Ömür Çelikdönmez

Ömür Çelikdönmez

Ömür ÇELİKDÖNMEZ

Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich'in Sıradışı Hikâyesi

24 Mayıs 2020 - 00:18

Bir Ahıska Türkü ile Rus General Arutyunov Gennady Vasilievich'in Sıradışı Hikâyesi
Önce Ahıska Türkü'nü tanıyalım.  O da sıradan birisi değil. Hatta kendisi FETÖyü Rusya’dan silen adam olarak biliniyor. Rusya’daki FETÖ okullarının CIA’nın paravanı olduğunu ortaya çıkaran isim.
FETÖ-CIA bağlantısını ilk çözenlerden. FETÖ - ERMENİ ittifakınn ciddi bir  basın  boyutu  olduğunu söylüyor.  FETÖ’nün niyetinin iyi olmadığının Rusya’da  15 Temmuz 2016'dan tam 10 yıl önce fark edildiğini belirten Çetin; Rusya’da FETÖ-Ermeni ittifakının Türkiye karşıtlığına çalıştığına işaret ediyor.
Diyor ki, "ABD, Soros etkisi ve FETÖ-Ermeni ittifakıyla ki bu ittifakın ciddi bir basın boyutu da var.
ABD’deki Ermeni Diasporası, FETÖ’nün yaptığı ittifak ile Rusya’ya taşınmıştır.
Rusya’da FETÖ, Ermeniler tarafından barındırılıp korunuyor. Moskova’ya çaktırmadan, Türkiye aleyhine karar aldırmaya çalışmaktalar ki onların gazeteleri, Erdoğan ve Türkiye - Rusya ilişkileri aleyhine yazı yazıyor. Ama bunu pek dikkate alan yok.”
Bu nedenle zaman zaman Türkiyede ve Rusya’da Fetöcülerin her türlü saldırılarının hedefinde.
Türkiye Türk’ü Rusya ve Türkiye Vatandaşı Talat Enver Çetin kimdir?
Türkiye Türk’ü. Talat Enver Çetin (Четин Талат Энверович).  “Talat Enveroviç” ismiyle de meşhur.
Uzun zamandır Rusya’da yaşıyor. Bir ayağı Türkiye’de.
Ardahan/Posof’lu 31 Aralık 1973 doğumlu Çiçek ve Enver’den olma. Talat Çetin, yerleşik Rus geleneğinde çocuklar babalarının isimleriyle anıldığı için Rusya’da Talat Çetin Enveroviç olarak biliniyor.
İleri seviyede Rusçası var.  Onun haricinde Kafkas yerel dillerine  hakim.
 Rus Vatandaşlığına geçişi
Başka bir ülkenin vatandaşı iken Rusya vatandaşlığına geçmek netedeyse imkansız.   Hatta ABD vatandaşı olmaktan daha zor.
Çünkü Türkiye ile de çifte vatandaşlık anlaşması olmadığı için, Rusya pasaportu almak isteyen Türk vatandaşları da "vatandaşlıktan çıkma" beyanında bulunuyor.
 Demek istediğim, aynı anda Hem Türk hem de Türk vatandaşı olabilmek hiçte kolay değil. Ama bir Türk için imkansızı başarmak hiçte zor olmamalı. 
Ama benim için yine de  anlaşılmayan bir çok nokta olduğunu söyleyebilirim. Bilinmeyenler  Talat Çetin’in sırrıdır.
Bu süreci şöyle anlatıyor
1989-1990 Yılları Sovyetlerin dağılma süreci ile çok zor şartlarda mektupla devam eden Ahıskalı akrabalarla ilişki telefon ve bizzat ziyaretlerle sürdü.
İlk yakın akraba grubu Babamın öz dayısı Osman Tamalov 1989 yılında Kazakistan’ın Cambol şehrinden -Alma-Ata-Moskova -Bükreş-ve İstanbul kara hava ve deniz yoluyla gelmişti.
