Reklam
Reklam
Muhittin Taha ÇALIK

Muhittin Taha ÇALIK

Muhittin Taha ÇALIK

Ehliyet ve Liyakat meselesi!

28 Eylül 2020 - 14:43

Ölçümüz, ehliyet ve liyakattır açılımı neden öznel bir yargıya dönüştü? Türkiye şartların da kimler neye gebe kaldı ki veya makamın, mevkinin neyine vurulduki bugün bu sıfatlar eriyiş içerisinde değinmek gerekir.
Ehil kişi, akil kişidir. Konum itibari ile mesleki kariyerin en son noktasına ulaşmış fakat öne atılacak ve öncü olacak kişidir. Bayrak yarışında büyük nefes sahibidir. Büyük koşular, büyük cefayı, tasayı, derdi üstlenmek ile olacaktır. Hizmetin geldiği nokta da daha fazla ne ortaya koyabiliriz ki bizden öncekilerin koşusu - devam etsin- perspektifi büyük bir dinamiktir. Dinamik dinç ve özgün sıfatlarla buluştuğu vakit;
Cihanşümul Kadim Türk aklı ve aklın büyük hareket mekanizması devrede olacaktır. Devreye akımsal enerji tarihsel ve mekansal geçmiş kazanımlar ile sağlanacaktır. Bu nokta tarih kültümüzün, ecdadın büyük kıyamları , büyük teslimiyetleri ve hayati kapıları hayati hamleler ile açmış olmasına borçluyuz. Borç akan zamana yansıması bize büyük manalar yüklenmiştir. Bunlar:
Etik mesleki anlayış, anlayış da doğruluk ve ahlaki mesleki erbaplığın sorumluluğudur. Bunu taşıdığımız sürece Devlet-Millet anlayışı ihya olacaktır. Küçük merkezi yakalamak, mikronun makroya olan ışığı olacaktır. Yerel de ve bölgesel heyecanlar, ışıklar ; Misaki milli sınırlarına hüküm olacaktır. Büyük heyecana ortak olmak, büyük güçlü Türkiyeye paydaş olmaktır. Bu nokta da yapmamız gereken, büyük projeleri büyük yankıların temeline halkçılık ilkesini, Milliyetçi tavrı devlet politikalarına yansıtmaktır. Refahı koltukta değil, şehir de aile yuvaların da görmektir. O yüzdendir ki bir vilayette Vali'ye, Emniyet Müdürüne, Rektöre, a'den z'ye tüm mülki idareye kılcal ve hassas sorumluluklar düşmektedir. Önemli olan şehir- akil-bürokrasi- siyaset-stk birlikteliğini kurmaktır. Ortak aklı inşa etmektir. Şehri ön plana koyan, planı hemşehrilerinin selametidir. Sözde ve anlamda kalan sıfatlar aynı zaman da menfaat, çıkar ve güç ilişkileri ve putsal makamı anlayış itibar ötesinde daha büyük zararlara yol açmaktır. Şehrin sakinlerini, şehri sekine ve rahmet anmayacağı gibi şehrin hududetine büyük buhrani karanlığa gömülüşüne tanık edecektir. Mana da aidiyet, sadakat, şehrin evladı hizmetin evladı önemli rol model portföyleridir. Portre de vuslata ortak olmak var. Küçük ve kirli hesaplar da makamın zilletine düşmek var.
Ehliyeti ve Liyakati yaşatan nice evlada vatan evladını selamlıyorum.
Selam ki nice borca, nice koşu ile...
Ödemiş, ödedikçe adanmış!
 
Vesselam
 
Muhittin Taha Çalık
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
google.com, pub-4228995289596695, DIRECT, f08c47fec0942fa0