Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Resmi İskenderpaşalı Alparslan Türkeş ve Gümüşhânevî Dergâhı

18 Temmuz 2020 - 13:35

12 Temmuz 2020'de yayınladığım "Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel" yazım, neredeyse bir kaşık suda fırtına kopardı.
Süleyman Demirel'in  Abdulaziz Bekkine ve Mehmet Zahit Kotku ile İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilik yıllarına uzanan hukuku olmasına rağmen, cennet ve cehennemi kendi tekelinde görenler,  bu hakikatin ifşasını hazmedemedi.
Hatta bazıları şahsımı merhum Erbakan'a kişisel öfke duymakla itham etti.
Sözde  tasavvuf terbiyesi almış tosuncukların bilmedikleri  şey,  Dergah, tekke ve zaviyelerin âyende ve revendeye/gelip geçen yolcuya hizmet vermesi için kuruldukları gerçeğidir.
Ayende ve revende kavramı vakıf ve tekke gibi yerlere gelen giden misafirler için kullanılırdı.  Dergah, tekke ve zaviyelerde  bulunmak için  insan olmak yeterli.
Oysa Gümüşhanevi Dergahı günümüzdeki popüler ismiyle İskenderpaşa Cemaati ile merhabası olanlar sadece Erbakan Hoca ve çevresinde kümelenmiş yol arkadaşlarından ibaret değildi.
Kotku zamanında, Demirel’den Türkeş’e sağ kanat siyasetçileri tarafından da ziyaret edilmişti.
MHP Genel Başkanı  Alparslan Türkeş’de  Abdulaziz Bekkine Mehmet Zahit Kotku  Prof. Dr.  Esat Coşan’la görüşürdü
Merhum MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Harp hem Abdulaziz Bekkine hem  Mehmet Zahit Kotku hem de Prof. Dr.  Esat Coşan’la yakın ilişki içindeydi.
Tüm bunlar bir kenara Alparslan Türkeş resmi İskenderpaşalı çünkü nüfusa kayıt olduğu yer orası.
İstanbul/Fatih Nüfus İdaresinden aldığı 27 Ocak 1934 tarihli nüfus cüzdanında yer alan bilgilere göre Alparslan Türkeş 1 Temmuz 1917’de Kıbrıs’ta dünyaya gelmiş gözükmektedir.
 Başbuğ’un doğum tarihi ile ilgili olarak ailedeki bilgi ve kendisinin esas aldığı tarih ise 25 Kasım 1917’dir. Babası Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey, annesi ise Zehra Hanım’dır.
Rahmetli Türkeş çakma değil hakiki İskenderpaşalı
Türkeş Bey, ilk ve orta öğrenimini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etmiş ve İstanbul ili, Fatih ilçesi, İskenderpaşa Mahallesi, Bali Paşa kütüğüne kaydolmuştur.
Hatta görev yaptığı camiden dolayı  İskenderpaşa Cemaati Şeyhi olarak tanınan Mehmed Zâhid Kotku’nun İskenderpaşaya gelişi,
Alparslan  Türkeş’ten çok sonradır. merhum 01.10.1958'de, Fatih İskenderpaşa Camii Şerifi’ne naklolmuş ve vefatına kadar da bu vazifede kalmıştır.
Alparslan Türkeş ve Kazanlı Şeyh Abdulaziz Bekkine
1936'da Kuleli Askerî Lisesi'nden mezun olan Alparslan Türkeş 1938'de Harp Okulu'nu bitirdiğinde İstanbul'da  birçok ilmi sohbetlere katılmıştı.
 27 Aralık 1936'da vefat eden İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un cenazesi Edirnekapı Mezarlığı'na gömüldüğünde Türkçü arkadaşları ile iştirak etmişti.
Arusi/Nakşi Şeyhi Küçük Hüseyin  Efendinin  öğrencilerinden Abdulaziz Bekkine ile tanışmışlardı. Fevzi Çakmak' ın da Şeyhi olan Küçük Hüseyin Efendi, Gülhane Askerî Ambarı Esvap eminliği yapmıştı.
