Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Gara Operasyonunda Mit Neden Devre Dışı Bırakıldı

09 Mart 2021 - 11:49

Roboski'den Gara Operasyonuna yaşanan süreçte MİT neden devre dışı bırakıldı?

Roboski olayı anlaşılmadan Gara  Operasyonu  doğru  analiz  edilemez.

28 Aralık 2011'de Şırnak'ın Uludere ilçesinde bulunan Roboski (Ortasu) köyünden Irak'a geçen bir grup kaçakçı, PKK'lı zannedilerek, F-16 savaş uçakları tarafından vurulmuş, olayda 19'u çocuk 34 kişi yaşamını yitirmişti.

O tarihten bu yana çeşitli soruşturmalar açıldı ancak kimse yargı önüne çıkartılmadı. Askeri savcılık kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Mağdur yakınları da iç hukuk yollarından sonuç alamamaları üzerine konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) götürdü.

 Roboski  olayının  perde  arkası

İnsansız hava aracı (İHA) ile yapılan keşif uçuşları sırasında Haftanin Deresi Vadisi'nde "ısı kaynakları" tespit edilince konu, 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral İlhan Bölük tarafından görüntülerin "terörist olarak değerlendirildiği"  ve bunun için topçu atışı yapmak istendiği bilgisi eklenerek önce Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığına  oradan  Malatya 2'nci Ordu Harekat Başkanlığı'na iletilir.  
TSK'nın bölgede  konuşlu saha  unsurları, görüntüsü  alınan  grubun  bölge  halkından  kaçakçılık grubu olduğunu  belirtmelerine  karşın,  değerlendirme sürecinde top atışına onay verilir.

Mıntıkaya yakın Topçu   Birlik Komutanı ,  "Türk  askeri  bizi bilir, ateş açmaz"  güvencesi  ile ilerleyişini sürdüren kaçakçı  kafilesinin zarar  görmeyeceği şekilde  ikaz  amaçlı sağ ve sol  cenahlarına  ateş  açtırır.   Can  kaybı  yaşanmaz.

Süreç  devam eder, askeri hiyerarşi kuralları  gereğince 2010-2012 yılları arasında 2. Ordu Komutanlığı görevinde  bulunan  Orgeneral 2. Ordu  Komutanı  Servet  Yörük'e iletilir.
Sonraki adres Genelkurmay İstihbarat  Daire Başkanlığıdır. Şimdiki Genelkurmay Başkanı  Orgeneral  Yaşar 

Güler o sırada  Genelkurmay istihbarat  Daire  Başkanıdır.


Bilin  bakalım  Genelkurmay  2. Başkanı  kimdir?  O da  şimdilik  Milli  Savunma Bakanı Hulusi Akar'dır.
Genelkurmay İstihbarat Başkanı Yaşar Güler onay için konuyu Genelkurmay İkinci Başkanı Hulusi  Akar'ın makamına götürür.

Konuyu dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e arz  eder.  Artık  ne anlattılarsa Necdet Özel evinden telefonla hava operasyonuna onay verir.

Sınırdaki hareketliliğe dair istihbarat nereden geldi?

Genelkurmay Başkanlığı'ndan olayın ertesi günü yapılan ilk açıklamada da Irak'tan Türkiye'ye doğru "bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile" tespit edildiği, bu bölgenin PKK'lılar tarafından geçiş için sıkça kullanılan bir alan olduğu vurgulandı.

Bu istihbaratın hangi İHA'lardan geldiği konusu uzun süre tartışıldı. ABD'nin yayınlanan Wall Street Journal, Mayıs 2012'de yayımladığı bir haberinde, söz konusu istihbaratın ABD yapımı İHA'lardan geldiği, istihbaratın Türkiye ile ABD arasında 2007 yılında PKK'ya karşı kurulan istihbarat paylaşımı anlaşması çerçevesinde oluşturulan mekanizma kapsamında verildiği ancak hava operasyonu kararının tamamen Türk askeri yetkililere ait olduğu belirtildi.