3 oğulu yeğenleri ile 70 yıllık hasret sonrası ilk kez dayı yeğen görüşmüşlerdi. Yeğenlerden biri Savcı Omarov vasıtasıyla Kabardino-Balkarya Nalçikteki akrabaları bulup 1992 lerde ilk görüşmeleri yaptık.
Rus vatandaşlığına geçişi, Başkurdistan’ın başkenti Ufalı bir hanımla evlenmesinden dolayı deniliyorsa da bu doğruyu yansıtmıyor.
Talat Çetin, Rusya Federasyonu Adalet Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren “Rusya Milli Güvenlik Akademisi”nde Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı.
Uluslararası hukuk ve ekonomi eğitimi almış Türk asıllı Rusya vatandaşıdır ve Rusya’da yaşamaktadır.
Rusya’nın uluslararası ekonomik ilişkileri alanında yirmi yıllık tecrübesi var.  Deneyim ve bilgi birikimi nedeniyle Türk ve Rus iş adamları arasında  ortak paydaları çoğaltan bir misyon üstlenmiş.
Türk Akımı‘nın isim babası benim diyor.
Son yıllarda Orta Doğu ve Asya’da terör eylemleri artması ve taşeron terör örgütlerinin altından batılı istihbarat teşkilatları çıkması onu arayışa yöneltmiş.
Merhum Rus Büyükelçi Karlov’un Ankara’da hain bir suikastla öldürülmesi olayından ve İstanbul’daki Reina Gece Klubü terör saldırısı sonrasından hareketle, Doğu Ülkelerinin Ortak bir Polis Teşkilatı kurması fikrinin patenti ona ait.
Kabul görülen bu fikrin hemen ardından kuruluş çalışmalarına başlanan “Asya Polis Teşkilatı” ASIAPOL‘un kurucuları arasında.
Türk - Rus ilişkilerindeki en kilit isimlerden
Talat Enveroviç Çetin, halen Rusya Federasyonu Milli Güvenlik Akademisi içinde korgeneral rütbesiyle görev yapıyor.
Rusya Fedreasyonu Adalet Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren “Ulusal Güvenlik Akademisi”nin resmi sitesinde görevi "Ulusal Güvenlik Akademisi" Enstitüsünün Dış Ekonomik İlişkiler Başkan Yardımcısı.
Akademinin 1000’den fazla çalışanı vardır ve bunların büyük bir kısmı FSB eski çalışanları ile İçişleri Bakanlığı, Savcılık, Savunma Bakanlığı personelinden oluşmaktadır. "Ulusal Güvenlik Akademisi” Başkanı ise 9 Mayıs 1945 doğumlu Prof. Dr. Fursov Vladimir Alekseevich.
Bazı çevrelerde görüldüğü gibi Türk asıllı Rusya vatandaşı Talat EnveroviçÇetin, Türkiye kamuoyunda "Türk Akımı"nın isim babası olarak tanınıyor.
Medyada KGB Elemanı Gibi Gösterilmeye Çalışılmıştı
Türk-Rus dostluğunun başlamasında emeği olan Talat Enveroviç Çetin; Türkiye’nin Avrasya hamlesinden iyice köşeye sıkışan ve Orta Asya’daki okulları elinden alınmaya başlayan FETÖ’nün hedefinde.
Nitekim geçmişte, Türkiye’de ve Rusya Federasyonumedyasında Talat Çetin’i KGB elemanı gibi gösteren haber servis edilmişti.
Orta Asya’daki FETÖ okullarının kapatılması için tüm bölgede çalışan ve Türkiye’ye gerekli tüm bilgileri veren Çetin’in böyle bir zamanda hedefe konulması dikkat çekici.
Rusya’da yayın yapan Novaya Gazeta; Talat Çetin hakkında yıllar öncesinde aleyhinde haberler yayınlamış, kendisini FSBbaşkanının yardımcı ya da özel temsilcisi olarak tanıttığı iddiasını ortaya atmıştı.
