Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?

28 Şubat 2021 - 23:29

Kongo'da Fransa İtalya işbirliğine suikast İtalyan Büyükelçi Neden İnfaz Edildi?

Enerji  ve mineral  kaynakları açısından  zengin  olmasına  karşın, halkı dünyadaki en fakir ülkelerden biri olarak kabul edilen Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Afrika'nın ikinci büyük ülkesi ama çok çıkarlı, çok aktörlü bir çatışma ortamının kurbanı.

Belçika/Fransa, 1885'ten itibaren Orta Afrika'da bulunan Kongo'yu, yani bugünkü Zaire'yi sömürmeye başladı. Belçikalılar, Kongo'nun bakır ve elmas madenlerini işlettiler.

Kongolu erkekler, istedikleri miktarda kauçuk getirinceye kadar kadın ve çocukları rehin tuttular. Kendilerine direnenleri ya öldürdüler veya sakat bıraktılar.

Sömürgecilerin yerli halkı  çalıştırmak  için öylesine  zalimane,  akıl almaz  yöntemler vardı ki  deyim  yerindeyse  bunlar  iblisin  dahi  düşünmeyeceği  şeylerdi. 

https://iasbh.tmgrup.com.tr/05860c/0/0/0/0/644/322?u=https://isbh.tmgrup.com.tr/sbh/2020/06/20/heykelleri-tahrip-ediliyor-1592677158346.jpeg

Mesela  sömürgecilerin köleleştirdiği yerli  halktan bir baba eğer kauçuk kotasını dolduramazsa çocuğunun veya en yakınının el ve ayakları kesiliyordu.

Günümüzde  de değişen  çok şey  yok. Kongo'nun Belçika'dan kazandığı sözde bağımsızlığın ardından ülkenin ilk başbakanı seçilen Patrice Lumumba'yı  işkence  öldürüp  asit  kuyusuna  atmışlardı.

ABD,  Fransız,  İngiliz ve İtalyan şirketleri doğal kaynakları sömürmek için kıyasıya yarışıyorlar. Bu nedenle servet paylaşım kavgasının bedelini halk ödüyor.

Fransızlar Kongo’dan vazgeçmiş değil. Bu konuda çok kıskançlar. Hatta öyle ki Fransızların istemediği yabancılar sıklıkla kaçırılıyor ve  öldürülüyor. 

28 Ocak 1993'te, Kongo hala Zaire Cumhuriyeti iken, o zamanki Fransız büyükelçisi Philippe Bernard, Kinshasa'da suikasta kurban gitmişti.

Yoksulluk inanılmaz boyutta,  halkın  temiz içecek suları yok. Sıtma ve sarıhumma tehlikesinin en yüksek olduğu ülke.

Tecavüz oranı dünya ortalamasının çok üstünde. Tecevüzcüler için kadın erkek  fark etmiyor.
Kongo 15 Ağustos 1960’ta  bağımsızlığını kazanmasına rağmen, sömürgecilerle güçlü bağları var ve

Uluslararası Fransızca Konuşan Ülkeler Örgütü üyesi. Para  birimi  Kongo  Frankı. Yüzlerce dilin konuşulduğu ülkede resmî ve idarî dil Fransızca.


Nüfusun % 70'i Hristiyan, % 15'i Müslüman, geri kalanlar ise animist.  Mahallî dillerden Lingala, Sevâhilî'nin bir şîvesi olan Kingwana, Kikongo ve Tshiluba millî dil kabul ediliyor.

Kongo Petrolleri sömürgecilerin iştahını kabartıyor

İki yıl önce ABD’nin seçimler bahanesiyle Kongo’ya asker göndermesi, Fransa’nın eski sömürgesinde kontrolü elinde tutmak için Katolik Kilisesi ile iş birliğine gitmesi, ülkeye yönelik dış müdahaleleri sıklaştırdı.

Aslında hiçbir batılı ülkenin halkın yoksulluğu veya insan hakları ihlalleri umurunda falan değil. Onlar için sömürülecek kaynakların güvenliği önemli.

Demokratik Kongo Cumhuriyetinin başlıca gelir  kaynağı petrol. Ülkenin 1.6 milyar varil petrol rezervi mevcut.

2014’te İtalya'nın en büyük petrol ve gaz şirketi Eni ile Kongo Cumhuriyeti arasında yeni yapılacak petrol keşifleri için anlaşma imzalandı.

 Eni, 1968'den beri Kongo Cumhuriyeti'nde çalışmalarını sürdürüyor. 2013’te ülkede günde ortalama 120 bin varil petrol üreten şirket, Sahraaltı Afrika'da Angola, Gana, Mozambik, Nijerya, Togo, Kenya ve Liberya'da faaliyet gösteriyor.

Eni, Sahraaltı Afrika'da günde ortalama 450 bin varil petrol üretiyor ve çalışmalarını büyüterek sürdürüyor. 
Ruslar da  bu  yarıştan  kopmuş değil. Son zamanlarda Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afrika'daki Rus yatırımlarının ana noktalarından.

