Edibe Aydin

Edibe Aydin

Edibe Aydın

SERÇE HAMAMI'NDA NELER EKSİKMİŞ

26 Temmuz 2019 - 09:47

Uy evim şen oldı! Güneş takadan girmiş. Zuvahta uşahlar gülle oynamağa başlamışlar. Ben bınca yatmazdım. Dün gece yorgınlıhtan” leht düşmişem”. Kolay mı iki timin ekmek yaptıh.Belim bıhınım kırıldı. Ocağın sıcağı geçmeden kelle ütüledim. Mimbar pakladım.Evdeki hır heşekleri attım. Valla halim kalmadı. Şindi kahıp isot balcan bişirecağam . Hamam buhçasını hazırlıyacağam. Zemzem Dayze , SERÇE HAMAMI’ nı methetti. Bı sefer de orıya gidecağam. Locaların kapısı boyanmış,renkli ampullar tahılmış.Suyı da erken ahimış. Hamama bahım yapılmış. Gidah görah dedim. Biz Sarayönü’nde otırıyıh. Bize VEZİR Hamamı yahın, onın üçün biz orıya gidiyih. Zemzem Dayze’ hin evi SERÇE HAMAMI’ nın karşısında oldığu üçün biye deyi ki: Uşahların çinine ağır buhça bağlama, yalavız asbaplarını bi de fıtalarını getir. Hamam halısı, hamam leğeni, hamam tasını ben size verecağam. Uşahlara bi de mecmekli kifte, eşkili verecağam. Allah razı olsın.
Oğlım Bakır’ ın çinine bi buhça bağladım. Kızım Nebihe’nin eline aya kiftesi, külinçe pendir çıhınını verdim.Evden çıhmazdan evvel kıymalı ekmeği hazırladım. Hamamdan çıhtıhtan soyra tandırlığa girmem. Ahşam yimeğimiz hazır olsın. Hamamın yolını tuttuh. Zemzem Dayze’ nin kapısını döğdüm. Bize; halı, hamam tası, hamam leğeni bi lenger mecmekli kifte verdi. Şanssızlığımız hamamın kapısında başladı. Hamamçı değeneği kapıya koydı.” Utanmisan mı, bı oğlanı hamama getirdi? Bayri babasını da getireydi. Nerdese bıyıhları çıhacah. Ne bıyığı daha uşah benim oğlum . Ekinler biçilirken dokız yaşına girdi.Maşallah boylı”. Ne dedimse kandıramadım. Bakır’ ı Zemzem Dayze’ nin evine yolladım. İçeri girdih ki ne girah.Hamamın yerleri, sabından kirden ele sirinçah olmış ki, ayağı bi kaydı mı, kafay kırılır. İçerde sular dört barmah . Herkesin kiri ayağıya bılaşi. Velhasıl paklanmağa geldih pis suların içinde kaldıh. Ne yidih ne içtih. İki saat ancah yahadıh çıhtıh. Valla nerdese başka hamama gidip yengiden yahanacahtım. Hamam parasını verirken kalledeki kadın : Hamamımız eyyi olmış mı? Memnun kaldıyız mı? Deyince, aklımdan geçenleri bir bir söledim.
Hamamıyız çoh eyyi ama üç eksiğiyiz var. dedim. 
Söle bacım . Hamam sehebine söliyim alsın.
“Bir çüt üskek Antep haphabı, bir akkaza, bir de Kuran- Kerim” 
Vışşş kurban aney bınları ne yapacahsan?

AKKAZAYI ELİYE ALACAHSANKİ SİRİNÇAH YERLERDE DÜŞMİYACAHSAN. HAPHABI GEYECAHSANKİ YERDEKİ SULARA AYAĞI BATMIYACAH.KURAN-I KERİM’ E DE EL BASACAHSAN Kİ BİR DAHA BI HAMAMA GETMİYACAHSAN.

Arvat üzüme bahtı. Sözüme cuğap veremedi.Şetana nalet deyip zuvaha çıhtım.Zemzem Dayze’nin eşyalarını verdih. Bakır’ ı da çağırdım. Zemzem Dayze” sağ olasan, hakki helal et yorıldi.” dedim. Zemzem Dayze: Kurban siye hamam hoşmıdı? dedi. 
ZEMZEM DAYZE SEN BİZİM VEZİR HAMAMIMIZA GEL. YAHANDIHTAN SONRA YILDIZ KİMİN PARLIYASAN.Zemzem Dayze ne dediğimi anladı.

Edibe Aydın( Kahya) 26/07/2019

Not: İsimler ve olay tamamen doğaçlamadır. Siz hangi hamamda yıkandınız? Vezir Hamamı, Yıldız Hamamı, Arasa Hamamı, Cincıhlı Hamam, Sultan Hamamı

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0