Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Gara Dağda Bazı Rehineler Sağ

20 Şubat 2021 - 00:11

Gara Dağ Bazı Rehineler Sağ Erbil’de  Bombalanan  ABD'ye  Vay ki  ne  Vay?

Seraye  Evliya  Ed  Dam 


Kerameti Kraliçeden menkul yeni yetme siyasal İslamcıların beğenmedikleri Türk Dışişlerindeki Monşerler (!) Türkiye’yi zor dönemlerde her türlü küresel şer odaklarının musibet şimşeklerinden sarfınazar etmeyi başarabilmişlerdi.
Atlantikçi, NATOmermer kafalı, Neo Osmanlıcı kadroların Türkiye’yi getirdikleri durum ortada. Allah sonumuzu  hayr  eylesin.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin  Gara  operasyonu şimdilik  bitti  ama  tartışmalar  sürüyor.  Hükümetin  alelacele  muhalefet  parti liderlerini ve  TBMM'yi  bilgilendirme gayreti,  bazı  şeylerin  yolunda  gitmediğini  göstermesi  açısından  önemli  bir parametre.

HDPnin   günah  keçisi (bızın) ilan  edilmesi,  iktidarın hedef tahtasına oturtulması,   kapatılması  çağrılarının ayyuka  çıkması, adı geçen  parti  tabanının TBMM dışına  itilmesi  terör  sorununu  çözer mi  bilemiyorum?
Sadece  patinaj  yaptırmakla  kalmaz  değil  mi?

Açık  söyleyeyim,  iktidarın  Kürt  Silahlı propaganda  harekatının  sivil  versiyonuna  yönelik  suçlamalarında takındığı  tavrı  samimi  bulmuyorum. 

Ha  Marksist Leninist  Maocu  Kürtçülük  ha TC  ve  Atatürk  düşmanı  İslamcı Kürtçülük.  Al birini  vur öbürüne.
 Nasıl  olsa  oluklar  çift  birinden  nur  akar diğerinden  kir,  ikisi de  aynı  yalağa  dökülür.

Çözüm  sürecinde  Kandilden  gelen  terörist  grupları davul  zurna  ile  karşılayanlar,  Şivan   Perver  ile  düet  yapanlar,  şimdi  kalkmış  kuru hamasete  salya sümük  tükürük karıştırarak şehitlerin intikamından söz  ediyorlarsa,  burada bir bit  yeniği  vardır  diye  düşünenlere  ne  diyebilirim?

Rehinelerin  hepsi  ölmedi  bazıları  yaşıyor  olabilir mi?

Konu ile ilgili ilk  yazımda, Delinin birinden nakille “PKK'nın  bir çok ismi  Kuzey  Irak'ı terki  diyar edeli çok oldu. Hatta Murat Karayılan'ı Ankara'da aramak lazım. Yeni açılımı konuşmak  için  getirdiler, geliş o geliş!..” söylentisini  aktarmış, yok  daha  neler? Birileri, aklımızla dalga geçiyor ama kim?  sorusunu  yöneltmiştim.

Bazı rehinelerin operasyon esnasında  öldürülmediği,  yaşıyor  olabileceği iddiası  da  belki  bazılarına  deli  saçması  gelebilir.

Gara  Harekatına  katılan  birlikleri,  Millî Savunma Bakanı  Hulusi  Akar'ın  operasyon  öncesi  ve  sonrası  basın  açıklamasından belirleyen  müstafi  Kara  Harp Okulu talebesi Salih  Zeki  Tombak,  yoğun hava saldırısını takiben helikopterlerle indirme / sızma harekatının başladığını, Özel kuvvetler, MAK (Muharebe, Arama, Kurtarma) ve bomba imha yeteneği yüksek SAT (Su altı taarruz) timlerinin indirildiğini ifade ediyor.

Ana akım medyanın 13 kişinin harekat esnasında hayatını kaybettiği iddiasını,  iktidarın propaganda kampanyasının merkezine koyduğunu söylüyor.

Ancak resmi  kaynakların  ifade ettiği mağarada  rehin  tutulan 13 kişinin yakın mesafeden vurularak öldürüldüğü konusunun tahkik edilmesi  gerektiğini  ima  ediyor ya da  ben  öyle  anladım.
Operasyona muhatap olan  terör  örgütü PKKnın  alt  kolu Halk Savunma Güçleri/Hêzên Parastina Gel'in bombalama ve çatışma sonucu 13 kişiden bazılarının hayatını kaybettiğini bir kısmının hayatta olabileceği  ihtimalini gündeme  taşıdığı bilgisini  paylaşıyor.Eğer  bu tahkike  muhtaç  bilgilerin  zerre  miskal  doğruluğu söz konusu ise getirilen  cenazelerin  hepsinin  defin işlemi  yapıldı mı ona  bakmak  lazım?

Yanıtlanması gereken  bir kaç  soru  da,  cesedi  bulunamayan rehineler kimlerdir? İnfaz  edildikleri  söylenen MİT  mensupları bunlar mı dır?

Gara  operasyonu  öncesinde,  çok  yakın bir zamanda, üst düzey bir HDP yetkilisinin Gara dağında  bulunan  Terör  örgütünün  kampına  gitmesinin  veya  gönderilmesinin  infazı  geciktirilen  rehinelerle ilgisi  var mı dır?
Hangi rehineler hangi gerekçeler veya  pazarlıkla  infaz sürecinin  dışında  tutulmuştur?

Erbil derbisinde  ABD  İngiltere  Çatışması

Bizim  yörede  istenciye  yani dilenciye  hataen  abdal derler. Abdallık üzerine hikayeler  anlatılır,  atasözleri  aktarılır.  Bunlardan  biri  de,  "abdal  abdaldan  köy  kıskanır" şeklindedir.

Buna  benzer bir  durum  Irak'ta  söz konusu. Irak'ın 1990'da Kuveyt'i işgaliyle başlayan krizin ardından ABD öncülüğündeki koalisyon gücünün 17 Ocak 1991'de Irak'a karşı düzenlediği harekatla bölgeye  yerleşen  İngiliz ordusu,  şimdi  hangi  statü  ve isimle  Irak'ta  konuşlu  bilen  var  mı? 

Acaba  bu uzun bacaklı  sarı  çiyanlar  hangi  Şii örgütünün  çatısı  altında  koloniyel geleneği  yaşatıyor?
Türkiye'nin  Gara Dağı operasyon bölgesinden  çekilmesinin  ardından  ABD Dışişlerinin  skandal  açıklaması  gündeme  damgasını  vurmuştu.

Bu süreçte  Erbil  Havalanı içinde  yer  alan ABD  askeri  kampı  füze  yağmuruna  tutuldu. Havaalanında  başlayan  yangın gece geç saatlere kadar  söndürülemedi.


Roketlerden biri havalimanının akaryakıt deposuna isabet ederken diğerleri Çin konsolosluğu, bir araba bayisi ve bazı sivil evler de dahil olmak üzere Erbil şehrinin çeşitli noktalarına  düştü.

ABD üssüne doğru 24 roket fırlatıldığı, Amerikan istihbaratı tarafından kullanılan bir "Falcon" uçağının saldırı sırasında kısmen tahrip edildiği,  en az bir MQ1C uçağının ciddi şekilde hasar gördüğü  anlaşılıyor.

Milisler tarafından olay yerine bırakılan minibüse monte  edilmiş iki Fadjr-1 107mm roket ve çoklu roketatar bulundu.Kalıntılar,  saldırıyı  gerçekleştiren hücrelerin İran'da üretilen Haseb / Falaq-1 / Fadjr-1 107mm roketlerini kullanarak mobil rampaları hedeften yaklaşık 7 km uzakta konumlandırdığını gösteriyor.

Füze  saldırısında bir tedarikçi  müteahhit  öldü,  onlarca  ABD  askeri  ve  sivil  personel yaralandı.

Kara  taşıtları  ile  yaralı  nakliyesi  güvenli  bulunmadığından, tüm yaralılar helikopterlerle Irak Silahlı Kuvvetleri ile

ABD Silahlı Kuvvetleri tarafından ortaklaşa kullanılan,  Anbar vilayetinde bulunan  önceden Qadisiya/Kadisiye olarak  tanınan Ayn'ül Esad Hava Üssündeki (Al Asad Airbase) askeri hastaneye götürüldü.
Erbil'e yönelik saldırının, Bağdat'ta Kasım Süleymani'nin ölümünün ardından vaat edilen intikamı çağrıştıran İranlı "Devrim Muhafızları" tarafından desteklenen, bölge manzarasında yeni bir tema olan "kan muhafızları" tarafından gerçekleştirildiği iddia edildi.

Kim  bu  Kan Muhafızları?