1947'de 15 Türk subayıyla birlikte ABD Kara Harp Akademisi ve Piyade Okulunda iki yıl eğitim gören Alparslan Türkeş, gitmeden önce Abdulaziz Bekkine ile görüşür.
Kendisi ABD'de iken  Gümüşhanevi Dergahının Şeyhi Abdullah Hasib Yardımcı'nın 15 Mayıs 1949'daki vefatını müteakiben, Abdulaziz Bekkine cemaatin ve tekke'nin başına geçip postnişin olur.  Bekkine'nin vefat haberini de Amerika'da alır.
Mehmet Zahit Kotku ve Alparslan Türkeş
27 Mayıs 1960 darbesinin kudretli Albayı Alparslan Türkeş, 1965'te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne (CKMP) girerek fiilen siyasi hayata atılmış ve aynı yıl partinin genel başkanı olmuştu.
İlk defa 1965 Türkiye genel seçimlerinde CKMP'nin Ankara milletvekili olarak meclise girer.
10 Ekim 1965 tarihinde yapılan genel seçimler  öncesinde bizzat Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı, Samsun’dan milletvekili adayı göstermek istediğini söylemiş, hatta hocanın Şeyhi Mehmet Zahid Kotku'dan izin vermesi talebinde, Samsunlu Gümüşhanevi Dergahı müntesiplerinden Hacı Mustafa Bağışlayıcı aracılığı ile bulunulmuştu.
16.3.1951 tarihinde yayın hayatına başlayan ve haftalık olarak neşredilen “büyük cihâd gazetesi”nin sahibi, İslam Demokrat Partisi kurucuları arasında yer alan, Türkeş ile Hindistan dönüşü tanışan aslen Gümüşhaneli olan Hacı Mustafa Bağışlayıcı,  yakın çevresindeki dostlarının Türkeş'le irtibatını sağlar.
Hacı Mustafa Bağışlayıcı ölünceye kadar ‘tepeden tırnağa beyaz giysileri ile’ Türkeş dönemi MHP kongrelerinin protokol tribününün vazgeçilmez bir konuğu idi.
1965’te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan’ı partisinden Samsun senatör adayı göstermek ister.
Ancak Erbakan’ın bağlı olduğu şeyhi Mehmet Zahid Kotku izin vermeyince son anda adaylık gerçekleşmez. Aslında bu Türkeş ve partisine tepki değil, Erbakan’ı Türk siyasetinden uzak tutmak içindir.
Kotku, kabuğuna sığmayan Erbakan'ı siyasetten uzak durmasını tavsiye edince, Erbakan CKMP listesinden adını sildirir.
Erbakan, CKMP’ye yalnız gitmez. Yanında yakın arkadaşı, Abdulaziz Bekkine'nin sohbetlerinden tanıdığı, Isparta Senirkentli Kemal Cabıoğlu’nu da götürür.
Kemal Uysal Cabıoğlu  İktlsat Fakültesine devam ederken,  Senirkentli Ziya Uygur'un desteği ile 14 Mayıs Genel Seçimlerinde DP'den milletvekili adayı olan ve seçilen Dr. Tahsin Tola'yı desteklemek gayesiyle 29 Mart 1950 tarihinde İstanbul'da Senirkent gazetesini neşretmiş, bu mevkutede Abdulaziz Bekkine'nin Cuma Hutbeleri, köşe yazısı gibi tab edilmişti.
Yıllar sonra Cabıoğlu Erbakanla birlikte daha sonra MHP adını alacak Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne gidişlerini şöyle anlatır: "-Vaktiyle beni Türkeş'in partisine Erbakan götürdü, kendi girmedi, beni orada bıraktı…’
Daha öğrencilik yıllarından itibaren ilgi duyduğu Gümüşhanevi Dergahı Cemaati ile  ilişkisini sürdürmeğe özen gösteren Alparslan Türkeş'in, vefatına yakın günlerde M. Zahid Kotku’yu iki kez ziyaret edip helalleşerek gönlünü aldığı söylenir.
Ne kadar doğru olduğu tahkike muhtaç bir rivayette, MHP’nin efsane Başkanı Alparslan Türkeş vefat ettiğinde üzerinden çıkan ve M. Zahid Kotku'nun yazdığı iddia edilen "koruyucu muska’’ kefeni içerisinde, birlikte kabrine konmuştur.
Kotku sonrası Türkeş ve Esat Coşan
7 Temmuz 1992'de "içinde bulunduğu partinin siyasî anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle beş milletvekili arkadaşı ile beraber 29 Ocak 1993'te MÇP'den ayrılan bir grup arkadaşı ile Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kuran ve partinin genel başkanı olan merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun, MÇP/MHP tabanında eski partisini gayri İslami çizgisi olduğunu ileri sürerek eleştirmesi MHP genel merkezinde rahatsızlığa yol açmıştı.
Bunun üzerine MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, yanlış anlaşılmaların önüne geçmek, İslami cemaat ve gruplara işin aslını anlatılmasını sağlamak üzere, 1991-1997 arası MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Basın ve Propogandadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan, 1991-1995 arası 19. Dönem Milletvekili Rıza Müftüoğlu ile 28.05.2019'da vefat eden, 1993’teki MHP Kongresi’nde Yürütme Kurulu’nda yer alan Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilen Bayburtlu Naci Memiş'i görevlendirir.
Rıza Müftüoğlu ile Naci Memiş'in vazifeleri merhum Türkeş'in kanaat önderleri ile ilişkisinin amir memur ve mürit-mürşit ilişkisi olmadığını, Mümin ve muvahhid insanlarla istişare maksatlı olduğunu anlatmaktır.
Bu kapsamda görüşülen isimlerin başında o dönem İskenderpaşa müntesibi milyarder Korkut Özal’ın, dirsek temasında bulunduğu Muhsin Yazıcıoğlu'nu desteklediği var sayılan Prof Dr Mahmut Esat Coşan vardır.
Rıza Müftüoğlu’nun ifadesine göre, Esat Coşan’a tarikat ve cemaatlerin asli vazifelerinin devlet yönetimine, siyasete  müdahale etmek olmadığı, kamil iman ve ahlak sahibi bireylerin yetiştirilmesi olduğu, siyasilerin ve devlet adamlarının da görevlerinin bu konuda din alimlerine zemin hazırlamak olduğu ifade edilir.
Esad Coşan bu görüşmeden çok memnun kalır ve kendisinin de Refah Partisinden Erbakanın biat istemesi üzerine ayrıldığını belirtir. Hatta kalkar Rıza Müftüoğlu ve Naci Memiş'in boyunlarına sarılır.
Mahmud Esat Coşan misafirlerine Türkeş'in, 1960'lı yılların ortalarından itibaren İskenderpaşa Cemaati'ne gidip geldiğini, Mehmet Zahit Kotku Hocaefendi'yle görüştüğünü, Erbakan Hoca'yla da o yıllardan gelen bir dostluğu olduğunu anlatır.
Ziyaretten memnuniyetini, Rıza Müftüoğlu' na, Naci Memiş'e ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş’e verilmek üzere yerli üretim Zülfikar marka pompalı tüfek hediye ederek gösterir.
1995 genel seçimleri öncesinde gerçekleşen bu görüşmede dostluk nişanesi olarak Esat Coşan’ın damadı Ali Yücel Uyarel'in MHP’den Milletvekili gösterilmesinde mutabık kalınır.
 Evdeki hesap çarşıya uymaz
Bu görüşme sonrası 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan 1995 Türkiye genel seçimlerinde İskenderpaşa Tarikatı Şeyhi Prof. Dr. Esat Coşan'ın damadı Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel MHP listesinden aday gösterilmiş ancak Ali Yücel Uyarel, üniversitedeki görevinden istifa süresini geciktirdiği için kesinleşmiş listede yer alamamıştı.
Aslında sürecin arka planı biraz farklıdır. BBP Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 1991 seçimlerindeki ittifakın bir benzerini Refah Partisi ile yapmak istemiş ancak  Alparslan Türkeş’in hatırını gözeten Erbakan bu ittifak teklifini geri çevirmişti.
RP ile ittifak planları suya düşen rahmetli Yazıcıoğlu soluğu kendisine arka çıkan  Korkut Özal’ın yanında almış, yardımını talep etmişti.