Talat Çetin ise Milli Güvenlik Akademisi gibi bir kurumda Tümgeneral rütbesiyle başkan yardımcısı olarak çalışan bir kişinin böyle bir iddiada bulunamayacağını belirterek yalan haberlerin servis edildiği 2013’te Akademide Dış Ekonomik İlişkilerden sorumlu Başkan Yardımcısı olarak Tümgeneral rütbesi ile görev yaptığını, kurumun resmi internet sitesinin de www.uacadnb.ru olduğunu söylemişti.
Akademinin, Rusya Federasyonu genelinde, "Rusya’nın ve dost ve stratejik ortak ülkelerin çıkarlarını her platformda korumak, geliştirmek, ülke çıkarlarına zarar verecek her türlü eylem ve davranışa engel olmak ve diğer devlet kurumları ile işbirliği içerisinde faaliyette bulunmak” gibi misyonları olduğuna değinen Çetin, resmi görevi dışında Türk vatandaşlarının haklarını korumak için de çalıştığını vurgulamıştı.
Rusya’nın SSCB Dışında Dolarla Yaptığı İlk Atom Santrali
Akkuyu nükleer santralinin Rusya’nın eski SSCB toprakları dışında dolarla yaptığı ilk atom santrali olduğunu söylemiş, dolayısıyla Rusya için önemli olanın ekonomi değil, Türkdostluğu olduğunu belirtmişti.
Ona göre; Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali, Türk Rus ilişkilerinin sigortasıdır.
Uçak düştüğünde, ilişkiler koptuğunda dahi hiç kimsenin nükleer santrale dokunmadığını, ne Türklerin, Ruslara "vermeyeceğiz" dediğini, ne de Rusların “yapmayacağız" dediğini, santralin maliyetinin, 22 milyar dolar olduğunu, Rusya’nın parasını, 33 yıl sonra geri alabileceğini, tüm bunlara rağmen Rusya’nın NATO üyesi Türkiye’ye güvenerek, asırlık dostluğa, Osmanlı İmparatorluğu'nun varisine yatırımı kendi parasıyla faizsiz yaptığını gündeme getirmişti.
Ben ne diyorum biliyormusunuz?
Dar zamanda Türkiye’nin dostları, Ergenekon’dan çıkıp geliyor!
Annesi Ermeni Babası  Rus Dedesi Erzurum Türkü Gennady Vasilievich Arutyunov
Ermeni asıllı Rus General. Doğum tarihi 09.Mayıs.1956. Zafer bayramı olduğundan adı Zafer anlamına gelen Gennady. 
Rusya II. Dünya Savaşı'nın sona erdiği 9 Mayıs 1945 tarihini Zafer Bayramı olarak kutluyor.  9 mayısta doğan çocuklara Zafer anlamına gelen Gennady adının konulması yaygın bir gelenek.
Gennady Vasilievich Arutyunov'ın babası, Rus Vasiliy. Arutyunov Annesinin erkek kardeşlerinin yani dayılarının kullandıkları soy adı.
Soyadı Ermenice.  Aratyan, Rusça Ermenice karışımı arutanova dönüşmüş. Arut, Ararat yani Ağrı dağının kısaltılmışı.
Arat, Türkçede Meşe kömürü içinde yanmamış kalan odun çubuğu, marsık gibi anlamlara sahip.
GArut kuru, soluk,  urut/ arut ot; bir yıl önceden artan kuru ot. Ararel’ yaratmak demek, ‘arariç’ yaratıcı, ‘Ararat’ ise hayatın yaratıldığı yer.
 Muhtemelen Nuh Tufanını ifade ediyor.
Arutyunov Rusya'da Sovyetler Birliği döneminde çok sık kullanılan bir soyadı. Günümüzde aynı şekilde yaygın kullanımda.