Kuzey Irak Bölgesel  Kürt  Yönetiminin  başkenti Erbil’de düzenlenen katyuşa füzeli saldırıyı, Şii “Seraya Evliya Ed-Dem” isimli grup üstlendi.Bölgede  konuşulan Sorani  Kürtçesinde Seraye/ Şeraya savaşçı anlamında. Ayrıca özgürlük gibi   başka  kır manası da  var. Bu sözcükten  türetilmiş Sarya ismi Kız çocuklarına ad veriliyor.

Erbil'e füze  dehşeti  yaşatan “Seraya Evliya Ed-Dem” örgütü, 67 farklı  örgütü bünyesinde barındıran Haşdi Şabi'ye  bağlı.

Zaten Haşdi Şabi taburlarının  konuşlandırıldığı Kerkük'ün Dibis bölgesinden, katyuşa füzeleri  ile Erbil havaalanı hedef alınmıştı.

“Seraya Evliya Ed-Dem”  örgütünün  ismi  ilk kez  şubat başında Irak’ın güneyinde yer alan Basra vilayetine bağlı el Lehis bölgesi yakınlarında Amerikan askeri konvoyuna  yapılan  baskını üstlenmesi  ile duyuldu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade'nin "İran, Irak'ın istikrarını ve güvenliğini bölge için kilit bir mesele olarak görüyor ve bu ülkedeki huzur ile düzeni bozan herhangi bir eylemi reddediyor" açıklaması,  Tahran  rejiminin  bu saldırıdan  hoşnut  olmadığını  ortaya koyuyor.

Demekki "Seraya Evliya Ed-Dem”  Haşdi Şabi  çatısı  altında  olmasına rağmen  İran  çıkarlarını iplemeyen bir  örgüt. 
Bu Haşdi Şabi  kırk kat  kırk kanat  bir  örgüt olmalı.  Arap,  Kürt,  Türkmen  hatta  müslüman  olmayan  Ezidi  Taburları  bile  var. İngilizler de  kendilerine  bu örgüt  içinde  yer  bulmakta  zorlanmamıştır. 

Londra da  Kraliçenin  eteği  altında  yaşamayı  şeref  sayan  mollalar  ve  diğer  üst  düzey  Şii  ruhbanlarının referansları işe  yaramış olmalı. İnanmayan  İngiltere'den  yayın  yapan  Şii  tv  kanallarına  baksın,  Hanyayı Konyayı  görsün!

Ömür Çelikdönmez / www.habersanliurfa.net


Seçilmiş Kaynakça

https://yaziportalorg/2021/02/16/gara-harekatinin-maksadi-neydi-akibette-ne-oldu/
https://kafkassamcom/16-turkmen-tugayi-sincarda-pkkya-gecit-vermezhtml
https://mnerinaazadco/tr/news/regions/iran/irandan-erbil-saldirisina-iliskin-aciklama
https://wwwkurdistan24net/tr/story/64491-İran:-Erbil-saldırısıyla-ilgimiz-yok
https://ofcsreport/internazionale/medio-oriente-truppe-usa-sotto-tiro-nel-kurdistan-iracheno/
https://parstodaycom/tr/news/middle_east-i161524-irak'ta_iki_amerikan_askeri_konvoyuna_saldırı
https://milinua/uk/blogs/dajdzhest-podij-na-blyzkomu-shodi-16-lyutogo-2021-roku/
https://21yyte.org/tr/fikir-tanki/yeni-silahli-gruplar-irak-ta-amerikan-konvoylarina-saldirdi
https://wwwyenisafakcom/amphtml/dunya/hasdi-sabinin-irana-en-yakin-sii-milis-gruplari-3520576
https://wwwbasnewscom/tr/babat/654794
https://wwwbbccom/turkce/haberler-dunya-37778936.amp
https://wwwindyturkcom/node/293881/türki̇yeden-sesler/haşdi-şabi-güçleri-bölündü-sıra-kapışmada-mı
https://wwwaacom.tr/tr/dunya/irakta-hasdi-sabinin-yapilandirilmasina-iliskin-yeni-kararname/1865262
https://anadoluhaberorg/basrada-amerikan-askeri-konvoyuna-saldiri-duzenlendi
https://wwwyuksekovahabercomtr/haber/iran-erbil-saldirisiyla-herhangi-bir-ilgimiz-yok-242046.htm
https://wwwamerikaninsesicom/a/kuzey-irakta-abd-ussune-roketli-saldiri/5779815.html
https://medyascopetv/2021/02/16/erbilde-abd-askeri-ussunun-de-bulundugu-havaalanina-fuze-saldirisi-duzenlendi/
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0