anadolu'da kalmadık yer  bırakmadı. Her yeri  köstebek  çukuruna  çevirdiler.  Aslında  Türkiye’nin altını  oydukları   anlaşılıyor.

2004'ten bugüne Ankara İngiliz Enstitüsü

2004 yılında enstitünün adı, yeni disiplinler arası araştırma yönünü yansıtmak için 'Ankara'daki İngiliz Arkeoloji Enstitüsü'nden' Ankara'daki İngiliz Enstitüsü 'olarak değiştirildi.


https://biaa.ac.uk/ckeditor/filemanager/userfiles/BIAA_PEOPLE_/2006_Lutgarde_Vandeput_copy_2.jpg

Enstitünün yedinci Direktörü olarak 2006 yılında Lutgarde Vandeput atandı.

 
Fetö  casusluk  raporlarında  ismi  geçen Timothy Bruce Mitford
İngiliz istihbaratının  Türkiyedeki casusluk faaliyetlerini perdelemek için arkeoloji eğitimi aldırdığı  Kraliyet Donanma subayı Timothy Bruce Mitford, 1963'te Ankara'da  mevcut İngiliz Arkeoloji Enstitüsü bursuyla  sözde bilimsel araştırmalarının başlattı.
Antik  çağda  Kafkaslara  uzanan  Roma  sınırlarını, yollarını, geçitlerini,   yerleşimlerini,  Roma  garnizonlarının karargahlarını,  kalplerini ortaya çıkarma  bahanesi  ile  Anadolu'daki  sadece  fiziki  coğrafya  atlasını  değil,  etnik  ve  inanç  haritasını da  çıkardı.
Suriye'den Karadeniz'e uzanan bilinmeyen bir sınırı yaya olarak, uzunluğunun yedi katı ve (Xenophon'un denize baktığı yer) Hadrian Duvarı'nın yedi katı yüksekliğinin izini sürdü.  Kürt  aşiretleri  ile  yaşadı.
1966'da Antitaurus (Aladağlar) üzerinden üç gün Roma yolunu takip etti ve 1972'de bir katırla Toros geçidinde bir hafta boyunca yürüdü.
Sonraki  yıllarda  Erzincan  civarında PKK  terör  örgütü ile fiziksel temas  gerçekleştirdi. 1984'te  Ermeni  izlerine  yönelik araştırmaları  nedeni  ile  Ermenistan  casusu  olmakla  suçlandı  ve  gözaltına  alındı.  Ankaradaki  malum  enstitü yetkilileri ve Büyükelçilik  personelinin  araya  girmesi ile  serbest  bırakıldı.
Dr Bruce Mitford'un çalışması 1974 ve 2002 yılları arasında İngiliz Akademisi araştırma hibeleri ile desteklendi.
Amerikan Fetöcülere verip veriştirenlerin neden  İngilizci Fetöcülere  gıkı  çıkmaz?  Cevabı  anlattıklarımda  gizli. Akıl  bedava. Çocukluğumda  en çok  sevdiğim  Keloğlan  filmlerinin  birinde,  Rüştü  Asyalı  şu  türküyü  söylerdi :
Uyan güzel, aç gözünü
Dinle aşığın sözünü
Vermişim sana özümü
Benim ay kızım, sultanım

 Seçilmiş Kaynakça
https://wwwaacom.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/fetonun-ingiltere-yapilanmasi/621530
https://odatv4com/mit-arsivinden-cikan-belge-15012000.html
https://wwwsetavorg/turkiye-ingiltere-iliskilerindeki-gizli-tehlike-feto/
https://www.thebritishacademyacuk/publishing/review/34/british-academy-review-34-revealing-romes-hidden-frontier-in-eastern-turkey/
https://biaa.acuk/about-the-biaa
https://catalogue.nla.govau/Record/7765486
https://wwwox.ac.uk/news/2018-08-20-british-academy-honours-six-oxford-academics
https://wwwhurriyetcom.r/fethullah-gulen-abd-de-oturma-iznini-nasil-aldi-26381961

Ömür Çelikdönmez / www.habersanliurfa.net
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0