Korkut Özal ve Esad Coşan'ın, Mesut Yılmaz’ı, ANAP ile BBP’nin seçim ittifakı yapmasına razı etmesi üzerine, Cemaat MHPye vereceği desteği ANAP/BBPne kanalize etti.
Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel'in  MHP’den aday olmamak için üniversitedeki görevinden istifa sürecini geciktirmesnin asıl nedeni sonradan anlaşılmıştı.
Türkeş zamanında gelmeyen destek Bahçeli döneminde geldi
12 Haziran 2011'de yapılan genel seçimler öncesinde MHP okyanus ötesi güçlerin operasyonu ile tanıştı.
Bazı parti yöneticilerinin seks kasetlerini  medyaya servis eden FETÖ, MHP seçmen tabanını partisinden uzaklaştırıp AK Partiye  yönlendirmeyi planlamıştı.
Tamda bu süreçte Avustralya’dan “İskenderpaşa Cemaati” adına cemaatin önderi Muharrem Nureddin Coşan’dan gelen 1 Haziran 2011 tarihli açıklama ortalığı allak bullak etti.
Bu açıklamada bugüne kadar görülmemiş bir açıklıkla cemaat müntesibleri seçimlerde MHP’li bozkurtları oylarıyla desteklemeğe davet ediliyordu.
Esat Coşan’ın yerine geçen oğlu Nureddin Coşan "Şimdi silkin, şimdi uyan, dengeleri boz. "Bozkurtlara" fırsat ver, yol ver, oy ver. Çeki düzen versin, destek olsun dostlara, fayda versin, tek yürek olsun iyiler." gibi ifadeleri içeren açıklaması ile MHP’nin zor gününde yanında yer aldı.
Dostlar kimin eli kimin cebinde belli değil! Tarikat mı ticaret mi siyaset mi belli değil?
Ama belli olan bir şey var.
Gümüşhanevi Dergahı günümüzdeki popüler ismiyle İskenderpaşa Cemaati Erbakanın tekelinde değilmiş!
Biz yine de erler demine destur alalım. Erenlerin sağı solu belli olmaz!
 
12 Temmuz 2020'de yayınladığım "Bilinmeyen İskenderpaşalı Süleyman Demirel" yazım, neredeyse bir kaşık suda fırtına kopardı.
Süleyman Demirel'in  Abdulaziz Bekkine ve Mehmet Zahit Kotku ile İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilik yıllarına uzanan hukuku olmasına rağmen, cennet ve cehennemi kendi tekelinde görenler,  bu hakikatin ifşasını hazmedemedi.
Hatta bazıları şahsımı merhum Erbakan'a kişisel öfke duymakla itham etti.
Sözde  tasavvuf terbiyesi almış tosuncukların bilmedikleri  şey,  Dergah, tekke ve zaviyelerin âyende ve revendeye/gelip geçen yolcuya hizmet vermesi için kuruldukları gerçeğidir.
Ayende ve revende kavramı vakıf ve tekke gibi yerlere gelen giden misafirler için kullanılırdı.  Dergah, tekke ve zaviyelerde  bulunmak için  insan olmak yeterli.
Oysa Gümüşhanevi Dergahı günümüzdeki popüler ismiyle İskenderpaşa Cemaati ile merhabası olanlar sadece Erbakan Hoca ve çevresinde kümelenmiş yol arkadaşlarından ibaret değildi.
Kotku zamanında, Demirel’den Türkeş’e sağ kanat siyasetçileri tarafından da ziyaret edilmişti.
MHP Genel Başkanı  Alparslan Türkeş’de  Abdulaziz Bekkine Mehmet Zahit Kotku  Prof. Dr.  Esat Coşan’la görüşürdü
Merhum MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Harp hem Abdulaziz Bekkine hem  Mehmet Zahit Kotku hem de Prof. Dr.  Esat Coşan’la yakın ilişki içindeydi.
Tüm bunlar bir kenara Alparslan Türkeş resmi İskenderpaşalı çünkü nüfusa kayıt olduğu yer orası.
İstanbul/Fatih Nüfus İdaresinden aldığı 27 Ocak 1934 tarihli nüfus cüzdanında yer alan bilgilere göre Alparslan Türkeş 1 Temmuz 1917’de Kıbrıs’ta dünyaya gelmiş gözükmektedir.
