Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Tanrının Kırbacı Atilanın Karpat havzasında yaşayan torunları Sekeller

11 Haziran 2020 - 22:51

Tanrının Kırbacı Atilanın Karpat havzasında yaşayan torunları Sekeller

Covit-19 bağlantılı yazmaktan haz almıyorum. İçimiz dışımız koronavirüs oldu. Üst üste iç siyasete yönelik değerlendirmeler kabak tadı vermeye başladı. İsterseniz Balkanlara uzanalım, ne var ne yok bir bakalım.

Habsburg Hanedanı Türklerin Avrupa ilerleyişi önündeki cen büyük engel oldukları gibi, günümüzde Ukrayna, Macaristan, Romanya gibi ülkelerde yaşayan Türk etnisiteye bağlı toplumların kabusu idi. 
Turan kavimleri içinde yer alan ve FinUgor dil ailesine mensup Macarlar ile Macarlarla iç içe geçen kültür ve tarih birliği olan diğer Asyatik toplumlar, Habsburg Hanedanı'na karşı direndiler, başkaldırdılar, savaştılar. 

Merhum Bahattin Özkişi'nin ilk baskısı 1974 yılında  ilk baskısı yapılan Köse Kadı romanı Yirminci yüzyıla kadar Türklüğün Avrupa'daki esaslı düşmanı Habsburg Hanedanı ile olan egemenlik kavgamızı anlatır. 
Bu roman, kendilerini, varlığının her zerresi ile Devlet-i Ebed Müddet'e adamış Osmanlılar'ın, serhadherdeki hikayesidir. Şahısların hemen hepsi birer adsız kahramandır. İmparatorluğa sadakat ve nefsini pervasızca feda edişlerdeki şaşırtıcı büyüklükler, mübalağa gibi görünebilir.

Avrupa’nın kadim Türkleri, Sovyetlerin Turancı şairi Nazım Hikmet'in Davet şiirinde  yazdığı gibi "Dörtnala gelip Uzak Asya'da Avrupaya bir kısrak başı gibi uzanan"  Türkleri  kendilerine yakın gördüler, akraba bildiler. 

Plevne Savaşında Gazi Osman Paşa’nın Sekel askerleri 

Karpat havzasında yaşayan Hun Türkleri Sekeller de onlardan biri. Ayrı dinden olmalarına rağmen aynı dili konuştukları Türklere itaat ettiler, yeri  geldi Türklerin yanında Avusturya Macaristan İmparatorluğuna, Rus Çarlığına karşı savaştılar. 

Nitekim 1877’de Türk-Rus Savaşı esnasında Sekeller Türk ordusuna yardımcı olmak amacı ile Sekel

Lejyonu adıyla bir birlik kurdular.  

Düşünsenize Müslüman Araplar İngilizlerle bir oldu  Türkleri sırtından vurdu, Katolik Hristiyan  Sekel Türkleri  
Ortodoks Hristiyan Çar ordularına karşı kendilerinden gördükleri Müslüman Türklerin safını tercih ettiler,

Plevne Savaşında yer aldılar. 

O nedenle günümüzde Sekel çocukları göğüslerini gere gere Plevne Marşını büyük çoşkuyla adeta manevi bir huşu ikliminde okuyor. 

Atilla'nın askerleri Macarların sınır Muhafızları 

Geçen yıl(2019) eski Sovyet coğrafyasını  kapsayan gezimizin Romanya etabında Türk izlerini sürdük.  

Romanya Tatarları, Dobruca Türkleri ve Gagauzlar haricinde en büyük Türk topluluğu olan Karpat bölgesindeki Sekel Türklerine maalesef  uğrayamamıştık. 

Eğer kısmet olursa bu yaz  Atilla'nın torunlarına uğrayıp kahramanlar tepesinde tarihi havayı teneffüs etmek istiyorum. 

Karpat dağlarında çiçekler açar 

Hun Türklerinden olan Sekeller, Kavimler Göçü sonrasında, Macaristan’a yerleşen Batı Hunları’ndan,

Asyatik etnisiteye mensup bir   halk. Sekeller Romanya’da bir azınlık olarak kabul edilmedikleri  gibi Romanya’daki Macar azınlığın içerisinde gösterilirler.

Bazı Sekeller kendilerinin bölgeye Macarlardan evvel geldiklerini fakat Hunların değil Avarların torunları olduklarını kabul ediyor. Bazıları ise Macarlarla beraber geldiklerini ve Esegel veya Eskil denilen topluluğun torunları oldukları iddiasında. 

Romanya sınırları içerisinde Transilvanya’nın (Erdel) doğusunda, Karpat Dağlarının doğu silsilesinde yer alan Sekelistan  özerk bölge falan değil. 