Ancak Rusya'nın katıldığı ekonomik projelerde tercih ettiği ilk Afrika ülkesi değil. Daha önce, Rus Rosneft petrol şirketi Mısır ve Mozambik'teki gaz üretim projelerinde bir pay alırken, Lukoil Gana'da başarılı bir şekilde çalışıyor.

Kongo'da, Rus şirketleri ilk kez altyapı ile ilgili  kapsamlı taahhütler üstlendi. Bu proje Kongo Ulusal şirketi ile Kongolu Pointe Noir limanını ve Kinshasa'nın yanındaki Maluku terminalini birbirine bağlayacak.
Rus şirketler söz konusu inşaat projesinin Türk firmalar tarafından üstlenilmesini istiyor. 
2007 yılında Hidrokarbonlar Bakanlığı Fransa'nın Total şirketine, 2010 yılında da İngiltere'nin Soco

International şirketine petrol arama imtiyazı verdi. İngiliz şirketi Soco International, orada sismik testler yaptı ancak lisansı 2015'te sona erdi.


Yakın zamanda Kongo Cumhuriyeti'nin kuzeyinde büyük bir petrol sahası keşfedildi.  Başkent Brazzaville'ye 415 kilometre mesafedeki Mikounga yöresinde, günlük 900 varil petrol üretim hacmine sahip 'Delta Küvet Havzası" adı verilen rezervi, 9 bin 392 kilometrekarelik bataklık alanda yapılan arama sonucu 3 bin 400 metre derinlikte bulundu.

Görüldüğü gibi  kaynak  çok,  para çok ama  halka  zırnık  yok.  Şair  istediği  kadar,  "Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa” desin dursun.

Kongo silahlı muhalefeti Ninjalar ve Liderleri

Ninja milislerinin lideri Protestan  din adamı Pastor Ntumi olarak bilinen, Frédéric Bintsamou. Cumhuriyetçiler Ulusal Konseyi’nin başkanı.Katolik Kilise ile işbirliği yapan  Fransız sömürge yönetimine karşı  dini gerekçelerle  karşı çıkıyor. Ancak onu Alman gizli servisi BND  ile ABD gizli servisi CIA destekliyor.
Anlaşmazlık büyük.

Pool vilayetinin batısındaki silahlı çatışmalar nedeniyle Brazavil ile ekonomik başkent Pointe-Noire arasında karayolu güzergahında  silahlı  milisleri  faal.

Hükümet ile “Ninja” milisler arasında varılan ateşkes anlaşması yapılmasına  rağmen  kriz aşılmış  değil.

Demokratik Kongo Cumhuriyetinde  Türkler

Kongo'da  1000 civarında  Türk  yaşıyor.  Oradaki  Türk  kolonisinin  temeli  Fetö yapılanmasına uzanıyor. Örgütle  bağlantılı şirketlerin götürdüğü eğitimciler, iş insanlarından Türkiye’ye geri  dönmeyenler halen  bu ülkede  ikametlerini  sürdürüyor.

Bir kaç yıl önce Başkent Kinşasa'daki FETÖ ile iltisaklı olan ve bünyesinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ile lise eğitim kademeleri bulunan bin 200 öğrenci kapasiteli eğitim kampüsü, Kongo Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye Maarif Vakfına devredildi.

Kongo'da  yaşayan  Türk  nüfusun  Afrika'nın  diğer  ülkelerinden  gelen  Müslümanlarla  irtibatı  hayli  yüksek.

İtalyan  Büyükelçi  Öldürülmesi

 İtalyan  Büyükelçi Luca Attanasio  Kongo'da  öldürülen  ilk  diplomat  sayılmaz.  Bu ilk  olma  özelliği 28 Ocak 1993'te, Kongo hala Zaire Cumhuriyeti iken, o zamanki Fransız büyükelçisi Philippe Bernard ait. Bernard Kinshasa'da düzenlenen suikastte  öldürülmüştü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki BM konvoyuna saldırı  Pazartesi günü saat 10.15 civarında Kanyamahoro şehri yakınlarında gerçekleşti.

Büyükelçi ve İtalyan koruması,  Birleşmiş Milletler örgütünün Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde istikrar sağlama misyonu olan MONUSCO konvoyunda bir arabada seyahat ediyorlardı.

İtalyan  koruma Iacovacci geçtiğimiz Eylül ayından beri Kongo'daki İtalyan Büyükelçiliği'nde görev yapıyordu.

Virunga Ulusal Parkı'ndan gelen raporlara göre saldırı, bir kaçırma girişiminin parçasıydı.  Bu bölge  petrol  şirketlerinin üretim alanlarına yakın.

Ülkenin doğusundaki Kongo, Ruanda ve Uganda sınırındaki Virunga bölgesinde birkaç silahlı grup faaliyet gösteriyor.

Öldürülen Büyükelçi Luca Attanasio, geçen yıl "2020 Nassiriya Uluslararası Barış Ödülü"ne layık görülmüştü.

Büyükelçi  ve eşi Zaika Seddiki  başkanı  olduğu Mama Sofia insani yardım örgütünün etkinliği  kapsamında sık sık  okullarını ziyaret ediyorlardı. 

