Şanlıurfalı Öğrenciler Eba'ya Ulaşamıyor

Öğrencilerin uzaktan eğitim macerasını;  geçtiğimiz günlerde değerlendiren eğitim uzmanı Ali Taştan Türkiye'de tam  3 milyon 621 bin 772 öğrenci uzaktan eğitimden yararlanamıyor.

Şanlıurfalı Öğrenciler Eba'ya Ulaşamıyor
Editör: SEMRA CENGİZ
15 Eylül 2020 - 15:56

Öğrencilerin uzaktan eğitim macerasını;  geçtiğimiz günlerde değerlendiren eğitim uzmanı Ali Taştan Türkiye'de tam  3 milyon 621 bin 772 öğrenci uzaktan eğitimden yararlanamıyor. Bu öğrencilerin yüzde 5'inin yani 905 binin evinde televizyon bile yok.Öğrenci evlerinde teknik donanım olmaması nedeniyle uzaktan eğitimden mahrum demişti.

Uzaktan eğitim almaya başlayan öğrencilerin neredeyse yarısı teknik donanım olmaması nedeniyle uzaktan eğitimden mahrum. Şanlıurfa'da bunların başında geliyor . Türkiye'deki 18 milyon öğrencinin 856 Bin kadarı urfa'da eğitim görüyor. Şanlıurfa'da ders başı yapan öğrenci sayısının, Türkiye'de 55 ilin nüfusundan fazla olduğu istatistiklere yandığı görülüyor. Ayrıca her yıl Yunanistan'ın doğum oranından fazla çocuğun dünyaya geldiği Şanlıurfa'da, en fazla taşımalı eğitimin yapıldığı il olarak da biliniyor. Eba aracılığıyla uzaktan eğitimin yapıldığı bu dönemde öğrencilerin neredeyse yarısı teknik donanımdan mahrum ve bu nedenle eğitimlerini tamamlayamayıp, diğer öğrencilerden geri kalmaktadırlar. 

Bu dönemde yine en büyük mağduriyeti, yoksul ailelerin çocukları yaşıyor. Fark açılıyor.Eğitim sistemindeki bu açık kapatılmadı. Eba'dan eğitim alamayan öğrencilerin mağduriyeti giderilmelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum