Sinan Çakmaklı

Sinan Çakmaklı

Sinan Çakmaklı

PROJELERDE DÖNGÜ SİSTEMİ

07 Aralık 2019 - 11:33

PROJELERDE DÖNGÜ SİSTEMİ

Herhangi bir proje fikri ilk tasarlandığında sistematik bir süreci takip etmiyor veya sistemli bir rota öngörüsünden uzak ise döngüsel süreç noksan kalır ve proje akamete uğrar.

Zira döngü; sistemsel bir aritmetiğe uygun olmalıdır. Proje, yürütüleceği yerin coğrafi, sanatsal, sosyal yaşam ve kültürel yönleriyle doğrusal bir bağ ile bağlantılı olmalıdır.

Proje döngüsü beş aşamada tamamlanabilir. Bunlar; proje fikrinin belirlenmesi ve analiz edilmesi, projenin tasarlanması, proje finansmanı, proje uygulaması ve projenin izlenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu aşamalar tüm yönleriyle biribirilerini tamamlayıcı özelliklere sahiptir. Yani tüm başlıklar bir diğerini tarif eder ve etkiler.

Döngü sistemi iyi bir analizin yapılması ile başlar. Çözüme kavuşturmak istediğiniz problemin öncelikle iyi analiz edilmesi gerekir. Eğer seçtiğiniz konu başlığı ile  var olan bir problemi net ortaya koyabilmişseniz projenizi tasarlama aşamanız başlamış olur. Tasarlarken kurumun kapasitesi ile birlikte sorununuza destek sağlayacak paydaşlarında yeterli kapasite ve deneyimlere sahip olmaları gerekmektedir. Bu aşamayı sağlayabilirsek o zaman ilgilendiğimiz soruna yönelik fon kuruluşlarının konu ile ilgili finansman arayışına çıkılabilir. Başvuru kabul edildikten sonra asıl zor olan aşama başlayacaktır. Çünkü projede uygulama aşaması   taahhüt edilenlerin taviz vermeksizin ve hibe kuruluşlarının izleme ve denetimine tabi olacak şekilde yürütülmesi gerçekleşecektir. Çoğu zaman proje fikri analiz edilirken iyi pir planlama ve süzgeçten geçirilmemiş ise uygulama esnasında sık sık revizelere başvurulmak zorunda bırakır. Ancak hibe kuruluşları en fazla bir veya iki zeyilnameye izin verdiklerinden uygulama tıkanıklıkları oluşmaktadır. Projenin İzleme ve Değerlendirme aşamaları projenin fayda –zarar analizini ortaya çıkarır. Yani yürütülen projenin verileri, çıktıları, etkisel değerlendirmeleri ortaya konulmaktadır. Buda sürdürülebilirlik ve yeni projelerin altyapısını oluşturma noktasında önemli kıstaslar ortaya koyacaktır. Tüm projelerin döngüsel dönütü elde edilen çıktılara olumlu ve sürdürülebilir bir etki sağlıyorsa başarılı bir proje yazılmış demektir.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
    google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0