Genellikle  çocuk,  genç  anne  ve şiddet  ve tecavüz mağduru kadınlara yönelik projeler  yapıyorlardı.Luca Attanasio ve Zakia Seddiki, Nobel Barış Ödülü sahibi Denis Mukwege ile
Kongo'da öldürülen büyükelçi Luca Attanasio kimdir?
Lombardo, Bocconi'den mezun olduktan sonra  Dışişleri  Bakanlığı Afrika  misyonunda  çalışmaya  başladı.  İsviçre ve Nijerya'da görev yaptı.Kongo’ya  gelmeden  önce  görev  yaptığı  Fas Kazablanka'da Arap  asıllı  eşi  Zaika  Seddiki(Sıddıki) ile  tanıştı  ve  evlendi.  Çiftin  üç kız  çocuğu  var.  Luca Attanasio ve eşi Zakia Seddiki 2020'de birlikte “Nassiriya Uluslararası Barış Ödülü 2020” aldı .
31 Ekim 2019'dan itibaren genel merkezde, DRC'de akredite Olağanüstü Tam Yetkili Büyükelçi olarak onaylandı. Attanasio, Kinshasa'da eşi Zakia Seddiki tarafından zor durumdaki çocuklara ve kadınlara bakmak için kurulan Mama Sofia derneğinin onursal başkanıydı.

 "Halklar arasında barışı koruma ve  insani projelerin gerçekleştirilmesine katkıda bulunma"  çabalarından  dolayı eşi  ile  birlikte Ekim 2020'de, Nassyrya Barış Ödülüne  layık   görüldüler.

Onların bu insani  yardım çabaları temsil ettikleri sömürgeci  zihniyeti  perdelemeye  yetmemiş  anlaşılan.
Belkide Bilali Habeşi'nin torunları Etiyopya'dan  Eritreden  kalkıp  yüzyıl öncesinin  hesabını  soruyordur.
Emperyalistlerin kara kıtada  işleri  zor.  Kadim  uyanış başladı. Cihanşümul kadrolar  her  yerde. 

Ömür Çelikdönmez / www.habersanliurfa.net

Seçilmiş Kaynakça

https://wwwdunyacom/dunya/italyan-petrol-sirketi-kongo039da-yeni-kaynak-arayacak-haberi-252531
http://brazavilbemfagovtr/Mission/ShowInfoNote/224135
http://wwwkdcistanbulcom/kdc-konsolosluk.html
https://icbasu/tr/news/novosti-mira/pochemu-rossiya-vse-bolshe-investiruet-v-neftyanye-proekty-v-afrike/
https://wwwafricanewscom/2018/08/23/deal-with-issues-that-caused-taking-up-of-arms-congo-s-ninja-leader-says/
https://afamorgtr/kongo-demokratik-cumhuriyetinde-secimler-ve-iktidar-mucadelesi/
https://wwwbbccom/news/world-africa-13283212
https://wwwindependentcouk/news/world/africa/oil-drilling-congo-national-parks-kinshasa-unesco-world-heritage-sites-a8424266.html
https://wwwaacomtr/tr/dunya/kongo-havzasinda-yeni-petrol-rezervi-kesfedildi/1555004
https://wwwastampait/cronaca/2021/02/22/news/chi-e-luca-attanasio-l-ambasciatore-ucciso-in-congo-1.39939833
https://wwwlastampait/esteri/2021/02/22/news/attacco-contro-un-convoglio-onu-in-congo-ferito-l-ambasciatore-italiano-1.39939769
 https://wwwilsussidiarionet/news/zakia-seddiki-moglie-luca-attanasio-chi-e-attivista-a-fianco-di-donne-e-bimbi/2133807/
https://mfacebookcom/casadipaolo.marinadicamerota/?__tn__=%2Cg
https://wwwhurriyetcom.tr/seyahat/ilgi-alanlari/
https://wwwmamasofiaorg/le-nostre-attività/
https://wwwruetircom/2021/02/22/who-is-the-wife-of-luca-attanasio-the-ambassador-killed-in-congo/
https://wwwilriformistait/ambasciatore-morto-in-congo-il-precedente-del-1993-lattentato-a-kinshasa-197915/
https://wwwmilanotoday.it/cronaca/congo-morto-ambasciatore-italiano.html
https://wwwadiac-congo.com/content/aide-aux-vulnerables-long-mama-sofia-consent-soutenir-la-fondation-mwimba-texas-106110
https://wwwilriformista.it/chi-e-zakia-seddiki-la-moglie-dellambasciatore-luca-attanasio-e-presidente-dellong-mama-sofia-198013/
https://wwwilsole24orecom/art/congo-l-ambasciatore-luca-attanasio-kinshasa-2017-2020-aveva-vinto-premio-nassiriya-la-pace-ADkxwRLB?refresh_ce=1
wwwmfagovtr/kongo-seyahat.tr.mfa
wwwmfagovtr/kongo-ekonomisi.tr.mfa

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0