Annesi Emanuella  Süleymanovna. Annesinin Babası Türk, annesi Ermeni, Erzurum'dan göç etmişler. Emanuella'ın babası Erzurumlu Süleyman,  1. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Ordusunda askere alındığından, eşi ve diğer çocuklarının Ermenistan'a göçlerinden haberi  olmamış. Sonra da  kavuşamamışlar.
Aile Stavropol Kray bölgesinde bulunan Rusya'ya bağlı bKislovodsk şehrine yerleşir. (Rusça: Кислово́дск, Karaçay-Balkarca: Ачысуу, Açısuw)
İsmini şehrin çevresindeki birçok mineralin birleşiminden almıştır. Spa şehri olarak da anılır.
19. yüzyılın sonları ile 20. yüzyılın başlarında birçok müzisyen, sanatçı ve Rus aristokratların yaşadığı yer olarak bilinir.
Nobel Ödülü sahibi Aleksandr Soljenitsin ve sanatçı Nikolay Yaroşenko bunlardan sadece ikisidir.
Gennady Vasilievich Arutyunov, Kiev’de Askeri Akademide Yüksek Dağ Madenleri Mühendisliğinden mezun.
1979'da SSCB Dış Ticaret Örgütleri ve Yetkilileri Rehberi nde ismi geçiyor.  Ayrıca Stavropol Bölgesel Kamu Örgütü "Ulusal Güvenlik Sorunları Stratejik Araştırmalar Akademisi kurucusu.
Talat Çetin ile Gennady Vasilievich Arutyunov'ın Yolları Nasıl Kesişti?
Talat Çetin,  Sovyetlerin dağılması sonrası Kazakistan'dan Türkiye’ye gelen yakınları ile birlikte Kabardino-Balkarya Özerk bölgesinde yer alan Nalçikteki akrabaları bulup 1992 lerde ilk görüşmeleri  gerçekleştirir.
Bu cumhuriyetin Moskova daimi temsilcisi Şagenov’la tanışma sonrası onun vasıtasıyla Orgeneral İvaşov ve Güvenlik Akademileri Teşkilatı kurucusu Arutyunov ve Melnikov’la 1994 yıllarında tanışırlar. Talat Enver Çetin’in Akademi üyeliği ve Moskova ikamet sürece böylece başlar.
Talat Çetin’in Rus Bürokrasinde Yükselmesinde Generalin katkısı
Vasilyeviç’in vefalı ve cesur hareketi unutulmaz. 2009 yıllarında artık Vasilyeviç kurucu başkanı olduğu  Rusya Adalet Bakanlığı kontrolündeki Milli Güvenlik Akademisi içinde uzun zamandır yaptığım danışmanlık pozisyondan daha yukarı bir yere gelmemi istiyordu.
Tüm yasal prosedürü hazırladı. İç tüzük yazışmalarını bitirdi. Beni 3.sınıf Üst Danışmanlık, Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcılığına atadı.
Bununla kalmadı Bakanlığın ve Akademi iç tüzüğün verdiği yetkiye dayanarak Akademi Tümgenerali unvanı verdi.
İçerde çok sayıda muhalif memnun olmamıştı çünkü bir Türk gelip Başkan ile bu seviyede ilişkiye ulaşıp Yüksek ünvana sahip olmuştu.
Bir çok kuruma gizli ihbar mektupları yazılmış ve hakkımda atamayı geçici durdurma kararı verilmişti.
2 tecrübeli müfettiş gelip taşıma ruhsatlı silahımı ve akademi kimliğimi teslim almak istedi. Şef Vasilyeviç’i arayıp "-neler oluyor, ne yapalım" dedim. "-Silah ve kimliğini tutanak karşılığı ver, merak etme" dedi.
Tabi ben üzülmüş ve iftiracı sözde Akademi üyelerinin kim olduklarını düşünürken Şef gece yarısı arayıp acil benim eve gel dedi.
Moskova kuzular batı çıkış Himki ilçesindeki evine gittiğimde o 2 müfettiş ve Şef oturuyorlardı.