Ancak askeri savcılık tarafından Ocak 2014'te tamamlanan soruşturma kapsamında hazırlanan raporda, istihbaratın "Gözcü İHA'lar" tarafından alındığı belirtildi.

Gözcü, 2007'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmiş ve bu yıldan itibaren operasyonel olarak kullanılmaya başlanmıştı.

Bazı yayın  organlarında bombardımana neden olan bilginin Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından verildiği öne sürüldü ama  MİT, konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaparak bu iddiaları reddetti.

Dönemin başbakanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, olaydan iki gün sonra yaptığı açıklamada da İHA'ların istihbarat örgütlerinin 10 gün kadar önce verdiği bilgi üzerine bölgede uçuş yaptığını söyledi.

BBC Türkçe'nin  Hulusi  Akar'a kıyağı
Roboski sürecini  en ince  ayrıntısına  kadar anlatan İngiliz  gizli  servisinin  propaganda  aracı BBC Türkçe, ilgili haberinde   Roboski  hadisesinde   dahli  olan  ast  üst  her  sorumlunun  ismini  yayınlarken  bilin  bakalım  kimin  ismini  yayınlamadı?

Tabiki  Roboski  operasyonu  ile ilgili süreci  takip  eden  ve  sonuçlandıran  dönemin  Genelkurmay  2. Başkanı  Hulusi Akar'ın.

AK Parti  Roboski  faillerini  nasıl korudu?

2012'de Hükümet özel yetkili mahkemelerin görev alanını daraltıp "silahlı terör örgütü suçları" ile sınırlı tuttu. Bundan böyle Genelkurmay'a bağlı komutanların yargılanabilmesi için Başbakan'ın izni esas  alındı.

Hükümet, Genelkurmay Başkanı, kuvvet komutanları, emniyet ve diğer üst düzey bürokratların özel yetkili mahkemelerde yargılama yönteminde MİT benzeri düzenlemeye gidildi.

Ancak kulislerde bu düzenlemenin üst düzey Roboski faillerini korumaya  yönelik  yasal zırh olduğu  konuşuldu.

Bu söylentiyi  dillendirenler pekte  haksız  sayılmazlar. Çünkü ilgili  Askeri  zevatın iktidarla hemen her  konuda  paralel  bir anlayışla  hareket  etmeleri,  hiç bir  konuda ters  düşmemeleri  bu konuda  taraflar  arasında  üstü  örtülü  bir  mutabakatın olduğu  anlamına  gelmez mi?

Sanırım  adı geçenlerin  en büyük  korkusu  günün  birinde  Roboski dosyasının  raftan  indirilmesi ve davanın yeniden görülmeye  başlanması.

Roboski ekibi Gara Operasyonunda İş başında

Roboski  faciası  2011  yılında,   rehinelerin öldürülmesine  yol açtığı için istihbarat  ve  askeri  uzmanlar  tarafından başarısız  olarak değerlendiren Gara  Operasyonu 2021  yılında  gerçekleşti. 

Aradan  10 yıl  geçmesine  rağmen  aynı ekibin  aynı  başarısızlığın  faili  olması  kaderin  bir  cilvesi.
Aslında  her iki  olayda da  en büyük  sorumluluk Genelkurmay Plan  Harekat  Daire  Başkanlığına ait.  Özellikle  Gara  Operasyonunda, Muharebe Arama  Kurtarma  MAK  birliklerinin  yeterince  bölgeye intikal ettirilmemesi saha  hakimiyeti kapsamında  gerekli  önlemlerin  alınmaması dikkatlerden  kaçmıyor.

MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş'e göre Gara operasyonu "başarısız"
Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, "Gara operasyonunu "başarısız" olarak nitelendirildi ve “PKK'nın önceden haber alabileceği, hassasiyetini artıracağı, yeni tedbirleri devreye sokabileceği bir gündem oluşturulmuştur” dedi.

