Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Sebatayist Okulundan  Hainler mezarlığına Kadir  Topbaş!

15 Şubat 2021 - 17:55

Sebatayist Okulundan  Hainler mezarlığına Kadir  Topbaş!

16 Kasım'dan bu yana Amerikan Hastanesinde   koronavirüs tedavisi gören Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  koronavirüsü  tedavisi sonrasında bağışıklığının düşmesiyle  çoklu organ yetmezliği nedeniyle 76 yaşında hayatını kaybetti.

Kadir  Topbaş'ın  hayatını kaybettiği Amerikan  Hastanesi bilinen Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi, İstanbul Nişantaşı bölgesinde bulunuyor.

Hastane 1920'de ABD Donanması'nda  Amiral Mark Lambert Bristol tarafından kuruldu ve başlangıçta Amerikan Kızılhaçı tarafından sübvanse edildi .

Bristol, 1919-1927 arasındaki kritik geçiş döneminde ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde, ülkesini Yüksek Komiser sıfatıyla temsil görevini üstlendi.

1920'de kuruluşuna büyük katkıda bulunduğu Nişantaşı Amerikan Hastanesi'ne bağlı hemşirelik okulu olan Amiral Bristol Hemşirelik Okulu da ismini Türkiye'de  yaşatmaktadır.

Sebatayistlerin Işık Lisesi  ve Kadir Topbaş

Ne alakası var,  merhumun  ruhunu  rahat bırak  diyenleriniz  olabilir.  Önce  Sebatayistlerin  okullaşma  sürecine  bir göz  atalım.

1883’de Mısırlızade’lerden Mümeyyiz Tevfik Efendi önderliğinde bir heyet yeni bir okul açmak üzere çalışmalara başladı. Selanik Maarif Müdürü ve şehirde yayımlanan Zaman Gazetesi’nin sahibi Radoviçeli Mustafa Bey destek oldu.  Bu heyet 13 Aralık 1885’te Selanik’in Katip Muslihiddin Mahallesinde Feyz-i Sıbyan adı ile mütevazı bir ilk okul açtı.
Feyz-i Sıbyan kısa zamanda Selaniklilerin sevgilisi oldu. Hızla gelişiyordu. Kısa zamanda ortaokul ve lise sınıfları açıldı. 1900’e gelindiğinde artık yuvadan liseye, modern binalarda eğitim veren tam teşekküllü bu okulun adı “Feyziye” olarak değiştirilmişti.
Şemsi (Simon  Zvi) Efendi de kendi okulunu kapatıp Feyziye ile birleşmişti. Feyziye mezunları bir süre sonra çok önemli görevlere gelmeye başladılar, ülke yönetiminde söz sahibi oldular. Bunlar arasında bakanlar, valiler, mühendisler, doktorlar ve son derece önemli ticaret adamları bulunuyordu.

Feyziye’nin bu parlak günleri Balkan Savaşına kadar sürdü. Savaş sonrasında yaşanan Yunan işgali sırasında birçok Feyziye yöneticisi İstanbul’a göç etti. Bu durumda Selanik’teki okul bir süre İstanbul’dan yönetilmek zorunda kaldı.
Balkan Savaşı’nın ardından I. Dünya Savaşı patlak verdi. Selanik açısından durum ümitsizdi. Tüm zorluklara rağmen ünlü eğitimci Nakiye Elgün müdürlüğünde Feyziye Mektebi açıldı. Beyazıt’taki Feyziye’de tıpkı Selanik’de olduğu gibi öğrencilere çağdaş bir eğitim verme geleneğini sürdürdü.


1923’te buhranlı günler geride kalmıştı. Selanik Feyziye’sinin tüm öğrencileri Anavatana gelmiş, Selanik’teki okul kapanmıştı. Bir süre sonra Beyazıt’taki okul binası yetersiz kalmaya başladı. Bunun üzerine Teşvikiye’deki Naciye Sultan Konağına kiralanarak buraya yerleşildi. Kısa bir süre sonra da bu bina ve arazisi satın alındı.

17.12.1934’te Okulun ellinci yılı kutlamaları sırasında Yönetim Kurulu okulun adını Işık Lisesi olarak değiştirdi ve bu kararını Atatürk’ün onayına sundu.

1955-56 yıllarında yapılan çalışmalar sonucunda vakıflaşma işlemleri bitirildi. Nişantaşı’nda bir biri ardına yapılan binalarla okul son derece modern bir eğitim kurumu halini aldı. Ancak zaman içinde bu da yeterli olmadı.

1986’da Ayazağa Kampüsü kuruldu. Bunu 1996’da Işık Üniversitesi takip etti. 2000’de Erenköy’de ilköğretim Kampüsünü devreye sokan Feyziye Mektepleri Vakfı, geçtiğimiz yıl Şile’de Işık Üniversitesi Kampüsünü genç Işıklıların hizmetine sundu.

2011'de Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları'nın 125. yılı dolayısıyla mezun 125 ünlünün okul anıları bir kitapta toplandı.

Aralarında  kimler  yokki? 

Eski MÜSİAD Başkanı Erol Yarar'dan tutunda  Kadir Topbaş'a kadar  bir çok  muhafazakar ismin, Siyasal  İslamcıların  bir çok  abisinin yolu bu okuldan  geçmiş. 

Sonrada  çıkıp  Siyonizm karşıtlığı Yahudi  düşmanlığı  yapmışlar.


Kadir  Topbaş kitabı hazırlayanlara  okul  günlerinden kısaca söz  etmiş.

1957-1958) bir yıl  bu okulda  eğitim  alan  İstanbul Büyükşehir Belediye  eski  başkanı  Kadir Topbaş  o yılları  şöyle  anlatmıştı:

"Hiçbir zaman boş vakit geçirmedim, "Yoruldum" tabirini hiç kullanmadım. Meşguliyet değiştirerek dinlenirim.
Çocukluğumda da böyleydim. Ailem 1928 yılında İstanbul’a gelmiş. Okula başladığım yıl, annem Artvin’de köyde kalmak istedi. Ben de İstanbul’da amcamlarda kaldım.
Beyoğlu’nda evimiz vardı. Işık Lisesine gelmemi, burada iyi bir eğitim alır diye düşünerek dayım istedi. Gidip gelmesi zor olmasın diye de yatılı olmam istendi. Bir yıl okuduktan sonra İmam Hatip Lisesine geçmem istendi."
Fevziye Mektepleri veya Işık okullarının  geçmişi  ortada.  Kadir  Topbaş'ın  hangi   saikle  bu okula  yatılı  verildiği  merak  konusu. 

Aile  şeceresini  araştırmak  lazım.


Üç dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı kariyerini ‘hainler mezarlığı’ projesi ile taçlandırması Ak Partili  Topbaş'ın FETÖ'den yargılanan damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın , 8 yıl 9 ay cezaya çarptırılmasına  engel  olamamıştı.

İstanbul'un  Dindar  Katili   Fetöcü Başkan

Şehrin değişen silüeti, iktidar partisine yakın vakıf ve derneklere verilen araziler, arsalar, binalar ve akıtılan yardımlar, AVM’lere ve rezidanslara açılan orman alanları ile su havzaları, başta Sulukule ve Tarlabaşı olmak üzere şehirdeki ‘görüntüyü’ değiştirirken yoksulları merkezden uzaklaştırıp çepere süren kentsel dönüşüm projeleriyle İstanbul’a “damga”sını vurdu.

Türk sağının “damgasını vurmak”, “imzasını atmak” gibi “yüksek” hedeflerini gerçekleştiren bir başkan olarak Kadir Topbaş, son olarak hikâyesini 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurduğu ve ısrarcı olduğu “hainler mezarlığı” ile süsledi.

Henüz ifadesi dahi alınmayan, gözaltında kalp krizi geçirerek ölen öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun hainler mezarlığına gömülmesi için direten de, sonrasında gelen tepkiler üzerine geri adım atan da oydu.

Sonra  ailecek  Fetö  iltisakı,  irtibatı  ortaya  çıkmıştı. 

Demek ki  hainler  mezarlığı  projesini  ortaya  atma  sebebi,  kendi  özel  durumlarından kaynaklanıyormuş.


Ben  Tanrının  işine  karışmam. 

O kime  nasıl  muamele  edileceğini  en iyi  bilendir.  

Zalimler için yaşasın cehennem.


Kadir  Topbaş'ın Fatih Camii'nde cenaze töreninden sonra Fatih Camii haziresine defnedildilmesinin,  vatan  için canını  feda  etmiş  şehitlerimizin ruhunu sızlatmaz mı?

Ömür Çelikdönmez / www.habersanliurfa.net

Seçilmiş
  Kaynakça

https://wwwyenisafakcom/koronavirus/kadir-topbas-coklu-organ-yetmezligi-nedeniyle-hayatini-kaybetti-3599012
https://webarchiveorg/web/20070809223043/http://www2.fmv.edu.tr/index.php?id=9
https://wwwgooglecom/amp/s/www.hurriyet.omtr/amp/gundem/selanik-ten-istanbul-a-120-yillik-egitim-kurumu-feyziye-mektepleri-3513955
https://wwwgooglecom/amp/s/wwwmilliyetcomtr/amp/cadde/galeri/unlulerin-okul-anilari-1347368%3fpage=6
https://wwwgooglecom/amp/s/wwwyenisafakcom/amphtml/hayat/dersleri-kotuydu-ama-hayatta-basarili-oldular-301162
https://kronos34.news/tr/13-yillik-istanbul-saltanatindan-hainler-mezarligina-kadir-topbas-kimdir/


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0