Şef Vasilyeviç Kremlin’den bakan yardımcısını aratıp benim için Cesur bir Türk genci sözüyle kefil olmuş ve soruşturma başladığı gibi bitmişti. Cebimdeki tutanağı geri alıp Kimlik ve Taşıma ruhsatlı Tabanca’mı teslim ettiler.
 Ölümü
Arutyunov Gennady Vasilievich Haziran 2013'te ölmeden önce, 117574, Moskova şehri, Golubinskaya caddesi, 5-1 adresinde ikamet ediyor. 
Öldüğünde evde yalnızdır. Cesedini kızı Layla (leyla)'nın kocası  damadı bulur.
Talat Çetin  General Arutyunov Gennady Vasilievich' in Türklere yakınlığı ve kendisi ile bağlantısı yüzünden suikasta kurban gitmiş olabileceğini düşünüyor.
Ölümünden bir gece önce Antalya’da  tatil yapan Talat Çetin’le görüşen Gennady Vasilevich Arutyunov ,  bir kaç gün içinde Moskova’ya döneceğini öğrendiği  yakın dostundan sitem edip yaz sezonlu elbise  getirmesini ister.
Gerisini Talat Çetin'den dinleyelim; "... İkimize de  elbise almıştım. Fakat gittiğimde yerde yatıyordu. Evde hiç para bulamadılar, yeni elbise giydirmek gelenekmiş hemen durun,o zaten sipariş vermişti dedim.
Eve gidip elbiseyi aldım geri geldim, en sert ağaçtan yaptırdığım dev tabuta Türk elbisesi , gömlek kravatıyla bir Türk tarafından memleti Kislovodsk'a götürülüp oradaki en özel mezarlığa (Türk’ün zorlamasıyla) yola cephe mezara defnedildi."
Gennady Vasilevich Arutyunov ve Türklere Hizmeti
Talat Çetin, bu  damarlarında Erzurumlu Süleymanın kanını taşıyan  dostu ile ilgili anılarını çok iyi hatırlıyor. Kendisinden anlatmasını isteyince başlıyor konuşmaya :
"-1998 lerde Kafkasya daki hısım ve dostlar üzerinden çok yakınlaştığımız Gennady Vasilyeviç ile vefatı 2013 yılına kadar onlarca dokunaklı olay ve anı yaşadık.
Batık geminin yükünü  Ukrayna mafyasına kaptırmadık
 2010-2011 Kırımda 5000 ton Türkiye’ye ait Demir madeni yükü ile karaya oturan İbrahim Y gemisini , personeli ve Demir Madenini kurtarıp Türkiye’ye gönderdik.
İbrahim Y gemisi karaya oturunca Malın Sahibi ve Geminin Sahibi dostlar aracılığıyla bana ulaştı ve yardım istedi. Gemi karaya oturmuş 5/6 bin ton Demiri devir almaya gelen yeni gemi kıyıda tutuklanmış ve personel perişan vaziyette mağdur olmuşlardı.
Durumu hemen Gennady Vasilevich Arutyunov' aktardım. Şef Vasilyeviç  vakit kaybetmeden dönemin Kırım Başbakanı Vasiliy Carti ile temasa geçti.
Şef Vasilyeviç ile başbakanı ziyarete gittik. Hem onun vasıtasıyla hemde Vasilyeviç‘in özel Kiev ilişkileri üzerinden sorunu çözdük ama nasıl çözdük?
Ukrayna mafyası bir taraftan mafyanın yönlendirdiği bürokrasi diğer taraftan önümüze engel çıkardılar.
Dediğim gibi bizim Şef General, Kiev mezunu olduğundan Ukraynalı dostlarını devreye soktu.
Bürokratik mafyanın deniz kazasını bahane ederek, Türk gemisine,  batan geminin yüküne çökmesinin önüne geçtiğimiz gibi esir tutulan gemi mürettabatına rahat bir nefes aldırdık. Adeta bir imkansızı başardık.