 Başbuğ’un doğum tarihi ile ilgili olarak ailedeki bilgi ve kendisinin esas aldığı tarih ise 25 Kasım 1917’dir. Babası Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey, annesi ise Zehra Hanım’dır.
Rahmetli Türkeş çakma değil hakiki İskenderpaşalı
Türkeş Bey, ilk ve orta öğrenimini Kıbrıs’ta tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç etmiş ve İstanbul ili, Fatih ilçesi, İskenderpaşa Mahallesi, Bali Paşa kütüğüne kaydolmuştur.
Hatta görev yaptığı camiden dolayı  İskenderpaşa Cemaati Şeyhi olarak tanınan Mehmed Zâhid Kotku’nun İskenderpaşaya gelişi,
Alparslan  Türkeş’ten çok sonradır. merhum 01.10.1958'de, Fatih İskenderpaşa Camii Şerifi’ne naklolmuş ve vefatına kadar da bu vazifede kalmıştır.
Alparslan Türkeş ve Kazanlı Şeyh Abdulaziz Bekkine
1936'da Kuleli Askerî Lisesi'nden mezun olan Alparslan Türkeş 1938'de Harp Okulu'nu bitirdiğinde İstanbul'da  birçok ilmi sohbetlere katılmıştı.
 27 Aralık 1936'da vefat eden İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy’un cenazesi Edirnekapı Mezarlığı'na gömüldüğünde Türkçü arkadaşları ile iştirak etmişti.
Arusi/Nakşi Şeyhi Küçük Hüseyin  Efendinin  öğrencilerinden Abdulaziz Bekkine ile tanışmışlardı. Fevzi Çakmak' ın da Şeyhi olan Küçük Hüseyin Efendi, Gülhane Askerî Ambarı Esvap eminliği yapmıştı.
1947'de 15 Türk subayıyla birlikte ABD Kara Harp Akademisi ve Piyade Okulunda iki yıl eğitim gören Alparslan Türkeş, gitmeden önce Abdulaziz Bekkine ile görüşür.
Kendisi ABD'de iken  Gümüşhanevi Dergahının Şeyhi Abdullah Hasib Yardımcı'nın 15 Mayıs 1949'daki vefatını müteakiben, Abdulaziz Bekkine cemaatin ve tekke'nin başına geçip postnişin olur.  Bekkine'nin vefat haberini de Amerika'da alır.
Mehmet Zahit Kotku ve Alparslan Türkeş
27 Mayıs 1960 darbesinin kudretli Albayı Alparslan Türkeş, 1965'te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne (CKMP) girerek fiilen siyasi hayata atılmış ve aynı yıl partinin genel başkanı olmuştu.
İlk defa 1965 Türkiye genel seçimlerinde CKMP'nin Ankara milletvekili olarak meclise girer.
10 Ekim 1965 tarihinde yapılan genel seçimler  öncesinde bizzat Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ı, Samsun’dan milletvekili adayı göstermek istediğini söylemiş, hatta hocanın Şeyhi Mehmet Zahid Kotku'dan izin vermesi talebinde, Samsunlu Gümüşhanevi Dergahı müntesiplerinden Hacı Mustafa Bağışlayıcı aracılığı ile bulunulmuştu.
16.3.1951 tarihinde yayın hayatına başlayan ve haftalık olarak neşredilen “büyük cihâd gazetesi”nin sahibi, İslam Demokrat Partisi kurucuları arasında yer alan, Türkeş ile Hindistan dönüşü tanışan aslen Gümüşhaneli olan Hacı Mustafa Bağışlayıcı,  yakın çevresindeki dostlarının Türkeş'le irtibatını sağlar.
Hacı Mustafa Bağışlayıcı ölünceye kadar ‘tepeden tırnağa beyaz giysileri ile’ Türkeş dönemi MHP kongrelerinin protokol tribününün vazgeçilmez bir konuğu idi.
1965’te Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan’ı partisinden Samsun senatör adayı göstermek ister.
Ancak Erbakan’ın bağlı olduğu şeyhi Mehmet Zahid Kotku izin vermeyince son anda adaylık gerçekleşmez. Aslında bu Türkeş ve partisine tepki değil, Erbakan’ı Türk siyasetinden uzak tutmak içindir.
Kotku, kabuğuna sığmayan Erbakan'ı siyasetten uzak durmasını tavsiye edince, Erbakan CKMP listesinden adını sildirir.
Erbakan, CKMP’ye yalnız gitmez. Yanında yakın arkadaşı, Abdulaziz Bekkine'nin sohbetlerinden tanıdığı, Isparta Senirkentli Kemal Cabıoğlu’nu da götürür.
Kemal Uysal Cabıoğlu  İktlsat Fakültesine devam ederken,  Senirkentli Ziya Uygur'un desteği ile 14 Mayıs Genel Seçimlerinde DP'den milletvekili adayı olan ve seçilen Dr. Tahsin Tola'yı desteklemek gayesiyle 29 Mart 1950 tarihinde İstanbul'da Senirkent gazetesini neşretmiş, bu mevkutede Abdulaziz Bekkine'nin Cuma Hutbeleri, köşe yazısı gibi tab edilmişti.
Yıllar sonra Cabıoğlu Erbakanla birlikte daha sonra MHP adını alacak Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne gidişlerini şöyle anlatır: "-Vaktiyle beni Türkeş'in partisine Erbakan götürdü, kendi girmedi, beni orada bıraktı…’
Daha öğrencilik yıllarından itibaren ilgi duyduğu Gümüşhanevi Dergahı Cemaati ile  ilişkisini sürdürmeğe özen gösteren Alparslan Türkeş'in, vefatına yakın günlerde M. Zahid Kotku’yu iki kez ziyaret edip helalleşerek gönlünü aldığı söylenir.
Ne kadar doğru olduğu tahkike muhtaç bir rivayette, MHP’nin efsane Başkanı Alparslan Türkeş vefat ettiğinde üzerinden çıkan ve M. Zahid Kotku'nun yazdığı iddia edilen "koruyucu muska’’ kefeni içerisinde, birlikte kabrine konmuştur.
Kotku sonrası Türkeş ve Esat Coşan
7 Temmuz 1992'de "içinde bulunduğu partinin siyasî anlayışıyla uyuşamadığı" gerekçesiyle beş milletvekili arkadaşı ile beraber 29 Ocak 1993'te MÇP'den ayrılan bir grup arkadaşı ile Büyük Birlik Partisi'ni (BBP) kuran ve partinin genel başkanı olan merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun, MÇP/MHP tabanında eski partisini gayri İslami çizgisi olduğunu ileri sürerek eleştirmesi MHP genel merkezinde rahatsızlığa yol açmıştı.
Bunun üzerine MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş, yanlış anlaşılmaların önüne geçmek, İslami cemaat ve gruplara işin aslını anlatılmasını sağlamak üzere, 1991-1997 arası MHP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi ve Basın ve Propogandadan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan, 1991-1995 arası 19. Dönem Milletvekili Rıza Müftüoğlu ile 28.05.2019'da vefat eden, 1993’teki MHP Kongresi’nde Yürütme Kurulu’nda yer alan Genel Sekreter Yardımcılığı görevine getirilen Bayburtlu Naci Memiş'i görevlendirir.
Rıza Müftüoğlu ile Naci Memiş'in vazifeleri merhum Türkeş'in kanaat önderleri ile ilişkisinin amir memur ve mürit-mürşit ilişkisi olmadığını, Mümin ve muvahhid insanlarla istişare maksatlı olduğunu anlatmaktır.
Bu kapsamda görüşülen isimlerin başında o dönem İskenderpaşa müntesibi milyarder Korkut Özal’ın, dirsek temasında bulunduğu Muhsin Yazıcıoğlu'nu desteklediği var sayılan Prof Dr Mahmut Esat Coşan vardır.
Rıza Müftüoğlu’nun ifadesine göre, Esat Coşan’a tarikat ve cemaatlerin asli vazifelerinin devlet yönetimine, siyasete  müdahale etmek olmadığı, kamil iman ve ahlak sahibi bireylerin yetiştirilmesi olduğu, siyasilerin ve devlet adamlarının da görevlerinin bu konuda din alimlerine zemin hazırlamak olduğu ifade edilir.
