Reklam
Reklam
 Salih Murat Darıcı

Salih Murat Darıcı

Doktorbayx

WHATSAPP VE FACEBOOK YENİ GİZLİLİK POLİTİKASIYLA NE AMAÇLIYOR?

14 Ocak 2021 - 21:17

Whatsapp Bizden Ne İstiyor.!

Whatsap'ı Silsek Ne Olur.??

Onaylayanlar Ne Kaybetti...

Herkes bunu konuşuyor elinde telefon olan herkesi ilgilendiriyor.

Öncelikle bilmemiz gereken şey şu, bedava peynir fare kapanında olur, bedava whatsapp’ın ödemesinide aslında mahremiyetimizle yapıyoruz.

Heleki ürün bedavaysa asıl ürün bizleriz.

Data (Veri) devletler için elmastan daha değerlidir. Kişisel diyorum genç yazılımcıların geliştirdiği yazılım şirketlerinin elindeki bu veriler gelecektede devletlere kullanılabilecek bir değerde.

Sapiens’in yazarı Harari: Bilirsiniz Harrari gelecekle ilgili öngörülerini söylemişti, kolumuzdaki saatin nabız ölçümü, baktığımız telefondaki retina taramasının bizim neye gerildiğimizi neye sıkıldığımızı ve yatıştığımızı bilecek demişti.

Örneğin caddede yürürken seçim afişleri önünüze geldiğinde sevmediğiniz bir siyasi lideri gördüğünüzde nabzınız hızlanıyormu bunu bilecek, x bir mağazanın önünden geçerken yada arkadaşınızla x bir ürün hakkında konuşurken telefonunuza o ürünün reklamının düştüğünü görmüşsünüzdür mutlaka. Sizi takip ve size ürün satma amaçlıydı. Ama sizi takip süreci çoktan geçti artık eğilimlerinizi yönetmek istiyorlar.

Alman siyaset bilimci Elisabeth Noelle-Neumann  ‘’Suskunluk sarmanı yazısında kitle iletişim araçlarının baskın olarak empoze etmek istediklerini toplum kabul eder. Bunun dışında görüşleri olanlar dışlanma korkusu ile dile getiremezler. Biliyorsunuz anketlerde  herkes ben evlilik programı izlemiyorum, belgesel izliyorum derdi. Dijital Panoktikon, yani ‘’ Yeni Medya ve Dijital Gözetim’’ sizin suskunluk sarmanında olup olmadığınızı dahi biliyor. Hangi gruplarda ne tür yorumlar yapıyorsunuz ama aslında ne tür görüşleri takip ediyorsunuz, hangi görüşleri takip ediyorsunuz,potansiyeliniz ne ??  Dolaştığınız sayfalarda hangi içeriğe gözünüz takılıyor ona göre yönlendirileceksiniz.

Büyük AB bizi gözetliyor.

Ancak bu gözetleme çoktan tamamlandı. Büyük AB cebimizde. Ancak benim saklayacak bir şeyim yok diyorsanız sorun bu değil, sorun, sizin dahi kendinizi tanımayacak birine dönüştürmeniz. Sizi anneniz, eşiniz hatta sizden daha iyi tanıyan algoritmaların size gönderdiği reklamları sadece siz görüyorsunuz. Zihninize yerleştirilmeyeçalışılanı siz görseniz bile bunu kimseyle paylaşma şansınız yok. Zira onlarda kendileri için tasarlanmış başka bir reklam izliyordur.

Değerli arkadaşlar, whatsapp kullanmayacağım diyorsanız facebook ve instagramıda gözden çıkartmalısınız. İnstagram’ın,facebookun da yarın benzer sözleşmeyle karşımıza çıkmayacağı ne malum.

Peki ne yapmak istiyor whatsapp

Gizliliğimizi ihlal etmek ve başkaları ile paylaşmak istiyor, sizin konumunuzu aramalarınızı whatsappla yaptığınız yazışmalarınızı, kredi kartı, banka bilgisi, özel her ne varsa hepsine erişmek istiyor. Yetmiyor ve üçüncü tarafla paylaşma izni istiyor.  Örnek verelim A sitesinden ürün aldınız, bilgileriniz o kurumun elindedir o site bilgilerinizi paylaşamaz dimi, hayır izniniz olmadan el altından yine paylaşır. A sitesi, B sitesine satmıştır.  Siz daha önce sayfasına bile girmediğiniz, adını bile duymadığınız bir sayfa sizi arar ve dersiniz bunlar benim numaramı nasıl buldu?? Sizin bilginizi A Sitesi, B sitesine sizin bilginiz olmadan paylaşmıştır.

Pekiii ben ne yapacağım, whatsapp kullanacakmıyım açıkçası çok düşünmedim. Evet, kullanacağım bugünwhatsappa savaş demek yarın sıra facebook ve insatagram’a demek bunun devamı gelecek. Bu sözleşmenin devamı gelecek sen nereye bakarsan nerede dolaşırsan orada hep onlar var.

Kaçamazsın.

Mesele özel alanınızın ne kadarını whatsapp’a yansıtıyorsunuz, yok benim zaten saklayacak bir şeyim yok diyorsanız sorun yok, olsada ne olurki paylaşabilirler diyorsanız gene sorun yok.

Peki tavsiyemi istiyorsunuz,

Bakın dünyada çılgınca bir telegram akını başladı whatsapptan kaçanlar resmen telegrama koşuyorlar, ama asıl önemli detay nedir biliyormusunuz??

Telegram kimin ? Rusların.. değişen ne ? Bugünwhatsapp sözleşmesi yarın telegram. Bu yüzden yerli yazılımlara yönelmek en doğrusu yerli mesajlaşma yazılımı Bip var şuanda. Turkcell ekibi tarafından geliştirilmiş bir uygulama. Peki Bip,whatsappa tam karşılık gelirmi, şimdilik gelmez ama geliştirilebilir. Bu durumda Turkcell ekibine çok iş düşüyor.

Eğer doğru hamle yapılmazsa whatsappta olduğu gibi bir sözleşme ile Bip’tede karşılaşılabilir. Türkiye yasalarının düzgün çalışması gerek.

Şunada dikkat çekmek isterim bakın, Whatsapp Avrupa birliği ülkelerine başka, bize başka bir sözleşme ile geldi. Bu durum çifte standarttır ve bu durum manidardır.

Değerli arkadaşlar Türkiye’deki kullanıcıların 8 şubata kadar düşünüp karar verme zamanı var. 8 şubata kadar onay vermeyenler kullanamayacak.

Ben sözleşmeyi kabul ettim çünkü zaten sözleşme olmadanda adamlar hertürlü bilgilerimize ulaşabiliyorlardı ancak şimdi daha dikkatli kullanacağım tabii.

Telegramıda yükledim ama telegram ne kadar güvenli buna bir garanti veren varmı, yok. Şimdi bazıları whatsappta kalacak bazılarımız instagramda çok saçma bir şey olacak biri ile görüşeceğin zaman birisi diyecek benim whatsapp var diğeri diyecek benim telagram, bir diğeri Bip var diyecek e hepimiz bir yere dağıldık. Ahmet’e yazacağım. Ahmet Bip kullanıyor Mehmet’e yazacağım Mehmet telegram kullanıyor, yok Osman’a yazacağım, Osman whatsapp kullanıyor olacak. Öte yandan şöyle  bir durum var  ve bu durumda veri yani bilgilerimiz  birden fazla yere kayacak. Whatsapp yeni uygulamalara göre kendini kanıtlamış büyük bir uygulama.

Telegram, Bip gibi mesajlaşma uygulamaları henüz yeni, siz sanıyormusunuz ki onlarda büyüyünce onlarda aynı şeyi yapmayacak, büyürlerse bunlarında foyaları ortaya çıkacak. Size bir şey ücretsiz veriliyorsa ücret sizsinizdir.

Hadi whatsappı sildik diyelim, facebook, instagram, google,youtube ve diğer uygulamaları ne yapacağız hepsi bizim verilerimizi depoluyor yani hangisine güveneceksiniz.?? Hangisi verilerimizi toplamıyor, mesela adam gidiyor whatsapp siliyor ama yinegoogle, facebook,youtube duruyor. Ben whatsapp sözleşmesini kabul ettim; çünkü biliyorumki birçok insan tekrar whatsapp’a geri dönecek, yani bilgilerimiz bir yere gitmesin diyorsanız öncelikle akıllı telefonu hayatınızdan çıkartmanız gerekecek. Hiçbir sosyal medya veya internet sitelerine girmeyeceksiniz, hepimiz biliyoruz ki yeni dijital dünyada artık bizim yapabileceğimiz bir şey yok sadece önemli bilgilerinizi bu uygulamalardan sakınmaya çalışacaksınız.

Silelimmi derseniz onada siz karar vereceksiniz; ama bence biraz daha sabredin derim.

Peki siz ne yapacaksınız whatsappa devam mı yoksa kaldıracakmısınız? Düşüncelerinizi merak ediyor ve bu konuda yorumlarınızı bekliyorum

Esen kalın veri hırsızlarından uzak kalın 

 

Salih Darıcı / habersanliurfa.net

Detay gelecek..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
    google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0