Rehin tutulan aç sefil kalan Türk Personelini hücum botla yanaşıp kurtararak Türkiye’ye ait gemiyi Demir’i ve personeli sağ salim gönderdik."
Özbekistanda Beş Türk İş adamı nasıl kurtarıldı
2011-2012 Özbekistan daki Turkuaz avm’de tutuklanıp 15-20 yıl hapis tehtidi ile istihbarat bodrumunda göz altına alınan 5 Türk işadamının kurtarılması var bir de.
Türkiye'den  yüksek devlet memuru emekli bir yakın dostum aracılığı ile  Taşkent’te  tutuklanan Türklerin akrabaları bize ulaşıp yardım istedi.
Vasiyeviç de artık benimle birlikte Büyük Türk Milletinin her derdine derman olmayı misyon haline getirmişti.
Beni hemen Taşkent’deki asker ve siyasi tanıdıklarına yönlendirdi ve Taşkent’e defalarca gittim.
Türk vatandaşları ağır suçlamalarla bodrumlarda perişan bekliyordu. Aileleri zamanın Cumhurbaşkanı Gül’e kadar uzanıp Kerimov'u aratmalarına rağmen sorun çözülememişti.
Tüm çabalara rağmen sorun büyüyünce yerel Ahıskalı akraba ve Özbek dostlar vasıtasıyla Kerimov’a en yakın şahıslara kadar görüştüm.
Sadece Türk işadamlarına mahsus, Kerimov’un ülkenin anayasa bayramını bahane edip özel bir af çıkmasını sağladım.
Nihayet af çıkınca Bu kez Taşkent’e Vasiyeviç ile beraber gittik. Tutuklular mahkemeye çıkarılıp af tan yaralanmak istekleri sorulup tahliye edileceklerdi.
 Direkt Taşkent'e mahkemeye gittik kapıda Türkler ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Taşkent Büyükelçiliği Müşavirler de bekliyordu. Ama ve diplomatik pasaportlara rağmen içeri sokulmamıştı.
Biz ben ve Vasilyeviç, Moskova’da ki özel statülerimiz sayesinde mahkemeye girip hakime hanımla görüşüp sürecin hızlanmasını sağladık.
Ve aylar sonra Türk işadamlarının sağ salim evlerine dönmelerini sağladık.
Fakat sonuç çok üzücü olmuştu bu efsanevi başarımıza rağmen tutuklu kardeşler ve bize ricacı olan kardeş arasında çıkan ben kendim çıktım, zaten suçum yoktu, hayır ben çıkardım kavgasına kurban gittik.
Olaydan 1 yıl sonra Fetö’nünde dahli hakkımızda hem Rus hem Türk basında yalan ve karalama haberleri yaptırıldı. Vasilyeviç de çok üzüldü.
Yeryüzünde Türk milletine Türk Devletine hizmet eden kim varsa kılıcı keskin olsun!
*
https//novayagazetaru/articles/2012/12/24/52931-gospodin-turetskopoddannyy
http//wwwgazetevancom/mobil/haber_detay.php?id=102400
http//wwwkararcom/yazarlar/hakan-albayrak/talat-enverovicin-akliyla-hareket-edersek-1860
http/talatcetincom/
https/wwwdizifragmannet/kgb-generali-enverovic-olarak-biliyordu-ama-o-posoflu-
 http://uacadnbru/rukovodstvo
https/wwwtimeturkcom/talat-enverovic-cetin-s-400-ler-turkiye-yi-bati-dan-koruyacak/haber-725260
 – http//wwwgazetevancom/turk-rus-fonunun-basina-talat-enverovic-geliyor-102400
https//wwwaksamomtr/roportaj/dogunun-2-aslan-ulkesi-batiya-karsi-duruyor/haber-724512
http/talatcetincom/talat-enverovic-cetine-feto-saldirisi/
http//haberruscom/headline/2013/02/05/talat-cetin-novaya-gazetanin-iddialarini-yalanladi
 
 
 
 
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar

google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0