Esad Coşan bu görüşmeden çok memnun kalır ve kendisinin de Refah Partisinden Erbakanın biat istemesi üzerine ayrıldığını belirtir. Hatta kalkar Rıza Müftüoğlu ve Naci Memiş'in boyunlarına sarılır.
Mahmud Esat Coşan misafirlerine Türkeş'in, 1960'lı yılların ortalarından itibaren İskenderpaşa Cemaati'ne gidip geldiğini, Mehmet Zahit Kotku Hocaefendi'yle görüştüğünü, Erbakan Hoca'yla da o yıllardan gelen bir dostluğu olduğunu anlatır.
Ziyaretten memnuniyetini, Rıza Müftüoğlu' na, Naci Memiş'e ve MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş’e verilmek üzere yerli üretim Zülfikar marka pompalı tüfek hediye ederek gösterir.
1995 genel seçimleri öncesinde gerçekleşen bu görüşmede dostluk nişanesi olarak Esat Coşan’ın damadı Ali Yücel Uyarel'in MHP’den Milletvekili gösterilmesinde mutabık kalınır.
 Evdeki hesap çarşıya uymaz
Bu görüşme sonrası 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan 1995 Türkiye genel seçimlerinde İskenderpaşa Tarikatı Şeyhi Prof. Dr. Esat Coşan'ın damadı Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel MHP listesinden aday gösterilmiş ancak Ali Yücel Uyarel, üniversitedeki görevinden istifa süresini geciktirdiği için kesinleşmiş listede yer alamamıştı.
Aslında sürecin arka planı biraz farklıdır. BBP Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, 1991 seçimlerindeki ittifakın bir benzerini Refah Partisi ile yapmak istemiş ancak  Alparslan Türkeş’in hatırını gözeten Erbakan bu ittifak teklifini geri çevirmişti.
RP ile ittifak planları suya düşen rahmetli Yazıcıoğlu soluğu kendisine arka çıkan  Korkut Özal’ın yanında almış, yardımını talep etmişti.
Korkut Özal ve Esad Coşan'ın, Mesut Yılmaz’ı, ANAP ile BBP’nin seçim ittifakı yapmasına razı etmesi üzerine, Cemaat MHPye vereceği desteği ANAP/BBPne kanalize etti.
Prof. Dr. Ali Yücel Uyarel'in  MHP’den aday olmamak için üniversitedeki görevinden istifa sürecini geciktirmesnin asıl nedeni sonradan anlaşılmıştı.
Türkeş zamanında gelmeyen destek Bahçeli döneminde geldi
12 Haziran 2011'de yapılan genel seçimler öncesinde MHP okyanus ötesi güçlerin operasyonu ile tanıştı.
Bazı parti yöneticilerinin seks kasetlerini  medyaya servis eden FETÖ, MHP seçmen tabanını partisinden uzaklaştırıp AK Partiye  yönlendirmeyi planlamıştı.
Tamda bu süreçte Avustralya’dan “İskenderpaşa Cemaati” adına cemaatin önderi Muharrem Nureddin Coşan’dan gelen 1 Haziran 2011 tarihli açıklama ortalığı allak bullak etti.
Bu açıklamada bugüne kadar görülmemiş bir açıklıkla cemaat müntesibleri seçimlerde MHP’li bozkurtları oylarıyla desteklemeğe davet ediliyordu.
Esat Coşan’ın yerine geçen oğlu Nureddin Coşan "Şimdi silkin, şimdi uyan, dengeleri boz. "Bozkurtlara" fırsat ver, yol ver, oy ver. Çeki düzen versin, destek olsun dostlara, fayda versin, tek yürek olsun iyiler." gibi ifadeleri içeren açıklaması ile MHP’nin zor gününde yanında yer aldı.
Dostlar kimin eli kimin cebinde belli değil! Tarikat mı ticaret mi siyaset mi belli değil?
Ama belli olan bir şey var.
Gümüşhanevi Dergahı günümüzdeki popüler ismiyle İskenderpaşa Cemaati Erbakanın tekelinde değilmiş!
Biz yine de erler demine destur alalım. Erenlerin sağı solu belli olmaz!
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0