"Gara operasyonunun hissettirilmemesi tartışmasız şekilde çok önemlidir. Ani olması, noktaya olması ayrıca rehinelerin kurtarılması için en az riske girilmesi klasik tedbirlerdendir” diyerek beceriksizlik  vurgusu  yaptı.
MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş'ten  Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a  Operasyon  dersi
Operasyonla  ilgili  değerlendirme  yapan MİT eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş'in,   Hulusi  Akar  ve  Yaşar  Güler'in operasyonu başarılı gösterme çabalarını  bir  anda  yerle  yeksan  eden açıklamaları şöyle  devam  ediyor:

Bu esasen askeri bir operasyondur. Kuzey Irak’a yönelik sürekliliğe sahip operasyonlarımız vardır. Bir askeri operasyonu düşündüğümüz zaman, alan hakimiyeti ve kontrolü sağlamak için yapılır.
Hedef tahribi için yapılır. Rehin alma düşüncesi varsa karşı terör örgütlerinden, onun için yapılabilir veya rehin kurtarma şeklinde hareket düzenlenir.

Bu farklı nitelikteki operasyonlarda hareket tarzı farklıdır ancak rehin kurtarma çok hassas bir konu çünkü canını korumakla mükellef olduğumuz devletin teminat verdiği bir konuda mensubunuz rehin alınmışsa onu canlı şekilde kurtarıp getirmek en temel vazife” diye anlattı.

Biz bu operasyon öncesi medyada bazı haberler duyduk. Televizyonlarda bazı yorumlarla karşılaştık.
Siyasilerden ima eden, hedefin dikkatini çekecek konuşmalar ve sözcükler kullanıldı. Olması gereken hassasiyete uyulmadığını gördük.
Ayrıca oraya giden timler varken, bu bölgede bu faaliyet yürütülürken uçakların kullanıldığını gördük. Tüm bunların planlaması öncesinde yetkililerimizin Irak yetkili makamlarıyla konuşmaları oldu.
Irak Kürdistan bölgesel yönetimi ile konuşmaları oldu. O bölge Amerikan güçleri hava kontrol sahası içinde olduğu için Amerika’ya bilgi verme oldu mu, olmadı mı? Bu da medyada tartışılan konulardan bir tanesidir” 

MİT  ve  TSK   birlikte  operasyon  yapmıyor muydu?

Hakkari'ye bağlı Çukurca iolçesinden 35 kilometre güneyde, Suriye sınırına yaklaşık 110 kilometre mesafedeki dağlık Gara bölgesi, son yıllarda TSK ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) operasyonlarında sıklıkla gündeme geldi.

2020'de ise insansız hava araçlarının kullanıldığı, TSK  ile  sadece MİT'in yer aldığı operasyonlar sıklaştı.
Haziran 2020'de, son günlerde başlatılan operasyonun birinci aşaması olan, Kandil'den Sincar'a kadar geniş bir alanı kapsayan Pençe-Kartal operasyonu başladı.

Öncesinde  MİT'e bağlı  operasyonel  timler, Irak'ın kuzeyinde düzenledikleri  bir çok operasyonda  terörist grupları  terörist etkisiz hale getirdi.

PKK'nın elinde 5 – 6 yıldır alıkoyduğu rehinelerin kurtarılmaya çalışıldığı süreç geçen yılın sonuna doğru başladı.

Sınır ötesinde bir süredir yerel kaynaklarla temas halinde olan MİT, rehinelerin Gara'daki hapishanede tutulduğu bilgisine ulaştı.

Bu arada MİT bu bilgiyi bölgede konuşlu bulunan Peşmerge Özel Kuvvetleri olan Zerevani Güçleri üzerinden doğrulattı.

