Op. Dr. Hakan MERAL

Op. Dr. Hakan MERAL

Sağlık köşesi Op. Dr. Hakan MERAL

Kıl dönmesi-Pilonidal Sinüs Nedir?

07 Mart 2018 - 23:37

 

Basit bir sorun gibi görünmesine rağmen, kıl dönmesi yaşam kalitesini düşürmektedir.

Kıl dönmesi Belirtileri

Yaşam kalitesini düşüren Kıl dönmesi belirtilerini aşağıda görebilirsiniz.

 • Kuyruk sokumunda ağrı,
 • Kızarıklık,
 • Akıntı,
 • Şişlik,
 • Koku,
 • Kanama,
 • İltihaplanma
 • Kaşıntı

Kıl Dönmesi – Pilonidal Sinüs nedir?

Pilonidal Sinüs halk arsındaki kıl  dönmesi adıyla bilinir. 15-40  yaş arası çok sık  görülen bir hastalık olup, vücut kıllarının kuyruk sokumu bölgesine dökülmesi ve cilt altına girmesiyle oluşur.

Bazen uzun süre hiçbir belirti vermezken, çoğunlukla kuyruk sokumunda apse gelişimiyle ortaya çıkar. Genellikle gençlerde ve erkek popülasyonda görülen kıl dönmesi  bayanlarda da görülebilir.

Kıl Dönmesi – Pilonidal Sinüs nedir? Kıl Dönmesi – Pilonidal Sinüs belirtileri

Kıl Dönmesi – Pilonidal Sinüs Nasıl oluşur?

Aşırı terleme, kuyruk sokumu oluğunun dar ve derin olması, bölgede biriken tüylerin uzun süre kalması pilonidal sinüs oluşabilir. Uzun süre oturarak çalışılan meslekler (şoförler vb.),  şişmanlık ve bölge hijyeninin kötü olması da kıl dönmesi yani pilonidal sinüs için zemin hazırlamaktadır.

Uzun süre  tedavi edilmeyen vakalarda, kist boşluğunun iltihaplanması sonucunda cilt altında kronik enfeksiyon meydana gelebilir ve cilde fistülize olabilir. Akıntı ve enfeksiyonun şiddetli olduğu dönemlerde ateş ve iltihap görülür.

Kıl dönmesine sebep olan sinüs cerrahi olarak çıkartılsa bile nüks etme ihtimali var. Bu yüzden kıl dönmesi ameliyatı öncesi iyi bir hazırlık yapılması, enfeksiyon için antibiyotik alınması, hastaya  uygun ameliyat olası tekrarların önüne geçiyor. Ameliyat sonrası erken dönemde yaranın korunması ve çevre kıllarının temizliği önemlidir.

Kıl Dönmesi – Pilonidal Sinüs Tedavi Yöntemleri nelerdir?

Kıl Dönmesi – Pilonidal Sinüs nasıl tedavi edildiği hastalar tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Kliniğimizde lazer ve kristalize fenol gibi ameliyatsız yöntemler ile çok başarılı sonuçlar görülmüş, hastalar aynı gün normal yaşamlarına  ve işlerine dönebilmektedir.

Ayrıca cerrahi olarak mikrosinüsektomi ve fleb yöntemi başarıyla uygulanmaktadır.

wwwhemoroidfistulcom

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

 • 0 Yorum
  google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0