Eğitime önem veriyor Türk Folklorunu  yaşatıyor 

Sekeller eski Göktürk Alfabesi’ne çok benzeyen, Türk runik yazısının değişik bir varyantı olan, 37 karakterli,

Arapça gibi soldan sağa yazılan, adı runikten gelen “rovas” denilen, 11. yüzyıla kadar kullandıkları alfabelerini  günümüzde de kullanıyor. 

Fonda milli renkleri olan Turkuaz/Türk mavisi, üzerinde altın sarısı sekiz köşeli Türk güneşi ile gümüş rengi ay ve ortada samanyolunu temsil eden altın rengi bant  bayraklarını oluşturur. 

Romanya’daki Sekelistan’da 800 bin Sekel Türkü yaşıyor. Romanya sınırları içerisinde de Sekel bölgelerinde Macarca eğitim veren ilköğretim, lise ve üniversite düzeyinde okulları  var. 

Sekel aydınlar biri Budapeşte’de diğeri de İsviçre’de olmak üzere iki Sekel Enstitüsü kurmuşlardır. Bu enstitülerin resmi adları Macarca olmasına rağmen yapılan araştırma ve incelemeler Sekel ağırlıklıdır.

2011'de Romanya'nın Sekelistan bölgesinde yaşayan Sekel Türkleri'nden Levente Borbely (42), halkının sesini Türk dünyasına duyurmak amacıyla tek başına Kapıkule'den başladığı yürüyüşünde, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesine ulaştığında “Sekeller, diğer tüm Türklerin elinde bulundurdukları Türkçe’yi kaybettiler ama diğer tüm

Türklerin kaybettikleri Türk yazısını (Göktürk Alfabesi) korudular.” demişti. 

Bizde tam tersi. Dil var alfabe yok. Arapçılığı din sanıyoruz. 

Macarlar Sekel Milliyetçiliğine sahip çıkıyor gibi yapıyor 

Birinci Dünya Savaşı bitince Macaristan, savaşın galipleri ile 1920'de imzalanan ve yaklaşık 3 milyon Macarın komşu ülkelerde kalmasına neden olan Trianon Antlaşmasını imzaladı. 

Bu anlaşma  ne yazıkki eski Sovyet coğrafyasındaki kriz bölgelerinin en önemli refaransı olduğu için bugün de Macaristan'ın komşu ülkelerle sorun yaşamasına nedeni. 

Düşünsenize Romanya'da yaklaşık 1 milyon 200 bin, Slovakya'da 500 bin, Sırbistan'da 250 bin, Ukrayna'da 150 bin, Avusturya'da 50 bin, Hırvatistan'da 15 bin, Slovenya'da ise 10 bin civarında Macar kökenli yaşıyor.

En büyük Macar azınlığın yaşadığı ülke konumundaki Romanya ile Macaristan arasında da özellikle azınlıklar dolayısıyla sık sık gerginlik çıkıyor.  

Yunanistan’ın azınlık Türklerine siz Müslüman Yunansınız propagandası yaptığı gibi Romanya yönetimi de Sekellere siz Macarsınız özerklik falan yok diyor. 

Hatta Sekel halkının özerklik talebinin önüne geçmek için Sekel bölgesindeki Rumenlere kendi ülkelerinde baskı gördükleri iddiasıyla Bükreş'te eylem düzenlettiriyor. Göstericiler kendilerine yapılan telkin gereği,

Macarcanın yasaklanmasını talep etmişlerdi. 

Sekel Türklerinin Özerklik Örgütleri 

Erdel'in en büyük şehri Cluj Napoca'da bir araya gelen Erdel Macarları Demokratik Birliği, Macar Halk Partisi ve Yurttaş Partisi yetkilileri, ortak bir cephe oluşturduklarını ve yerel, idari ve kültürel olmak üzere üç aşamalı özerklik talep edeli bir kaç yıl oldu. 

Sekeller'in siyasi partileri özerklik taleplerini yinelemek adına ortak hareket etme kararı aldılar. Üç siyasi parti tarafından imzalanan ortak bildiride,  Macarca'nın Sekelce lehçesini konuşan ve yaklaşık 700 bin nüfusa sahip olan Sekeller'in çoğunlukta olduğu bölgelerde özerklik talebi yinelendi.

Avrupa Türk Çağına hazır olsun 

Üçler yediler kırklar, destur verdikleri Sarı Saltuk erenleri ile  Habsburg Hanedanı ile yarım kalmış bir hesabı görmek istiyorlar. 

Bu amaçla Romanya, Ukrayna ve Macaristan’da Müslüman olmayan Türk unsurları bir araya getiriyorlar. 
Sadece Türkiye'ye bakıp  hayalkırıklığı yaşamayın. 

Nice Köse Kadı Estergon kalesinin surlarında asırlardır tuttukları kutsal nöbeti devredecekleri serdengeçtileri bekliyor.
 
Ne durursunuz bre gafiller adı hak olan için yürüyün! 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0