Aynı zamanda Barzani yönetimiyle devam eden görüşmeler sonrasında peşmerge Gara'ya giden yolları yaklaşık iki ay öncesinde kesti.

 Böylelikle Gara bölgesine giriş – çıkışların yapılmasının önüne geçildi. ddiaya göre, bu kadar yakın çalışılmasına rağmen, MİT'in Gara operasyonundan "son anda" bilgisi oldu.  

Çünkü MİT, rehineleri kurtarma  hazırlığını, teamül ve yasa gereği  Genelkurmay İstihbarat  Daire Başkanlığı  ile  paylaşmasına  rağmen, rehineleri  kurtarma operasyonunu siyasi ranta  çevirmek isteyen  irade,  avam  tabirle  parsayı  tek  başına  toplamak  istedi. Lakin  Çuvalladılar.

Sonuç  itibari  ile  MİT  adı geçen  operasyon  öncesinde  bölgede  çok önemli  bilgi  ve  eleman  transferleri  yaparak,  rehineleri kurtarma operasyonunu  hazırlarken, devre  dışı  bırakılmıştır.

Hulusi Akar, Yaşar  Güler ve  Genelkurmay Plan Harekat Daire Başkanlığı,  rehinelerin  ölümünden, operasyona  katılan  Özel Kuvvetlere mensup askerimizin şehit  düşmesinden tıpkı  Roboski  faciasında  olduğu  gibi  birinci  dereceden  sorumludur.

 Siyasi gelişmeler

 Martı  bekleyin.  Martın  sonu  bahar.  AK Parti  Olağan Genel Kongresi  sonrasında  Kabine  değişiyor. 
Zaten  Cumhurbaşkanı  Aile,  Turizm ve  Milli Eğitim alanlarında başarılı  olamadıklarını  söyleyerek  bu bakanları görevden  af  edeceğinin  sinyalini  verdi.

Bu bakanlara   MSB  ve  İçişleri ile  Tarım  bakanını  da  ekleyin.  Etti  mi  altı? Damat  Berat  Albayrak'ın geri  dönüş  mesajları  bizzat  Erdoğan  tarafından  veriliyor.

AKP İstanbul  İl Başkanlığına  getirilecek  ismin  Cihannüma,  MGV ve  Saadet Partisi  ile   gönül  bağları,  partinin  erime  riskine  karşı  tabanda  daha  sert  seçmen kitlesi  tarafından  iktidarda  tutulması  arayışının  bir  sonucu  görülebilir.

Bu yeni  siyasi  konseptin,  Akar  ve  Soylu  gibi  isimleri,  kulvar  dışına  itebileceği  yüksek  olasılık  kapsamında,  eskilerin  deyimi ile  kuvvetle  muhtemel.

Seçilmiş Kaynakça
http://gapgundemicom/m-haber-8066.html
https://wwwgooglecom/amp/s/wwwbbccom/turkce/haberler-turkiye-42501681.amp
https://wwwsabahcom.tr/gundem/2012/06/05/askerin-yargilanmasi-basbakan-iznine-bagli
https://wwwevrenselnet/haber/273777/hukumet-asker-oldururken-rahat-olsun-yasasi-hazirladi
https://wwwaacom.tr/tr/turkiye/mitten-irakin-kuzeyinde-operasyon/1826624
https://halktvcom.tr/eski-mit-sefi-gara-operasyonu-basarisiz-dedi-448100h
https://wwwbbccom/turkce/haberler-turkiye-56076054
https://t24comtr/yazarlar/tolga-sardan-buyutec/gara-harekatinin-ardindan-operasyon-sureci-ne-zaman-basladi-mit-ve-tsk-beraber-mi-calisti-mitin-son-anda-mi-bilgisi-oldu,29932
https://trsputniknewscom/seyir-hali/202102191043852190-eski-mit-mustesar-yardimcisindan-gara-yorumu-operasyonun-hissettirilmemesi-cok-onemlidir/.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0